۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۵
با حضور وزیر بهداشت؛

ششمین نشست کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت برگزار می‌شود

رییس دبیرخانه «کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت»، از برگزاری ششمین نشست این کمیسیون، به منظور بررسی و تصویب سند راهبردی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت خبر داد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، مهدی صالحی با اعلام این خبر، دستیابی به نگرشی کل‌نگر، فراگیر و قرآن بنیان برای حل مسائل کاربردی و اولویت دار جامعه در زمینه‌های پیوند سلامت و دین از جمله ترسیم الگوی سبک زندگی سالم در راستای شکل گیری تدریجی تمدن نوین ایرانی، اسلامی را از اهداف سند راهبردی این کمیسیون دانست.

وی بیان داشت: این کمیسیون درصدد است ملزومات ایجاد نظام حکمرانی علمی در این موضوع میان‌رشته‌ای را با مدیریت و راهبری پژوهش‌های اسلام و سلامت ازطریق تدوین و تبیین مبادی، مبانی، رویکردها و ابزارهای روشی مطالعات و همچنین احصا، اصلاح و طبقه‌بندی منابع مطالعات، مهیا نموده و با ایجاد الگو و بستری مناسب برای گفت‌وگوی مشارکتی میان صاحب‌نظران علوم اسلامی، علوم سلامت و علوم روشی، زمینه‌ لازم را برای فرضیه‌سازی و ارایه نظریات خرد و کلان، به‌منظور حل مسائل جامعه در ابعاد مختلف سلامت فراهم سازد.

رییس دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت به ماموریت‌های اساسی عنوان شده در سند راهبردی این کمیسیون اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از این ماموریت‌ها، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی مناسب است به نحوی که از سویی در بهره‌برداری حداکثری از آموزه‌های ناب اسلامی در عرصه سلامت کوتاهی نشود و از دیگر سو، گزاره‌ای بدون بررسی‌های دقیق و روشمند به نگرش دینی در حوزه سلامت منتسب نشود. همچنین نظریه‌ای بدون قابلیت سنجش، آزمون‌پذیری و امکان مداخله و ارزیابی در نظام سلامت جامعه ورود پیدا نکند.

وی در ادامه عدم توجه به ملاحظات و روشمندی‌های لازم در برداشت از آموزه‌های دینی در حوزه سلامت را منجر به آفاتی دانست که پیش از آن‌که سلامت انسان را با مخاطره مواجه کند، اعتقادات او را تحت شعاع قرار خواهد داد و گفت: بر این اساس سیاست گذاری و ایجاد ملزومات بهره‌برداری روشمند از آموزه‌های دینی با هدف حفظ و ارتقای سلامت از محورهای اصلی سند راهبردی این کمیسیون است.

صالحی در ادامه خاطر نشان کرد: تدوین نقشه راه و سند راهبردی کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی در نظام سلامت، از ابتدای واگذاری مسؤولیت آن به وزارت بهداشت، در دستور کار دبیرخانه این کمیسیون قرار گرفته است و این مهم، پس از طی مراحل مختلف با برگزاری جلسات متعدد نخبگانی و توجه به نظر صاحبنظران و اعضای حقیقی و حقوقی این کمیسیون، در جلسه دوم تیرماه سال جاری، در چارچوب سند نگارش شده مطرح خواهد شد.

رییس دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت در پایان، تصویب این سند را گام مهمی جهت ساماندهی و مدیریت مطالعات، پژوهش‌ها و فعالیت‌ها مرتبط با حوزه سلامت و دین دانست و بیان داشت: امیدوارم با تصویب و ابلاغ این سند، هماهنگی و هم افزایی هرچه بیشتر میان پژوهشگران و محققان این حوزه مطالعاتی به منظور بهره‌برداری روشمند و حداکثری از آموزه‌های دینی در حوزه سلامت به عمل آید.

لازم به یادآوری است، کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت یکی از کمیسیون‌های چهارگانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، شورای عالی انقلاب فرهنگی است که ریاست آن بر عهده وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده و دارای ۲۵ عضو حقیقی و حقوقی و ۹ عضو صاحب‌نظر از نهادها، سازمان‌ها، پژوهشکده‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی حوزوی و دانشگاهی مرتبط با موضوع سلامت و دین می‌باشد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x