۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۳
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس:

سیاست های داخلی دلیل نوسانات ارزی است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: تصمیمات و سیاست هایی در کشور اتخاذ شد که جریان سیال و طبیعی ارز را مختل و باعث افزایش نرخ آن حتی بیش از 30 هزار تومان شد.

محسن زنگنه، نماینده مردم تربت حیدریه در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ درباره تغییر موضع دولت و بانک مرکزی درباره بازگشت ارزهای صادراتی، اظهار کرد: به نظرم می رسد بخش عمده ای از مشکلاتی که در این مدت داشتیم و باعث شد دلار به بالای ۳۰ هزار تومان برسد، به دلیل ناکارآمدی تصمیمات و ناکارآمدی سیاست های خود کشور بود.

وی ادامه داد: عملا خودمان خودتحریمی را در بانک مرکزی ایجاد کردیم، ما جلوی جریان و سیال ارز را گرفته ایم، در همه کشورها به این شکل است ارز کالایی که صادر می شود در اختیار واردکننده قرار می گیرد تا واردکننده کالا وارد کند و از طریق صرافی ها این سیستم خودکار عمل می کند.

زنگنه تصریح کرد: متاسفانه با برخی از سیاست ها مانند ارز ۴۲۰۰ تومانی که دولت را به بزرگترین متقاضی ارز تبدیل کرد یا سامانه نیما و اجبار صادر کننده که برای عرضه ارز در این سامانه با قیمت های گاها ۴ تا ۵ هزار تومان زیر قیمت بازار یا تعهد ارزی ای که از صادرکننده اخذ می شود و مواردی از این قبیل باعث شد حرکت طبیعی ارز را در کشور مختل شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه البته مباحث تحریم و جو روانی هم به این موضوع دامن زد، گفت: وجود بازارهای غیررسمی و ارزهای فردایی از دیگر دلایل نوسانات ارزی کشور است. در هیچ جای دنیا ارزهای فردایی مانند کشور ما وجود ندارد. اینها باعث شد که قیمت ارز به رقم های امروزی برسد

وی تاکید کرد: تا زمانیکه این مشکلات را حل نکنیم نمی توانیم مشکلات ارز را کنترل کرد و برای آن سقف بگذاریم. تا زمانیکه ارز فردایی به صورت غیررسمی، کاغذی، ۲۴ ساعته در بازارهای دلالی مبادله و تعیین قیمت می شود؛ تا زمانیکه تسهیلات برای صادرکننده قرار ندهیم که در هزینه کرد یا آوردن ارز خود به داخل کشور محدودیت نداشته باشد نمی توانیم شاهد کاهش قیمت ارز باشیم.

زنگنه با بیان اینکه به نظرم دولت تصمیم خیلی خوبی در این زمینه گرفت؛ تصریح کرد: یکی از دلایلی که به رزم حسینی، وزیر صمت رای اعتماد داده شد این بود که سیاست های ایشان را می پسندیدم و حمایت می کنیم؛ اینکه دست صادرکننده را بازبگذاریم تا کالاهای مورد نیاز کشور را وارد کند.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments