Tuesday 7 April 2020 | سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۱
بازدید: 31

شرخرها مأمور وصول مطالبات شهرداری تهران از بدهکاران شدند؟

مصوبه جدید شورای شهر تهران دست شهرداری را برای واگذاری وصول مطالبات به کارگزاری‌ها باز گذاشته، موضوعی که عده‌ای آن را به کارگیری شرخر از سوی شهرداری تفسیر می‌کنند.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، شورای شهر تهران در جلسه روز یکشنبه لایحه‌ای را مبنی بر برون سپاری وصول مطالبات غیرقابل دسترس شهرداری تهران به تصویب رساند که بر اساس این مصوبه شهرداری تهران می‌تواند وصول مطالبات معوقه غیرقابل دسترس را به صورت کارگزاری واگذار کند و ۱۰ درصد از اصل طلب را به آن‌ها بدهد.

این مصوبه در مقیاس کوچک‌تر همانند چک‌ها و مطالبات غیر وصولی است که در دست افراد حقیقی و یا حقوقی قرار دارد که چون نمی‌توانند طلب خود را از شخص بدهکار بگیرند، از طریق به کار گرفتن وکیل و یا به اصطلاح عامیانه شرخر و دادن درصدی از اصل طلب به آن‌ها پول خود را نقد می‌کنند.

اکنون سئوال این است که شهرداری تهران که دارای معاونت ویژه امور حقوقی و معاونت امور مالی و اقتصادی است و سالانه حقوق زیادی را به این دو معاونت و صد‌ها پرسنل آن پرداخت می‌کند، چرا باید از ظرفیت خود استفاده نکند و علاوه بر حقوقی که به این افراد می‌دهد، پولی را هم به کارگزاری بدهد.

مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران گفت: تجربه نشان داده که نه فقط در شهرداری، بلکه در بسیاری از مجموعه‌های دولتی هم مطالبات آن‌ها از اشخاص حقیقی، حقوقی و یا سازمان‌ها وصول نمی‌شود و برای این کار راه‌های دیگری را انتخاب کرده‌اند.

او تصریح کرد: در قوانین شهرداری معاونت مالی و اقتصادی وظیفه وصول این مطالبات را بر عهده دارد، اما هنگامی‌که همه راه‌ها برای وصول مطالبات طی شد و نتیجه‌ای نداد، آن وقت این کار را به کارگزاری می‌سپاریم.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به تجربه بانک‌ها، بیمه‌ها و دولت در مورد واگذاری وصول مطالبات به کارگزاری‌ها گفت: وقتی که معاونت‌های حقوقی و اداری در بانک‌ها و بیمه‌ها از تمام راه‌های قانونی و اختیارات خود برای وصول مطالبات استفاده می‌کنند و نتیجه‌ای نمی‌دهد، در مرحله بعد این کار به کارگزاری واگذار می‌شود و کارگزاری با استفاده از اختیاراتی که دارد این مطالبات را وصول می‌کند، برای مثال ممکن است شهرداری تهران از یک سندیکای تولیدکننده بتن طلب داشته باشد و پیگیری‌های او هم به نتیجه نرسیده باشد، در این مرحله ما از طریق انجمن بتن سازان اقدام می‌کنند تا آن‌ها از طریق اختیاراتی که دارند مطالبات را وصول کنند.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of