۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۲

سالانه ۵۰۰ هزار جراحی آب مروارید در ایران انجام می‌شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سالانه به ازای هر یک میلیون نفر به طور متوسط ۶ هزار عمل آب مروارید در کشور انجام می‌شود که حدود ۵۰۰ هزار عمل جراحی در سال می شود.

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت)، علیرضا زالی روز شنبه در مراسم رونمایی از دستگاه شبیه ساز جراحی آب مروارید( کاتاراکت) در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: براساس الگوی سازمان بهداشت جهانی، کشورهایی که بیش از سه هزار عمل جراحی کاتاراکت انجام می دهند در زمره کشورهای پیشرفته در این حوزه هستند.

وی گفت: مصرف بیش از حد کورتن، آفتاب سوزی و افزایش سالمندی شیوع بیماری آب مروارید را در ایران افزایش داده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: بیماری کاتاراکت یا آب مروارید به علل مختلف به سرعت در کشور در حال گسترش است و حتما باید برای درمان با کیفیت و بدون عوارض این بیماری آماده باشیم.

زالی گفت: نبود فرهنگ مواجهه مسلح با آفتاب و استفاده مناسب از نعمت خدادادی آفتاب و شیوع آفتاب سوزی چشم در کشور، تغییرات اقلیمی، میزان بالای تصادفات و حوادث ترافیکی در کشور، روند سریع افزایش سالمندی، میزان بالا و غیر منطقی تجویز و مصرف کورتن و شیوع بالای دیابت موجب شده که با شیوع بالا و روند رو به تزاید آب مروارید در کشور مواجه باشیم.

وی گفت: برآورد می شود حدود ۵۰۰ هزار فرد دچار عارضه های بینایی در کشور داشته باشیم که ۱۰۰ هزار نفر آنها سالانه دچار کاهش بینایی می شوند و کاتارکت یا آب مروارید از جمله مهمترین این بیماری ها است.

زالی افزود: با این حال بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی ایران از نظر غربالگری بیماری های چشمی در منطقه مدیترانه شرقی رتبه اول را دارد.

وی درباره دستگاه شبیه ساز جراحی آب مروارید گفت: این دستگاه حاصل ۶ سال همکاری اساتید چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مهندسان دانشگاه صنعتی شریف است که برای آموزش دستیاران چشم پزشکی دانشگاهها و کاهش خطاهای آنها و انجام با کیفیت این جراحی ساخته شده است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments