۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۵

سال آینده در مناطق روستایی و عشایری آموزش حضوری برگزار می شود

محمدرضا سیفی با اشاره به آخرین وضعیت تحصیل در مناطق دور افتاده گفت: آموزش ها طی سال آینده در مناطق روستایی و عشایری و حاشیه شهرها به شکل حضوری برگزار و مدارس دایر است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت؛ سال تحصیلی کرونایی با آموزش‌های برخط به اتمام رسیده است. هرچند به اذعان تمامی کارشناس آموزش به ویژه وزیر آموزش و پرورش آموزش‌ها از لحاظ کیفیت برخط به پای آموزش حضوری نمی‌رسد و همین قضیه در کیفیت آموزش دانش آموزان تاثیرگذار است. بر اساس قول وزیر آموزش و پرورش واکسیناسیون معلمان برای مهر ۱۴۰۰ به اتمام می‌رسد و همین امر نیازمند برنامه ریزی جدید برای چگونگی برگزاری کلاس‌های در سال تحصیلی جدید است.

محمدرضا سیفی، مدیر کل دفتر توسعه عدالت آموزشی عشایر وزارت آموزش و پرورش درباره برنامه‌ها برای بازگشایی مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۰ -۱۴۰۱ گفت: برای چگونگی برگزاری کلاس‌ها در مدارس دو محور اساسی در زمینه عدالت آموزشی و مباحث فنی مطرح است. آموزش ها در سال آینده در مناطق روستایی و عشایری و حاشیه شهرها به شکل حضوری برگزار و مدارس دایر است.

او افزود: آموزش‌های حضوری در ارتقای کیفیت یادگیری تاثیرگذار است. بر اساس بازدید از استان‌های کشور دانش آموزان عشایری در مناطق دور افتاده از خطرات شیوع بیماری کرونا به دور هستند. در ایام کرونا دانش آموزان در مناطق روستایی و عشایری در مقایسه با دانش آموزان داخل شهر یادگیری و آموزش مناسب را داشتند. نکته دیگر اینکه در صورت اتمام کرونا وضعیت موجود به شکل سازمان یافته ادامه دارد.

مدیر کل دفتر توسعه عدالت آموزشی عشایر وزارت آموزش و پرورش درباره به کارگیری آموزش‌های مجازی در سال تحصیلی آینده ادامه داد: مدارس و کلاس بندی‌ها تقسیم بندی می‌شوند. بی‌شک کرونا همچون گذشته در کشور تاخت و تاز ندارد به احتمال فراوان آموزش مجازی حفظ می‌شود. برای مثال در دنیای پسا کرونا هم صدا و سیما می‌تواند آموزش‌های خود را داشته باشد. این نوع آموزش‌ها در روستاها و مناطق صعب العبور می‌تواند با استفاده از ظرفیت رسانه ملی موثر باشد.

سیفی تصریح کرد: عدالت آموزشی در مناطق دورافتاده و صعب العبور برقرار است. دانش آموزان در مناطق محروم قبل از شیوع کرونا از طریق سرباز معلم تحت آموزش قرار می‌گرفتند. البته در این سبک آموزش دانش آموزان با هیچ نوع سبک آموزشی آشنا نبودند. در ایام کرونا برنامه های آموزشی تلویزیون باعث شد تا تعدادی از دروس و معلمان با کیفیت مناسب به آموزش بپردازند.

به گفته او این مقوله باعث شد تا برای دانش آموزان در مناطق محروم گام‌هایی برداشته شود از سوی دیگر هم به کیفیت تدریس در این گونه مدارس افزوده می‌شود.

مدیر کل دفتر توسعه عدالت آموزشی عشایر وزارت آموزش و پرورش درباره کیفیت‌های آموزش در یک سال اخیر کرونایی افزود: تاکنون ارزیابی از این مهم انجام نشده است. بعد از اتمام آزمون‌ها وضعیت آموزشی دانش آموزان مورد ارزیابی قرار گرفته می‌شود. باید دانست که آموزش و یادگیری دو مفهوم متفاوت است. یادگیری حجم قابل توجهی را شامل می‌شود اما آموزش به هر طریق اتفاق می‌افتد.

سیفی بیان کرد: وقتی یادگیری نهادینه شود نشان دهنده اقدامات موثر و تاثیرگذار است. خوشبختانه در مناطق محروم به دلیل برگزاری کلاس های حضوری شاهد یادگیری باکیفیت در یکسال اخیر کرونا هستیم. بعد از اتمام امتحانات نوبت دوم کیفیت آموزش‌ها در دو سال کرونایی مورد بررسی قرار گرفته می‌شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments