۰۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱

سامانه ۱۲۳ کرونا برای مراقبت از بیماران در منزل راه‌اندازی شد

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سامانه ۱۲۳ کرونا در پاسخ به نیاز مراقبت از راه دور، خودمراقبتی و پایش بیماران دارای علایم خفیف و موارد مشکوک یا بدون علامت کرونا در منزل خبرداد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت)، سالار ارزیده از طراحان اصلی سامانه ۱۲۳ کرونا با تاکید بر اینکه این سامانه با همت اتاق فکر کارشناسی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی طراحی شده، افزود: براساس آمارهای جهانی بیش از ۸۰ درصد مبتلایان عفونت ویروسی کرونا نیاز به بستری در بیمارستان‌ها ندارند و تنها با پایش، خودمراقبتی، رعایت اصول بهداشتی، خودقرنطینگی و درمان علامتی تحت نظر پزشک بهبود می‌یابند. در این راستا، چک لیست‌ها و فرم‌های طراحی شده در این سامانه کمک می‌کند تا شرایط برای طی دوره قرنطینه و خودمراقبتی بیماران و افراد مشکوک در منازل به بهترین و ایمن‌ترین روش، مهیا شود.

وی ادامه داد: این روزها که تعداد مبتلایان و افراد در معرض خطر کرونا در کشور رو به افزایش است، این سامانه می‌تواند در کاهش بار بیماران و مراجعه کنندگان به بیمارستانها و مراکز درمانی نقش تاثیرگذاری داشته باشد.

سامانه ۱۲۳ کرونا برای چه کسانی کاربرد دارد؟

وی با بیان اینکه کاربرد این سامانه برای دو گروه است، اظهار کرد: دسته اول پزشکانی هستند که مایلند بیماران خفیف و بدون علامت یا موارد مشکوک را در منزل و از راه دور پایش کنند.

عضو گروهی طراحی سامانه ۱۲۳ کرونا اظهار کرد: در این روش، ثبت‌نام بیمار توسط پزشکان و مراقبان و با ثبت ارزیابی‌های اولیه انجام و سپس اطلاعات دسترسی سامانه برای بیمار پیامک می‌شود. بیمار روزانه لیست موارد نیازمند به مراقبت را در پروفایل خود مشاهده و پس از انجام، آنها را در پروفایل خود تایید می کند و تیک می‌زند. همچنین پزشک یا مراقب سلامت، روزانه ضمن تماس با بیمار و پایش وضعیت علایم، اطلاعات را در پروفایل وی ثبت می‌کند.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهیدبهشتی با تاکید بر اینکه تعداد زیادی از بیماران خفیف و ملایم می‌توانند در منزل و تحت نظر پزشکان و مراقبان سلامت، مسیر بهبودی را ادامه دهند، افزود: تا زمانی که وضعیت آنها تشدید نشده این روش قابل اجرا است. البته هر گاه شرایط اورژانسی پیش بیاید، ضمن تماس با اورژانس، بیمار برای ادامه درمان هدایت خواهد شد.

سالار زاده ادامه داد: دسته دیگر افرادی هستند که با موارد مثبت یا مشکوک مواجهه داشته‌ و تمایل دارند مطابق راهنمایی های وزارت بهداشت اقدام به قرنطینه و خودمراقبتی اختیاری در منزل کنند. این افراد پس از ثبت‌نام در سامانه، بازه قرنطینه خود را انتخاب و شروع به خودمراقبتی می‌کنند.

وی یادآور شد: در این روش روزانه لیست موارد نیازمند مراقبت در پروفایل افراد ثبت شده و آنان باید ضمن مراعات و انجام این موارد، آنها را در پروفایل خود تیک زده و تایید کنند. به این ترتیب آنها در داشبورد پروفایل خود، روزهای باقیمانده تا پایان مدت قرنطینه و روزهای مراعات شده را مشاهده و دنبال می‌کنند.

ارزیده با تاکید بر اینکه همه متقاضیان باید ابتدا با استفاده از سامانه غربالگری و مراقبت کرونا وزارت بهداشت به نشانی salamat.gov.ir یک خودارزیابی انجام دهند، تصریح کرد: بر این اساس افراد دارای شرایط حاد باید مطابق توصیه سامانه وزارت بهداشت، حتما به مراکز درمانی معرفی شده، مراجعه کنند، اما اگر مطابق راهنماهای سامانه نیازمند خودمراقبتی در منزل باشند، می‌توانند ضمن ثبت‌نام در سامانه ۱۲۳ کرونا به نشانی ۱۲۳corona.com با مراعات دستورالعمل‌ها و چک لیست‌های کنترلی این سامانه، مسیر بهبودی خود را با سهولت و دقت بیشتری طی کنند.

پایش روزانه بیمار توسط پزشکان در هر نقطه کشور

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی درباره پایش روزانه بیمار توسط پزشک گفت: در  این سامانه همه پزشکان سراسر کشور به صورت رایگان می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه نسبت به ثبت اولیه بیماران خود برای پایش و مراقبت در منزل اقدام کنند. این پزشکان با ثبت بیماران و تعیین بازه خودمراقبتی برای آنان، می‌توانند ضمن اطمینان از رعایت چک لیست‌های خودمراقبتی توسط بیمار، علایم و نشانه‌های بیماری،  دارویی و سیر بهبود بیمار را به صورت تلفنی پایش و در پرونده ثبت کنند تا از این طریق بیمار بتواند روند حرکت به سمت بهبودی کامل را در محیط امن منزل طی کند و فقط در صورت بروز علایم و نشانه‌های حاد از منزل خارج و به مراکز درمانی مراجعه کند.

وی ادامه داد: همچنین تلاش داریم با ساماندهی پزشکان و مراقبان سلامت داوطلب، امکان ثبت‌نام پزشکان و مراقبان سلامت برای ارایه مشاوره‌های پزشکی و پایش بیماران را فراهم سازیم، تا بر این اساس بیمارانی که در حال طی دوران قرنطینه خانگی هستند، علاوه بر استفاده از دستورالعمل‌های روزانه خودمراقبتی که در سامانه پیش‌بینی شده، بتوانند از مشاوره با پزشک و امکان پایش روزانه وضعیت خود بهره‌مند شوند. البته پیاده سازی این بخش منوط به جلب حمایت پزشکان و مراقبان سلامت داوطلب در کشور است.

مشاوره سلامت روان رایگان

وی در ادامه با اشاره به بخش مشاوره سلامت روان رایگان به عنوان یکی دیگر از تسهیلات ارایه شده در سامانه ۱۲۳ کرونا اظهار کرد: مرکز سلامت روان رویین جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی دارای مجوز فعالیت از سازمان نظام مشاوره روان شناسی ایران در راستای مسئولیت اجتماعی و همگام با سیاست‌های کلی ستاد ملی کرونا و کمک به آرامش بخشی روانی جامعه، خدمات مشاوره مدیریت استرس و اضطراب فردی و  مشاوره مدیریت روانی کودکان در فضای بحرانی را در قالب این سامانه ارایه می‌کند.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: متقاضیان می‌توانند برای استفاده از این خدمات با شماره ۴۵۲۹۸ تماس بگیرند و از خدمات مشاوره رایگان متخصصین روان‌شناسی بهره‌مند شوند.

بارگذاری راهنماها و دستورالعمل‌های معتبر مراقبتی و بهداشتی در سامانه

ارزیده دانستنی‌ها را بخش دیگر سامانه معرفی کرد و گفت: راهنماها و دستورالعمل‌های اصناف، شرایط و وضعیت‌های مختلف مانند آرایشگاه‌ها، خرید، پمپ بنزین، نانوایی و غیره با استفاده از منابع معتبر داخلی و خارجی جمع آوری و در سامانه بارگذاری شده است.

وی افزود: همچنین سایت جامع اطلاع رسانی بیماری کووید ۱۹، فیلم‌های آموزشی، راهنمای بیماران کرونا بعد از ترخیص، نکات و راه‌های پیشگیری از ابتلا، نشانی مراکز پذیرنده مبتلایان کرونا سایر محتوای بخش دانستنی های سامانه را تشکیل داده است.

ارائه خدمات ضدعفونی و گندزدایی اماکن

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی ارائه خدمات ضدعفونی و گندزدایی منازل، ادارات و سایر مراکز را از دیگر خدمات این سامانه عنوان کرد و گفت: مرکز بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در راستای کنترل و جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، با همکاری کارشناسان مجرب بهداشت محیط و HSE، خدمات ضدعفونی و گند زدایی منازل، ادارات، بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها را در قالب سامانه ۱۲۳ کرونا برای متقاضیان این خدمات و در چارچوب تعرفه‌های وزارت بهداشت ارائه می‌دهد.

کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در باره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا در کشور و فوت ناشی از آن گفت: بر اساس یافته های آزمایشگاهی مجموع مبتلایان قطعی به این بیماری در کشور به ۲۳ هزار و ۴۹ نفر رسید که ۱۸۱۲ نفر فوت کرده و ۸۳۷۶ نفر بهبود یافته اند.(ایرنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of