۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۴

شکست سینما در مقابل کرونا / مجید فلاح شجاعی

با آغاز کرونا در ایران، سینماها و همه مراکز فرهنگی هنری کشور تعطیل شد و این روند خسارات جبران ناپذیری به چرخه اقتصاد فرهنگ و هنر زده است.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر  خبرگزاری سلامت، زمانی که سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در تهران برگزار می شد، هیچکس فکر نمی کرد سرنوشت اقتصاد سینمای ایران در اسفند ۹۸ و نوروز ۹۹ به دست ویروسی مهاجم از کشور چین، شرایط تاسف باری  را در پیش داشته باشد. شرایطی که در آن همه اهالی سینما به خصوص تهیه کنندگان برخی از فیلمها که آثارشان در نوبت اکران قرار گرفتند،  نگران، اندوهگین و قدری عصبانی باشند!

«کرونا» کمر سینمای ایران را شکسته است. در این روزهای کرونایی همه سینماها و مراکز فرهنگی و هنری از اسفند سال گذشته تعطیل هستند. اما در این میان بیشترین آسیب مالی بر پیکره سینما وارد شده است. اکران فیلمها از اسفند ماه سال گذشته متوقف شده است. فیلمهای اکران  نوروزی هم فرصت نمایش پیدا نکردند. با این شرایط نوبت اکران فیلمها بدون حتی یک نمایش،  به پایان می رسد! بعد فیلمهایی که بدون اکران شدن زمان اکران شان به پایان می رسد، چه سرنوشتی پیدا می کنند؟

در شرایطی که روند اکران سینماها عادی باشد، تهیه کنندگان و سرمایه گذران فیلمها با تردید و نگرانی روی فیلمها سرمایه گذاری می کنند و همه امیدشان به اکران  فیلمهایشان است تا هزینه هایشان باز گردانده شود، با این روندی که کرونا برای کشور ایجاد کرده، راهکار مدیران سینمایی برای ترغیب تهیه کنندگان و سرمایه گذاران سینما چیست؟

متاسفانه در شرایط عادی تلویزیون، شهرداری و… از سینما حمایت تبلیغاتی نمی کند و علی رغم همه شعارها، سینما در کشور مورد حمایت جدی واقع نمی شود.  بماند گاه به واسطه اشخاص از فیلمهایی خاص حمایت همه جانبه ای می شود! اما این روند درد سینما را در ایران درمان نمی کند!

ستاد ملی مقابله با کرونا، با بازگشایی سالن های سینما، تئاتر و موسیقی مشروط به رعایت دستورالعمل های بهداشتی، استفاده از حداکثر ۵۰ درصد ظرفیت در اختیار از اول تیرماه موافقت کرد. با آغاز اکران فیلمها در اول تیرماه، تلویزیون و همه دستگاههای تبلیغاتی کشور، به اقتصاد سینما کمک می کنند تا چرخ شکسته سینما لنگ لنگان به راه خود ادامه بدهد؟

اکران اینترنتی فیلمها در این شرایط کرونایی می تواند نقطه امیدی باشد برای دیگر فیلمها که با این راهکار فرصت ارائه و نمایش پیدا کنند. اما مردم ما حضور در سینماها را هم دوست دارند و بدون شک باز هم سینما می تواند محل تجمع دوستداران سینما باشد.

جا دارد در این میان به وضعیت تاسف بار سینما داران هم توجه ای شود. سینماهایی که با اکران فیلمها هم چندان رونقی نداشتند و با تعدیل نیرو مواجه بودند، حال که هیچ اکرانی ندارند، چه سرنوشتی در انتظار کارگران و کارمندان سینماهای کشور است؟ مدیران سینمایی کشور، سینما داران را رصد بیشتری کنند تا بخشی از مشکلات شان حل شود.

 

 

 

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments