۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۳

سکونت‌گاه‌ها در حال رفتن به سمت مناطق پُرخطرند

استاد پژوهشگاه زلزله‌ شناسی گفت: اگر به تهران، کرج، تبریز یا مشهد نگاه کنیم متوجه می‌شویم که موقعیت این مناطق نزدیک به گسل فعال است و ساخت خانه‌های جدید و مهاجرتی که همواره در این شهرها وجود دارد باعث می‌شود، این مناطق مسکونی بیشتر درمعرض خطر زلزله با ریسک بالا قرار گیرند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت؛ مهدی زارع طی هشداری درخصوص مناطق لرزه خیز گفت: متاسفانه سکونت‌گاه‌ها در حال رفتن به سمت مناطق پُرخطر و نزدیک به گسل‌های فعال هستند و این روند در چنددهه اخیر به وفور دیده می‌شود و آنطور که به نظر می‌رسد همچنان درحال پیشرفت است و سکونت‌گاه‌های موجود در معرض ریسک بالا، پرجمعیت‌تر می‌شوند.

او ادامه داد: اگر به تهران، کرج، تبریز یا مشهد نگاه کنیم متوجه می‌شویم که موقعیت این مناطق نزدیک به گسل فعال است و ساخت خانه‌های جدید و مهاجرتی که همواره در این شهرها وجود دارد باعث می‌شود، این مناطق مسکونی بیشتر درمعرض خطر زلزله با ریسک بالا قرار گیرند.

زارع با اشاره به تاثیر افزایش حاشیه نشینی بر زلزله تصریح کرد: نباید از نقش حاشیه نشینی و افزوده شدن به بافت‌های فرسوده غافل ماند مخصوص اینکه ساخت بناهایی مانند مسکن مهر و افزوده شدن شهرک‌های از این نوع ریسک زلزله را بیشتر کرده است.

این استاد پژوهشگاه زلزله‌ شناسی گفت: زلزله ورزقان در سال ۱۳۹، زلزله مورموری ایران سال ۱۳۹۳، زلزله ازگله سال ۱۳۹۶، زلزله دماوند سال ۱۳۹۹ از نمونه زلزله‌هایی بود که در همه آنها مسکن مهر آسیب شدیدی حتی بیشتر از خانه‌های معمولی دید.

زارع تاکید کرد: متاسفانه این وضعی در دهه آینده نیز ادامه دارد و اولین گامی که باید جهت کاهش ریسک زلزله برداریم، کُند و متوقف کردن چنین توسعه ناپایداری است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments