۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲

سندرز خواستار تحقیق سنا از بولتون شد

داوطلب ریاست جمهوری آمریکا در حالی که پرونده استیضاح دونالد ترامپ در محکمه سنا تحت رسیدگی قرار دارد، خواستار حضور جان بولتون مشاور اخراج شده کاخ سفید و ادای شهادت درباره رسوایی "اوکراین گیت" شد.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، برنی سندرز شامگاه یکشنبه به وقت محلی با پیوست کردن خبر نیویورک تایمز مبنی بر افشاگری‌های جدید جان بولتون درباره دستور رئیس جمهوری آمریکا برای توقیف کمک ۳۹۱ میلیون دلاری نظامی به کی‌اف، این مطلب را مطرح کرد.

این سناتور دموکرات، افزود: جان بولتون ادعا می کند ترامپ به او گفته است که تا زمانی که اوکراین به او در تحقیقات دموکرات ها کمک نکند، از ارسال کمک های نظامی خودداری خواهد کرد.

سندر تاکید کرد: سنا باید از بولتون به عنوان شاهد در فرایند استیضاح بشنود.

روزنامه نیویورک تایمز روز یکشنبه برملا ساخت «جان بولتون» مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید که دموکرات‌ها به شدت خواستار شهادت دادن او در محاکمه ترامپ هستند، در کتاب تازه‌اش که هنوز منتشر نشده افشاگری‌هایی علیه رییس جمهوری آمریکا انجام داده است.

بولتون در این کتاب که بخش‌هایی از آن به دست نیویورک‌تایمز رسیده، نوشته است  دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در ما اوت ۲۰۱۹ (شهریورماه) به وی گفته بود که کمک نظامی ۳۹۱ میلیون دلاری به اوکراین را متوقف می‌کند.

بولتون نوشته که ترامپ علت این کار را مجبور کردن مقام‌های اوکراینی برای انجام تحقیقات علیه دمکرات‌های آمریکایی از جمله «جو بایدن» نامزد حزب دمکرات و جدی‌ترین رقیب ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ انجام می‌دهد.

در قطعنامه فرایند محکمه استیضاح ترامپ که با ارسال پرونده اتهامی وی از مجلس نمایندگان به تصویب اکثریت جمهوریخواهان رسید، دموکرات‌ها ۱۱ اصلاحیه پیشنهاد دادند که یکی از آنها فراخواندن جان بولتون مشاور اخراج شده امنیت ملی بود اما هیچ یک از این اصلاحیه‌ها، نتوانست از سد حامیان رئیس جمهوری آمریکا بگذرد.

جلسات رسمی محکمه استیضاح ترامپ از روز سه شنبه گذشته آغاز شد و دادستان‌های استیضاح یا همان مدیران استیضاح که منتخب مجلس نمایندگان هستند، در مدت سه روز و در مجموع، ۲۴ ساعت به تشریح موارد مربوط به دو اتهام “سوء استفاده از قدرت” و “اخلال در کار کنگره” پرداختند.

پس از آن، روز شنبه وکلای مدافع ترامپ نخستین دفاعیات خود را در مدت سه ساعت ارائه دادند و قرار است ادامه دفاعیات در روز دوشنبه به وقت محلی مطرح شود.

برکناری ترامپ از قدرت به ۶۷ رای نیاز دارد که با توجه به اکثریت ۵۳ نفری جمهوریخواهان در سنا، دور از انتظار به نظر می رسد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x