۱۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۱
مدیرکل دفتر سلامت خانواده وزارت بهداشت:

سزارین زودهنگام نوعی کودک آزاری و مرگ‌آور است

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درباره پدیده سزارین نوزادان در روزهای خاص سال گفت: این رفتار نوعی کودک آزاری است که حتی می‌تواند برای نوزاد مرگ آور باشد.

به گزارش گروه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت)، حامد برکاتی افزود: زایمان نوزاد باید بعد از ۴۰ هفتگی انجام شود تا نوزاد به طور کامل سیر طبیعی تکامل را در دوران جنینی طی کند و همه اعضای بدن کامل شود و در صورتی که قبل از این زمان و مثلا در ۳۷ هفتگی یا حتی ۳۴ هفتگی به روش سزارین به دنیا بیاید، برخی مراحل تکامل این دوره کامل نمی‌شود و به خصوص به علت نارسایی ریه که شایعترین عارضه زایمان زودرس است، در مواردی حتی حیات کودک به مخاطره می‌افتد و این اقدام عجیب می‌تواند برای کودک مرگ آور باشد.

وی گفت: پدیده سزارین نوزادان در روزهای خاصی از سال که تاریخ آن رند یا خاص است در مواردی افزایش یافته است که مهمترین آن روز ۸۸/۸/۸ بود که میزان زایمان سزارین در این روز نسبت به روز قبل آن تقریبا دو برابر (ثبت ۴۱۹۵ تولد) شد و متاسفانه برخی والدین با این رفتار خود عمل کودک آزاری را برای فرزندشان که عزیزترین فرد زندگی شان است مرتکب می‌شوند زیرا عوارضی که این اقدام به نوزاد و کودک آنها وارد می‌کند بسیار زیاد است و در مواردی می‌تواند جبران ناپذیر باشد.

برکاتی افزود: در سالهای اخیر رفتارهایی در بین مردم جامعه ما مد شده است که در هیچ جای دنیا سابقه ندارد و مثلا رند بودن تاریخ تولد چه فایده ای برای زندگی کودک دارد که این چنین سلامت و حیات او را به مخاطره می‌اندازند.

مدیر کل سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت اضافه کرد: توصیه ما به خانواده این نوزادان است که اگر مرتکب چنین رفتار اشتباهی شدند بلافاصله به مراکز جامع سلامت یا پایگاه‌های سلامت مراجعه کنند و نوزادشان را از نظر عوارضی که زایمان زودرس دارد تحت مراقبت قرار دهند زیرا علاوه بر نارسایی ریه خطرات دیگری از جمله ضعف سیستم ایمنی بدن، کامل نشدن هیپوتالاموس، درجاتی از زردی و عوارض دیگری نیز سلامت نوزاد را تهدید می‌کند و حتما باید بررسی شود و در صورت لزوم مراقبت‌های لازم شروع شود ضمن اینکه نوزادانی که به طور غیر طبیعی زود به دنیا می‌آیند با مشکل تغذیه و شیردهی مادر نیز مواجه هستند و در مجموع باید حداقل سه ماه تحت مراقبت باشند و اگر مراقبت‌های استانداردی از آنها نشود، حیات و سلامت آنها با مخاطرات جدی مواجه می‌شود.

وی ادامه داد: این نوزدان حتما باید بعد از تولد توسط پزشک معاینه شوند و حتی در مواردی باید برای مدتی در بیمارستان بستری شوند تا عوارض زایمان زودرس بر طرف شود.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اعلام رصد موارد سزارین در روزهای خاص و تاریخ‌های رند سال گفت: حدود ۵۰ درصد موارد زایمان در کشور به روش سزارین انجام می‌شود که آمار بالایی است.

وی اضافه کرد: بر اساس توصیه‌های جهانی باید حدود ۱۵ درصد زایمان‌ها به روش سزارین انجام شود اما در کشور ما این آمار بالاست و حدود ۴۷ درصد اولین فرزند خانواده‌های ایرانی در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی به روش سزارین به دنیا می‌آیند.

وی گفت: این آمار در بخش خصوصی بیش از بخش دولتی است و البته میزان سزارین در بخش دولتی به علت رایگان شدن زایمان طبیعی در سال‌های اخیر کاهش یافته است.

برکاتی در پاسخ به این پرسش که آیا در روز ۹۸/۸/۸ میزان سزارین‌های انتخابی افزایش یافته است یا نه گفت: بررسی این موضوع در دستور کار است.  آمارهای این روز در حال جمع آوری است و پس از تکمیل اعلام می‌شود.

وی افزود: هنوز آمار سزارین روز هشتم آبان امسال از همه بیمارستان‌های کشور به وزارت بهداشت واصل نشده است اما در گزارشی که در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد، علاوه بر اعلام این موضوع، علل سزارین و جزئیات آماری موارد سزارین در بیمارستان‌های کشور اعلام می‌شود.

به گفته وی روزانه بین ۲ هزار تا سه هزار و ۵۰۰ تولد در کشور انجام می‌شود و از ابتدای امسال تاکنون حدود ۷۰۰ هزار نفر در کشور متولد شده اند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments