۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶

سیر صعودی دوپینگ ورزشکاران؛ وزنه‌برداری در صدر

فهرست ۳۸ ورزشکار متخلف ایران از ۴۲ ورزشکار در سال ۲۰۱۹ توسط ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در یک ماه اخیر منتشر شد که ورزشکاران دوپینگی مربوط به ۱۴ رشته ورزشی شامل ۱۰ رشته المپیکی و یک رشته پارالمپیکی است

به گزارش گروه ورزشی طبنا(خبرگزاری سلامت) در بین ورزشکاران این معضل وجود دارد که در مواردی به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه به مواد نیروزا روی می‌آورند که در پی آن با محرومیت‌های متعدد روبرو می‌شوند.

با توجه به  فعال شدن ستاد مبارزه با دوپینگ در ایران در سال  ۲۰۰۳ در آن مقطع از تعداد ۱۶۰ نمونه از ورزشکاران ۱۴ نمونه مثبت گزارش شده بود که در سال ۲۰۱۳  از تعداد ۷۶۰ نمونه و اعلام ۶ ورزشکار متخلف، دوپینگ ایران سیر نزولی در پیش گرفت.

اما در سال‌های اخیر و به ویژه در سال ۲۰۱۸  با نمونه‌گیری از  ۹۰۰ ورزشکار در رشته‌های مختلف، ۳۱ مورد مثبت گزارش شده که در سال ۲۰۱۹  و از بین یک هزار و ۱۱۹ ورزشکار، نمونه ۴۲ ورزشکار متخلف مثبت شد که در مقایسه با دوره قبل روند صعودی به خود گرفته است.

نادوی ایران طی چهار مرحله و در روزهای  ۲۷ آذر، سوم، هفدهم و ۲۷ دی امسال، اسامی این ورزشکاران متخلف را که احکام قطعی آنها به تایید سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) رسیده است را در حالی منتشر کرد که باز هم بیشترین آن به وزنه‌برداری و فوتبال اختصاص دارد و وزنه‌برداری به نوعی پای ثابت دوپینگی‌ها شده است.

اگر مسابقات جهانی وزنه‌برداری در ۲۰۰۶ را مرور کنیم در آن مقطع نمونه دوپینگ ۹ ورزشکار ایرانی مثبت اعلام شد که فدراسیون بین‌المللی تیم ملی ایران را به مدت ۲ سال از حضور در میادین بین‌المللی محروم کرد. گرچه پس از این محرومیت به نظر می‌رسید احتمال تکرار این رفتار کاهش یابد، اما متاسفانه در سال ۲۰۰۹ نمونه دوپینگ ۳ وزنه‌بردار مثبت بوده و در رقابت‌های قهرمانی آسیا در سال ۲۰۰۹، هم ۴ نمونه،  ۲۰۱۳ هم ۲ نمونه  و  ۲۰۱۴ نیز چهار نمونه دوپینگ مثبت در رشته وزنه‌برداری اعلام شد.

از سوی دیگر افزایش تعداد دوپینگی‌ها در وزنه‌برداری نه تنها در ایران بلکه در دنیای وزنه‌برداری منجر به تهدید کمیته بین‌المللی المپیک شد که در صورت کاهش نیافتن دوپینگ در وزنه‌برداری این رشته از بازی‌های المپیک حذف خواهد شد که همین امر منجر به آزمایش دوباره نمونه‌های ورزشکاران در بازی‌های المپیک ۲۰۰۸ پکن و ۲۰۱۲ لندن شد که نمونه بیش از ۴۰ ورزشکار مثبت اعلام شد تا حدی که عنوان پنجمی «سعید محمدپور» به مدال طلا، مدال برنز «کیانوش رستمی» به مدال نقره، نقره «نواب نصیرشلال» به مدال طلا و برنز «کمیل قاسمی» به مدال طلا در بازی‌های المپیک لندن تغییر پیدا کرد.

اما روی دیگر این موضوع آن بود که فدراسیون بین‌المللی وزنه‌برداری که برنامه‌های جدی برای مبارزه با دوپینگ تدوین کرده بود، سهیمه‌های المپیکی را به شدت کاهش داد به طوری که کشورهایی را که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ بیش از ۲۰ مورد دوپینگی داشتند یک سهمیه مردان و یک سهمیه زنان در بازی‌های المپیک داد و کشورهایی که بین ۱۰ تا ۲۰ مورد دوپینگی داشتند را تنها ۲ سهمیه در مردان و ۲ سهمیه در زنان اعطا کرد و به همین دلیل سهمیه المپیکی وزنه‌بردای ایران امسال در بخش مردان ۲ سهمیه است.

حال در سال ۲۰۱۹ و در ورزش کشورمان در وزنه برداری (۹ نفر)، فوتبال (پنج نفر)، دوچرخه‌سواری (سه نفر)، کشتی (سه نفر)، ووشو (۲ نفر)، دوومیدانی نابینایان (۲ نفر)، پاورلیفتینگ (۲ نفر)، قایقرانی (۲ نفر)، هندبال (۲ نفر)، ‌ تیراندازی (۲ نفر)، والیبال (۲ نفر)، فوتسال (۲ نفر)، شنا (یک نفر) و  در دوومیدانی (یک نفر) نمونه آزمایش آنها مثبت اعلام شد. براساس اظهارات چندی پیش «مهرزاد خلیلیان» سرپرست فدراسیون پزشکی – ورزشی که گفته بود از مجموع یک هزار ۱۱۹ نمونه، متاسفانه ۴۲ نمونه مثبت اعلام شده، هنوز اسامی چهار نفر دیگر گزارش نشده است.

همچنین در بین ۳۸ ورزشکار دوپینگی ۲ زن ورزشکار در رشته دوومیدانی نابینایان و تیراندازی هم به چشم می خورد که فقط توبیخ کتبی شدند.(ایرنا)

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments