۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۷
با اهداء اعضاء بدن جوان 18 ساله سقزی

شمار بیماران اهدا کننده عضو کردستان در سال جاری به ۶ نفر رسید

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: با اهدای اعضای بدن یک جوان ۱۸ ساله سقزی، تعداد بیماران اهدا کننده عضو در استان در سال جاری به ۶ نفر رسید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت (طبنا) کردستان ، دکتر صدیق جدیدالاسلامی اظهار داشت: آخرین مورد اهدای عضو مربوط به جوانی ۱۸ ساله و قهرمان رزمی کار به نام «سیوان آذرپور» اهل صاحب از توابع سقز بود که ۳۰ آبان سال جاری دچار ضایعه مغزی و بعد از سه روز کما در بیمارستان شفای سقز به بیمارستان کوثر سنندج منتقل شد.
وی با اشاره به روند اهدای عضو این قهرمان رزمی کار اضافه کرد: مرگ مغزی این بیمار با وجود تلاش زیاد پزشکان و کادر درمان، با نظر کمیسیون پزشکی به صورت قطعی اعلام شد، پیکر این جوان سقزی با رضایت خانواده اش برای اهدای عضو به بیمارستان سینا در تهران منتقل شد و ۶ عضو اصلی بدن وی به بیماران نیازمند پیوند عضو اهدا شد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه اهدای عضو بیماران مرگ مغزی نیازمند فرهنگ‌سازی گسترده در جامعه است، ادامه داد: هنوز بسیاری از خانواده‌ها نسبت به اهدای عضو بیمار خود تمایلی ندارند و این در حالی است که بیمار مرگ مغزی، دیگر به زندگی بر نمی‌گردد.
دکتر جدید الاسلامی با اشاره به اینکه تنها راه ادامه حیات برای بیماران مبتلا به نارسایی پیشرفته قلب و کبد و بهترین درمان برای مبتلایان به نارسایی کلیه، پیوند عضو است، افزود: سالانه تعداد زیادی از بیماران نیازمند به پیوند عضو که در لیست انتظار هستند، می‌میرند و از آن سو اعضای سالم افراد دچار مرگ مغزی، زیر خاک مدفون می‌شود.
وی با اشاره به اینکه اهدای عضو، عملی انسانی و خیرخواهانه است که می‌تواند نجات‌بخش بیمارانی شود که به دلایلی چون ابتلا به بیماری‌های گوناگون یا حوادث غیرمترقبه به اعضا و یا نسوج پیوندی نیاز دارند، تاکید کرد: از خانواده بیماران مرگ مغزی می‌خواهیم به ندای قلب خود اعتماد کرده و ضمن همکاری با دانشگاه علوم پزشکی برای اهدای اعضای بیمارشان، به انسان‌های بیمار و نیازمند عضو، زندگی مجدد ببخشند و نعمت سلامتی که بزرگ ترین هدیه خداوندی است را به همنوع خود اهدا کنند.
از سال ۱۳۹۸ تاکنون ۴۸ مورد اهدای عضو در استان کردستان ثبت شده است و مورد اخیر ششمین اهدای عضو در سال جاری است.
سامانه “www.ehda.ir” برای داوطلبان اهدای عضور در سراسر کشور طراحی شده است و متقاضیان با ورود به این پایگاه اینترنتی می‌توانند فرم ثبت نام اهدای عضو را تکمیل کنند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments