۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۱

شورای نگهبان: رسمیت دادن به شوراها خلاف قانون اساسی است

نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌با رد یک استفساریه با قانونی شدن شوراهای محلی مخالفت کردند.

محمدسیاح: به گزارش خبرنگار پارلمانی طبنا(خبرگزاری سلامت)، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه ۱۷ آذر) مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها به مجلس را درخصوص “رد طرح استفساریه بند ۷ ماده ۷۱ قانون تشکیلات و وظایف و اختیارات شوراهای اسلامی‌کشور و انتخابات شهرداران” را مورد بررسی قرار دادند و نهایتاً با اصل طرح مذکور با ۱۰۱ رأی موافق، ۷۹ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۴ نماینده حاضر در صحن مخالفت کردند.

بنابر این گزارش در این استفساریه پیش بینی شده که بند ۷ ماده ۷۱ قانون انتخابات شوراها، شامل تشکیل شوراهای محلی نیز شود. همچنین این استفساریه در راستای معتبر کردن خلأ قانونی و ایرادات وارده از سوی دستگاه‌های نظارتی درخصوص قانونی شدن شورای محلی بود تا شورایاری‌ها در تهران و کلانشهرها جنبه قانونی پیدا کنند، اما مجلس با آن مخالفت کرده و از دستور کار مجلس خارج شد.

این گزارش می‌افزاید: بند ۷ ماده ۷۱ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی‌کشور و انتخابات شهرداران عبارت است از: اقدام درخصوص تشکیل انجمن‌ها و نهادهای اجتماعی، امدادی، ارشادی و تاسیس تعاونی‌های تولیدی و توزیع و مصرف، نیز انجام آمارگیری، تحقیقات محلی و توزیع ارزاق عمومی‌با توافق دستگاه‌های ذی ربط.

نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس در مخالفت با رد این طرح استفساریه گفت: شورای شهر تهران با دلیل وسعت این شهر نمی‌تواند به تنهایی به تمام مشکلات آن رسیدگی کند، چرا که تهران ۲۲ منطقه و بیش از ۱۰ میلیون جمعیت دارد، به همین دلیل شورایاری‌ها می‌توانند کمک رسان آنها باشند. این در حالی است که حقوق دریافت نمی‌کنند، لذا باید برای شوراهای محلی ارزش قائل شده و آن رابه تمام شهرهای کشور تسری دهیم.

وی ادامه داد: مصوبات شوراهای شهر، توسط شوراهای محلی به گوش مردم می‌رسد و مشکلات شهری و محلی را اداره و حل و فصل می‌کنند.

در ادامه مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس نیز در موافقت با رد طرح استفساریه مذکور گفت: شوراهای محلی با ابتکار عمل شوراهای شهر تهران ایجاد شده‌اند و این نهاد غیردولتی می‌تواند لایه‌های نزدیکتری با مردم در محلات ایجاد کند، اما آنچه که مطرح شد در قالب استفساریه بود مبنی بر اینکه شورایاری‌ها ماهیت قانونی دارند یا خیر؟ که جواب بله است، اما ایراد کمیسیون شوراها به این استفساریه قابل استناد است چرا که می‌گوید اگر می‌خواهید به شوراها رسمیت داده شود نباید آن را در قالب استفساریه مطرح کنیم، چرا که رسمیت دادن به شوراها خلاف قانون اساسی است و حتی در صورت موافقت مجلس از سوی شورای نگهبان رد خواهد شد، چرا که مغایر اصول ۱۰۰، ۱۰۱ و ۱۰۲ قانون اساسی است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments