۰۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۱
سمیه رفیعی نماینده مردم تهران با اشاره به لایحه مجازات پدر در صورت قتل عمد فرزند

سوژه محوری مبنای درستی برای قانون‌گذاری نیست

نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر اینکه سوژه محوری مبنای درستی برای قانون‌گذاری نیست، گفت: طرح‌ها و لوایح باید به طور کامل در راستای موازین شرعی باشند و نباید جلوتر از شرع حرکت کنیم.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری سلامت به نقل از خانه ملت، سمیه رفیعی  در مورد اظهارات گرامی‌زادگان، مشاور حقوقی و پارلمانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری مبنی بر اینکه لایحه مجازات پدر در صورت قتل عمد فرزند روی میز معاونت زنان قرار دارد، گفت: مبنای قانون‌گذاری و پیشنهادات در مورد لوایح و طرح‌ها به طور عام نباید سوژه ها باشد و سوژه‌ها نباید قانون‌گذاری را تحت تاثیر قرار دهند.

وی با تاکید بر اینکه مبنای قانون‌گذاری باید نیازهای واقعی روز و آینده کشور و رویه‌ها باشد، افزود: سوژه محوری مبنای درستی برای قانونگذاری نیست البته اینکه برای ناهنجاری‌های موردی باید چاره‌اندیشی شود امری بسیار ضروری است و این وظیفه قوه قضائیه را بیشتر روشن می‌کند و باید مبنای برخورد با این مسائل را داشته باشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم ادامه داد: طرح‌ها و لوایح باید به طور کامل در راستای موازین شرعی باشند و نباید جلوتر از شرع حرکت کنیم بلکه باید با در نظر گرفتن مسائل شرعی و استفاده از استدلال‌های فقهی در این مسیر حرکت کرد.

رفیعی یادآور شد: باید با توجه به مسائل فقهی برای ناهنجاری‌هایی که در موارد اندکی رخ می‌دهند و در جمهوری اسلامی رویه نیست چاره‌اندیشی شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت کوتاه کردن روند بررسی طرح‌ها و لوایح حوزه زنان و کودکان، گفت: باید در روند بررسی قوانین و طرح‌ها تسریع شود و سه رکن حاکمیتی کشور یعنی قوه قضائیه، مجریه و مقننه با هم برای تعیین تکلیف لایحه‌ای مانند تامین امنیت زنان در برابر خشونت گام بردارند و با کمترین وقفه ای آن را تعیین تکلیف کنند البته احقاق حق زنان و کودکان هم باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x