۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۵

سنجش رفتارهای کلان جمعی موضوع داغ دوران کرونا در فضای مجازی

کرونا در کنار مشکلاتی که ایجاد کرد توانست یک الگو برای به دست آوردن رفتار مردم در شرایط بحرانی به مسئولان بدهد و در این ایام بازار نظرسنجی‌ها برای سنجش رفتارهای کلان جمعی داغ است.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، بررسی رفتار مردم در شرایط بحرانی اهمیت زیادی دارد و می‌تواند الگوی مناسبی به مسئولان برای بررسی این رفتارها بدهد. با همین نگاه بازار نطرسنجی‌ها با موضوعات مختلف در جهان داغ است و کشور ما هم از این فرصت برای سنجش رفتارهای کلان اجتماعی استفاده می‌کند.

یک از رفتارهایی که می تواند برای تصمیم‌سازی کلان مورد استفاده قرار بگیرد عملکرد مردم در بخش ارتباطی و اطلاع رسانی است. اینکه مردم در شرایط بحرانی از چه منابعی اخبار و اطلاعات خود را به دست می آورند و فضای مجازی در این مراودات چه جایگاهی دارد.

با همین نگاه مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) از مردم خواسته تا به یک پرسش این مرکز پاسخ دهند. پرسش طراحی شده در این نظر سنجی این بود: «شما تا چه حد مطالبی که در شبکه‌های اجتماعی مجازی در خصوص کرونا منتشر می‌شود را پیگیری می‌کنید؟»

یافته‌های این نظرسنجی نشان می‌دهد: ۲۹.۵ درصد از شهروندان به میزان زیاد، ۱۳.۱ درصد تا حدودی و ۲۴.۲ درصد به میزان کم مطالبی که در شبکه‌های اجتماعی مجازی (مانند تلگرام و واتس‌اپ و اینستاگرام و سروش …) در خصوص کرونا منتشر می‌شود را پیگیری می‌کنند. همچنین ۳۳.۱ درصد از شهروندان بیان کرده‌اند اصلاً مطالب را پیگیری نمی‌کنند.

یافته‌های مقایسه‌ای نشان می‌دهد: جوانان بیشتر از دیگر گروه‌های سنی و افراد دارای تحصیلات دانشگاهی بیشتر از افراد غیر دانشگاهی مطالب منتشر شده در خصوص کرونا را در شبکه‌های اجتماعی مجازی پیگیری می‌کنند.

سنجش رفتارهای کلان جمعی موضوع داغ دوران کرونا در فضای مجازی

سنجش رفتارهای کلان جمعی موضوع داغ دوران کرونا در فضای مجازی

این نظرسنجی به صورت تلفنی و با جامعه آماری افراد بزرگسال (بالای ۱۸ سال) در سطح ملی و حجم نمونه ۱۵۶۳ در تاریخ ۲۴ تا ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ به صورت خویش‌فرمایی توسط ایسپا اجرا شده است.

در کنار این منابع رجوع باید تأثیر پیامهای صادره نیز ارزیابی شود و اینکه تا چه میزان پیامهایی که برای مردم صادر می شود می تواند بر رفتارهای جمعی آنها موثر باشد.

با همین نگاه نتایج یک نظرسنجی دیگر ایسپا نشان می‌دهد اکثریت مردم (تقریباً ۸۰ درصد) رعایت توصیه‌های بهداشتی برای پیشگیری از شیوع کرونا را به اطرافیان متذکر می‌شوند.

در این نظرسنجی  از پاسخگویان سوال شد: «معمولاً تا چه حد رعایت توصیه‌های بهداشتی برای پیشگیری از کرونا را به اطرافیان‌تان تذکر می‌دهید یا توصیه می‌کنید».

طبق نتایج، ۷۹.۹ درصد از شهروندان به میزان زیاد، ۸.۹ درصد تاحدودی و ۱۱ درصد به میزان کم رعایت توصیه‌های بهداشتی برای پیشگیری از کرونا را به اطرافیان‌شان تذکر می‌دهند. ۰.۲ درصد به این سوال پاسخ ندادند.

یافته‌های مقایسه‌ای نشان می‌دهد: تفاوت معناداری بین گروه‌های مختلف (سن، جنس و تحصیلات) از حیث «توصیه پاسخگویان به اطرافیان در خصوص رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای پیشگیری از کرونا» وجود ندارد.

این نظرسنجی نیز به صورت تلفنی و با جامعه آماری افراد بزرگسال (بالای ۱۸ سال) در سطح ملی و حجم نمونه ۱۵۶۳ در تاریخ ۲۴ تا ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ به صورت خویش‌فرمایی توسط ایسپا اجرا شده است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x