۱۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۷
عضو کمیسیون عمران مجلس:

سیاسی کاری دلیل کاهش بودجه عمرانی ۱۴۰۰ است

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: یکی از دلایل پایین بودن بودجه عمرانی سال آینده سیاسی کاری ای است که وجود دارد و این اتفاق می تواند به توسعه کشور آسی بزند.

علیرضا پاک‌فطرت، نماینده مردم شیراز در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ درباره وضعیت بودجه عمرانی در لایحه بودجه سال آینده اظهار کرد: کمبود بودجه‌های عمرانی در بودجه هر سال بویژه در بودجه سال آینده به دلیل ضعف مدیریت و همچنین سیاسی عمل کردن نه فقط در این دولت‌ بلکه در همه دولت‌هاست.

وی ادامه داد: اگر سهم بودجه عمرانی در بودجه ۱۴۰۰ پایین است دلیل آن، این است که ما حتی بسیار سیاسی‌تر از حتی کشورهای پیشرفته عمل می‌کنیم. در کشور ما به همه‌چیز به جز پروژه‌های زیربنایی و توسعه‌ای که در آینده کشور موثر‌ است، توجه می‌شود در حالی‌که نادیده گرفتن این موضوع می‌تواند به کاهش رشد و توسعه کشور بیانجامد.

پاک‌فطرت با تاکید براینکه ادامه این وضعیت باعث می شود کم کم دغدغه کشور این خواهد شد که فقط بتوانیم امورات جاری کشور را حل کنیم، اضافه کرد: به‌نظر من این اتفاق برای کشوری نظیر ایران با این همه فرصت و نیروهای انسانی خلاق و پیشرو، یک فاجعه محسوب می‌شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: شاید این موضوع به دلیل ضعف قانون ایجاد شده باشد، یعنی وقتی رئیس‌جمهوری می‌آید و برای اجرای فلان کار، به جز وعده دادن کار دیگری انجام نمی‌دهد و زمانی هم که می‌رود کارنامه خوبی ندارد و کلی بدهی بر جای می‌گذارد و هیچ‌کس هم از او سوالی نمی‌پرسد و بازخواستی نمی‌کند.

وی تصریح کرد: به‌نظرم باید قانون اصلاح شود و رئیس دولت حالا هر کسی که هست، پاسخگو باشد. متاسفانه اینکه در کشوری بودجه‌های عمرانی آن فقط ۱۱ درصد از کل بودجه سال باشد، یعنی فاجعه و این موضوع قابل قبولی نیست. از طرفی دولت هر زمانی که در اداره کشور دچار کسری می شود از بودجه‌های عمرانی برداشت می کند که این اقدام خود باعث کاهش بودجه‌های عمرانی شده و در نهایت با کاهش بودجه بسیاری از طرح‌های توسعه‌ای کشور متوقف شده و همین موضوع به فرسودگی بخش‌های عمرانی کشور می‌انجامد.

پاک فطرت افزود: به‌نظرم بودجه عمرانی کشور باید حداقل ۳۰ درصد کل بودجه کشور باشد، چراکه در غیر این صورت باید شاهد از بین رفتن زیرساخت‌های کشور خواهیم بود و در عین حال هم قطعا با این وضعیت نمی‌توانیم زیرساخت‌های از بین رفته را بازسازی یا حتی توسعه دهیم و این موضوع باعث خواهد شد تا در آینده کشور با مشکلات جدی‌ای برخورد ‌کند که یکی از این مشکلات هم، مشکل اشتغال است که امروز می‌بینم.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x