۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴

اظهارات قابل تامل دبیر علمی سومین سمینار ملی سارکوم درباره سرطان

دبیر علمی سومین سمینار ملی سارکوم، با عنوان این مطلب که سرطان قابل درمان تر از بیماری های دیگر است، گفت: نباید از واژه سرطان استفاده کرد.

به گزارش گروه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از پژوهشکده معتمدجهاد دانشگاهی، اردشیر قوام زاده گفت: سارکوم جزو ۱۰ نوع سرطان شایع نیست، اما بیماری های متعددی دارد که بعضی از آنها قابل درمان هستند.

وی ادامه داد: اگر فرد به موقع به پزشک مراجعه کند و بیماری او سریع تشخیص داده شود، سرطان قابل درمان خواهد بود.

قوام زاده بر انجام کار تیمی تاکید کرد و گفت: یکی از مشکلات ما در کشور، این است که هر کدام از متخصصین سرطان به تنهایی کار درمان را انجام می دهند و این مشکل متوجه وزارت بهداشت است که برنامه ای برای کار تیمی ندارد.

دبیر علمی سومین سمینار ملی سارکوم، اظهار داشت: در سال ۶۲ ما مدیکال انکلوژیست در کشور نداشتیم، اما الان بیش از ۴۰۰ فوق تخصص داریم که قطعا بهتر از کشورهایی مثل کانادا و انگلستان، کار درمان سرطان در ایران انجام می شود.

وی افزود: سرطان قابل درمان تر از بیماری های دیگر است، اگر به موقع تشخیص داده شود و کار تیمی باشد.

دبیر علمی برنامه بین المللی دهمین کنگره سرطان پستان، گفت: توده ای که قابل لمس باشد، شایع ترین علامت سرطان پستان است که معمولا بدون درد است.

آسیه الفت بخش، افزود: توده ای که در نقطه ای از پستان قابل لمس باشد و در جاهای دیگر وجود نداشته باشد، به عنوان علامت شایع سرطان پستان است که معمولا درد ندارد و متحرک نیست. همچنین تغییرات پوستی و زخم و ملتهب شدن نوک سینه به همراه ترشح خونی، از علائمی است که فرد با مشاهده آنها باید به پزشک مراجعه کند.

وی گفت: ممکن است فرد با مشاهده توده در ناحیه زیر بغل و یا ورم دست، به پزشک مراجعه کرده باشد که می تواند علامت هایی از سرطان پستان را در بر گیرد.

این جراح پستان با اشاره به متفاوت بودن سن غربالگری سرطان پستان در کشورهای مختلف، افزود: غربالگری با توجه به بودجه ای که هر کشور اختصاص می دهد، متفاوت است. اما، در کشور ما توصیه می شود زنان بعد از ۴۰ سالگی ماموگرافی انجام دهند .

دهمین کنگره سرطان پستان، سومین کنگره ملی طب فراگیر در سرطان و سومین سمینار ملی سارکوم، که اول تا سوم آبان ماه در سالن همایش های بین المللی رازی برگزار می شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments