کد خبر: شناسایی-۷-مورد-مبتلا-به-کرونای-انگلیسی
۲۶ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۱۱
شناسایی ۷ مورد مبتلا به کرونای انگلیسی در استان تهران

به گزارش  گروه بهداشت ودرمان خبرگزاری سلامت به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی عنوان کرد: کروناویروس ها، ویروس های جهش پذیری هستند و با گذشت نزدیک به یک سال از آغاز شیوع کووید-۱۹ باید در انتظار جهش های متفاوتی در عرصه جهانی باشیم. بنابراین بروز جهش انگلیسی و سایر جهش ها، اتفاقی عجیب و قریب نیست و اولین و آخرین جهش هم نخواهد بود.

وی ادامه داد: برخلاف سایر ویروس ها که جهش هایشان برای زیست سازگاری محیطی بیشتر، منجر به کاهش بیماری زایی می شود، تاکنون جهش های ثبت شده کووید-۱۹ که واریانت های مهاجم تری را ایجاد کرده، متاسفانه حاکی از افزایش سرایت پذیری است. به هرحال نمونه های کروناویروس ها در برزیل، آفریقای جنوبی، انگلستان، آرژانتین و مکزیک سرشاخه هایی از بروز جهش در عرصه جهانی به شمار می رود.

به گفته دکتر زالی، نکته بسیار مهم این است که عل رغم تمام این جهش های ویروسی، کماکان اصول پروتکل های بهداشتی منجر به پیشگیری از ابتلا خواهد شد. بنابراین این پروتکل ها تغییر نیافتنی است. بنابراین لازم است استراتژی سختگیرانه تری در رعایت شیوه نامه ها اعمال شود

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران، افزود: شرایط فعلی ما در تهران به گونه ای نیست که به دی ماه شبیه باشد. افزایش میزن مراجعان سرپایی و بستری، بالا بودن موارد تست مثبت، حاکی از این است که در بهمن ماه، گونه متفاوت تری از چرخه ویروس را شاهد هستیم که می تواند نشان دهنده بارقه های شکل گیری خیز جدید بیماری باشد. اگر خیر چهارم رخ دهد، سرعت سرایت، ابتلا و انتقال به مراتب از امواج قبلی بیشتر باشد.

 دکتر زالی تصریح کرد: تاکنون فقط ۷ مورد ابتلا به کرونای انگلیسی در استان تهران شناسایی شده اند. اثبات این نوع ویروس اقدامی آزمایشگاهی است. همچنین فردی که هفته گذشته بر اثر کرونای انگلیسی فوت شد، به بیماری زمینه ای مبتلا بود.

وی در پایان اظهار کرد: متاسفانه در طول دو هفته اخیر، اکثر موارد بستری در بیمارستان، اعضای یک خانواده بودند یا مراودات نزدیک خانوادگی داشتند. علاوه بر اینکه هنوز مطالعه متقنی در خصوص اینکه این ویروس جهش یافته تا چه میزان به پروتکل های درمانی پاسخ می دهد، وجود ندارد، باز هم باید تمام استراتژی ها معطوف به پیشگیری باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha