۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲

سندرم کووید مرتبط با کووید-۱۹ کودکان را نشانه گرفته است!

به اعتقاد این کارشناسان به نظر نمی رسد این سندرم کووید شامل علائم کلاسیک کروناویروس باشد و بیشتر ممکن است شامل درد معده و استفراغ، همراه با تب و احتمالاً بثورات باشد.

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا (خبرگزاری سلامت) به نقل از CNN، پزشکان می گویند، کودکان مبتلا به سندرم مشکوک به کووید (کرونا) به مراقبت فوری احتیاج دارند. پزشکان روز سه شنبه گفتند، کودکانی که ممکن است  مبتلا به سندرم التهابی مولتی سیستم یا MIS-C باشند که یک عارضه نگران کننده از عفونت کووید-۱۹ است، نیاز به توجه فوری داشته و احتمالاً نیاز به بستری شدن در بیمارستان  را دارند.

تفاوت این سندرم با کووید-۱۹

به اعتقاد این کارشناسان به نظر نمی رسد این بیماری شامل علائم کلاسیک کروناویروس باشد و بیشتر ممکن است شامل درد معده و استفراغ، همراه با تب و احتمالاً بثورات باشد.

آن‌ها در جلسه توجیهی  پزشکی و فعالیت های ارتباطات (COCA) گفتند، واضح است که بسیاری از کودکان مبتلا به سندرم جدید به قلب شان صدمه‌ای وارد شده و نیاز به درمان فوری دارند. آنها معتقدند که کووید-۱۹ در این بیماری دخیل است، هرچند که در ابتدا بسیاری از کودکان آزمایش ویروس‌شان منفی بود و هرگز به نظر نمی رسد علائم عفونت داشته باشند.

زمان پدیداری این سندرم

به نظر می رسد این سندرم دو تا شش هفته پس از عفونت با کووید-۱۹ بروز کند و بیشتر کودکانی را که از قبل کاملاً سالم بودند را مبتلا می کند. هفته گذشته CDC هشدار بهداشتی را به پزشک متخصص اطفال صادر کرد و حداقل ۲۰ ایالت به اضافه واشنگتن دی سی اعلام کردند که آنها در حال بررسی پرونده‌های احتمالی هستند.
یک نکته قابل توجه و  نگران کننده این است که در این گروه، تقریبا نیمی از بچه ها قبلاً ناهنجاری های عروق کرونر داشتند. او قبلاً سالم بود، او فکر می کند ناهنجاری های ناشی از MIS-C ، احتمالاً در نتیجه پاسخ ایمنی تاخیری به کروناویروس است.

وی توصیه کرد: هر کودک در خانه که دچار تب، درد شکم یا علائمی مانند بثورات شود باید بلافاصله توسط پزشک متخصص اطفال دیده شود.

سندرم کووید در کودکان

یافته های هشدار دهنده

اشنایدر گفت، بیش از نیمی از ۳۳ کودک تحت درمان با MIS-C در نورثول در ماه آوریل و مه نوعی از اختلالات قلبی را  ایجاد کرده‌اند.
دکتر نیکلاس ریستر، متخصص بیماری‌های عفونی در مرکز پزشکی کودکان در فورت ورث تگزاس، گفت: وی چندین کودک با طیف وسیعی از علائم را معاینه کرده است.
وی گفت: بزرگترین نگرانی که در حال حاضر به خصوص برای کودکان وجود دارد، تا حد زیادی ناشی از التهاب در قلب است.

این یکی از دلایلی است که پزشکان در ابتدا فکر می کردند این سندرم یک بیماری نادر است که به بیماری کاوازاکی معروف است. وی افزود: و نه فقط قلب بلکه عروق اصلی اطراف قلب نیز درگیر این بیماری می‌شوند.

نشانه‌های اولیه سندرم کووید-19

علائم غیر مستقیم کودکان مبتلا

برخی از کودکانی که تحت درمان او و همکارانش قرار گرفته اند، هنگام ورود به بیمارستان، از نظر روانی در شرایط بسیار بدی بودند.

او گفت: یکی از دلایل این امر ممکن است قرطینه و ترس از مراجعه به بیمارستان باشد. او افزود: پیام بهداشت عمومی در انگلیس این بود که بیماران باید سعی کنند در خانه بمانند و در بیمارستان نباشند. بنابراین بچه ها با تب و تاب در خانه می ماندند … و وارد وضعیت بدتری می شدند.
لوین گفت، آزمایش خون به سرعت به پزشکان می گوید که آیا کودکان ممکن است MIS-C را تجربه کنند یا خیر. آزمایشات مربوط به التهاب و آسیب های قلبی می تواند نشان دهد که کودکان در معرض خطر هستند و نیاز به بستری شدن دارند.

درمان سندرم MIS-C

اشنایدر و لوین گفتند که درمان سریع کار می کند و بیشتر کودکان بعد از چند روز در بیمارستان ماندن به خانه می روند.
لوین گفت که بیشتر کودکان در ابتدا آزمایش کووید-۱۹ منفی داشتند، اما آزمایش‌های بعدی نشان داد که احتمالاً دچار عفونت قبلی بوده اند.
لوین گفت بسیاری از کودکانی که در انگلستا به  MIS-C مبتلا شده اند از اقلیت های قومی هستند.
اشنایدر نورثول گفت: در یک مطالعه اخیر در نیویورک، بیست و هفت درصد از کودکان مبتلا به این بیماری اسپانیایی بودند.

درمان سندرم کووید-19
مترجم: معین حبیبی

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of