۰۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۳
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت:

سبک زندگی نادرست نقش موثر در ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر دار دارد

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سبک زندگی نادرست نقش مهمی در ابتلاء بیماری های غیرواگیردار دارد که عامل 82 درصد مرگ‌ها نیز هست.

افشین استوار در گفتگو با خبرنگار سلامت طبنا( خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود:  اقدامات صورت گرفته پس از انقلاب توانسته نقش مهمی درکاهش و کنترل بیماری‌های واگیر ایفا کند.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه تنها ۱۸ درصداز مرگ و میر ها به دلیل بیماری ای غیر واگیردار است اظهار کرد:‌  اولویت اصلی در حال حاضر کنترل بیماری های غیر واگیردار است زیرا این موضوع بیش از هر چیز نقش مهمی در مرک انسان ها ایفا می کند.

این مقام مسئول اضافه کرد:‌  بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان‌ها، دیابت و بیماری‌های مزمن تنفسی از مهمترین بیماریهای غیرواگیر است که بین ۷۵ تا ۸۲ درصد از مرگ‌ها به دلیل ابتلا به آنها است.

وی اضافه کرد:‌مصرف سیگار، الکل، تغذیه ناسالم از عوامل خطر بیماری های غیرواگیردار است ؛این در حالی است که تحرک مردم نیز به شدت کاهش پیدا کرده است و بر طبق آمار بیش از ۵۵ درصد مردم در هفته دو ساعت هم تحرک ندارند.

استوار با اشاره به اینکه مصرف دخانیات در کشوربالا است تاکید کرد:‌ ۱۵درصد از مردم کشور  دخانیات مصرف می کنند که این موضوع فضا را برای ابتلا به بیماری های غیر واگیردار ایجاد می کند.

استوار چاقی را نیز یکی دیگر از عوامل در ابتلا به بیماری های غیر واگیر عنوان کرد و افزود:‌ بیش از ۶۵ درصد مردم کشور، چاق هستند یا اضافه وزن دارند، حدود ۳۰ درصد جمعیت بزرگسال کشور فشارخون بالا دارند، ۱۰ تا ۱۲ درصد جمعیت بزرگسال کشور، قندخون بالا دارند و حدود ۲۵ درصد جمعیت چربی خون دارند که باید پیشگیری شود.

استوار گفت: لازم است عوامل خطر رفتاری و بیولوژیک در بیماریهای غیرواگیر کاهش یابد تا از آمار ابتلا به این بیماریها کاسته شود، اگرچه تلاش مسئولان سلامت در کشور بر این است که در مرحله نخست، به مردم آگاهی داده و در مرحله دوم پویش‌های انسانی مانند بسیج ملی کنترل فشارخون را اجرا کنند؛ البته باید خدمات کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر در کشور توسعه یابد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x