۱۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۲

سرمربی سابق والیبال نشسته زنان: جوانان تیم نیاز به تجربه جهانی دارند

سرمربی سابق تیم والیبال نشسته زنان گفت: استعدادیابی و جوانگرایی خوبی در والیبال نشسته زنان شده است اما این ورزشکاران برای کسب تجربه نیاز به مسابقات بین‌المللی دارند.

به گزارش گروه ورزشی طبنا(خبرگزاری سلامت)، فریبا سلیمانی با اشاره به توانایی والیبال نشسته زنان ایران اظهار داشت: موفقیت‌های متعدد والیبال نشسته مردان در سه دهه گذشته توقع از این رشته را بالا برده اما واقعیت موجود این است که نباید این دو تیم را به هم مقایسه کرد زیرا تجربه جهانی مردان چند برابر تیم زنان و برنامه‌ریزی در آن تیم بسیار سیستماتیک‌تر از تیم زنان است.

وی افزود: البته این به معنای نادیده گرفتن توانایی زنان در والیبال نشسته نیست. این تیم در شرایط کنونی ظرفیت‌های زیادی دارد. تیم ملی این رشته ترکیبی از جوانان و باتجربه‌ها است که می‌توانند در سطح جهان حرفی برای گفتن داشته باشند.

سرمربی سابق تیم والیبال نشسته زنان با بیان اینکه عمده رقیبان جهانی والیبال نشسته زنان در آسیا هستند، عنوان کرد: چین و ژاپن اصلی‌ترین رقیبان ایران هستند که تیم ایران باید با آنها برای کسب سهمیه پارالمپیک ۲۰۲۰ رقابت کند. البته ۲ سهمیه به قاره آسیا اختصاص دارد که یکی از آن به ژاپن میزبان رسیده است. تیم ایران برای کسب سهمیه دوم باید به مصاف چین برود و این کار والیبالیست‌های معلول ایران را سخت کرده است زیرا زنان این کشور عنوان قهرمانی المپیک را در اختیار دارند.

سلیمانی با بیان اینکه اصلی‌ترین راهکار استمرار موفقیت در هر رشته‌ای استعدادیابی است، گفت: تیم ایران ۲ عنوان نایب قهرمانی بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانژو و ۲۰۱۴ اینچئون را در کارنامه دارد و به عنوان پنجم المپیک ۲۰۱۴ ریو نیز رسیده است. چند سالی است که استعدادیابی به صورت مستمر در این رشته انجام می‌شود. تیم کنونی برای قرار گرفتن در شرایط مسابقه نیاز به اعزام خارجی و اردوهای تدارکاتی دارد. شرایط اقتصادی کشور تامین بودجه برای این اعزام‌ها را سخت کرده است.

سرمربی سابق تیم ملی والیبال نشسته زنان در ادامه تصریح کرد: البته نباید مشکل اقتصادی مانعی در مسیر پیشرفت این تیم ایجاد کند زیرا همان‌گونه که تیم مردان توانایی افتخارآفرینی در جهان و المپیک دارند زنان نیز می‌توانند در این مسیر گام بگذارند. لازمه این کار تدارک اردو و مسابقات خارجی است.

وی در پاسخ به این پرسش تیم حتی اگر سهمیه کسب کند احتمال اعزام آن کم است، افزود: بله کمیته ملی پارالمپیک سیاست اعزام به توکیو را بر مبنای کیفی‌گرایی قرار داده است. البته اگر این تیم به توکیو ۲۰۲۰ اعزام شود بدون شک برای بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو تجربه لازم را کسب می‌کند. نمی‌توانیم برای آماده نگه داشتن تیم تنها به اردوها تکیه کنیم. جوانان حاضر در تیم والیبال نشسته زنان ایران باید با حضور در مسابقات بین‌المللی در شرایط مسابقه قرار بگیرند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments