۰۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۰

شباهت‌های چشمگیر میان سندرم خستگی مزمن و کروناویروس!

پزشکان در حال یافتن شباهت‌های چشمگیر بین سندرم خستگی مزمن و علائم طولانی مدت کروناویروس هستند. با خبرگزاری سلامت همراه باشید.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از Yahoo، بسیاری از بیماران مبتلا به کروناویروس که علائم طولانی مدت دارند بعد از فعالیت بدنی بیش از حد احساس ضعف یا خستگی بیش از حد می‌کنند. این ویژگی بارز سندرم خستگی مزمن است، بیماری‌ای که اغلب ناتوان کننده است و می‌تواند چندین سال یا بیشتر طول بکشد.

محققان در حال پی بردن به ارتباط میان کروناویروس و سندرم خستگی مزمن هستند!

تحقیقات بیشتر در مورد شباهت‌ها می‌تواند برای مراقبت طولانی مدت از بیماران حیاتی باشد.

معمول نیست که بیماران کروناویروس پس از فعالیت بدنی بیش از حد دچار نقصان در بهبودی خود شوند. در حقیقت، پزشکان می‌گویند احساس ضعف یا خستگی بیش از حد بعد از انجام کارهای عادی به الگوی مشخصی در بین بیماران با علائم طولانی مدت تبدیل شده است. این مشکل آن‌ها را به یاد بیماری دیگری که هنوز هم تا حدودی ناشناخته است یعنی سندرم خستگی مزمن می‌اندازد.

ارتباط میان کروناویروس و سندرم خستگی مزمن

بیماران مبتلا به خستگی مزمن که از نظر بالینی به عنوان آنسفالومیلیتیت میالژی شناخته می‌شوند، اغلب پس از فعالیت‌های ساده‌ای مانند دوش گرفتن، مراجعه به فروشگاه‌های مواد غذایی یا دریافت نامه از پستچی بسیار احساس خستگی کرده و به نوعی بیماری‌شان عود می‌کند.

آن‌ها پس از سریع بلند شدن ممکن احساس سرگیجه یا ضعف کنند یا نتوانند واضح فکر کنند.

بعضی از بیماران ممکن است بدون داشتن احساس بهتر بعد از خواب یا استراحت، برای چند روز یا چند هفته در رختخواب بمانند.

اما بیماران مبتلا کروناویروس برای تشخیص خستگی مزمن باید حداقل شش ماه بیمار باشند و بسیاری هنوز با این‌که به این بیماری مبتلا هستند همچنان بیمار تشخیص داده نشده‌اند.

حتی اگر در نهایت این تشخیص را دریافت کنند، هیچ درمانی یا معالجه‌ای در انتظار آن‌ها نیست. پزشکان همچنان در تلاشند تا خستگی مزمن را درک کنند، که اغلب غیرقابل پیش بینی است و می‌تواند شباهت چشمگیری به سایر بیماری ها مانند فیبرومیالژیا داشته باشد.

البته همه‌گیری کروناویروس توجه بیشتری را نسبت به سندرم خستگی مزمن کرده است. این می‌تواند به معنای درمان‌های بهتر در آینده برای مبتلایان تازه تشخیص داده شده و برای کسانی باشد که سال‌ها با سندرم خستگی مزمن مبارزه کرده‌اند.

 

مترجم: سید محمد معین حبیبی پاسدار

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments