۱۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۳

سازمان ها موظف به حفظ و نگهداری ساختمان‌های میراثی هستند

رییس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران گفت: کاربری‌ ساختمان‌ها غیر مرتبط و متناسب با شرایط میراثی و فرهنگی نیست به همین دلیل باید در راستای ایمنی آن اقداماتی انجام داد.

حسن خلیل آبادی در گفتگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، با اشاره به موضوع ایمن سازی ساختمان‌های ناایمن شهر تهران، اظهار کرد: شهرداری تهران موظف شده تا در راستای ایمن سازی ساختمان‌ها لایحه ای به شورای شهر ارائه دهد.

او افزود: هم اکنون در خصوص ساختمان‌های تازه تاسیس طرح ایمنی در حال اجرا است و همه صاحبان املاک جدید، موظف به رعایت ایمنی هستند. سازمان آتش نشانی شهرداری تهران نیز به موضوع ایمنی ساختمان‌های تازه تاسیس رسیدگی می‌کند.

رییس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران با بیان اینکه بیشتر مشکلات در ایمنی، مربوط به ساختمان‌های قدیمی ‌به خصوص میراثی هستند، گفت: کاربری‌ ساختمان‌ها غیر مرتبط و متناسب با شرایط میراثی و فرهنگی نیست به همین دلیل باید در راستای ایمنی آن اقداماتی انجام داد.

خلیل آبادی در ادامه با اشاره به موضوع آتش سوزی میدان حسن آباد، تصریح کرد: این میدان تاریخی بازسازی شده به انبار کاموا، ابزار و یراق تبدیل شده بود.تبدیل شدن یک میدان تاریخی به انبار آسیب زا و مخاطره انگیز است.

او ادامه داد: باید اقداماتی صورت گیرد تا کاربری اماکن میراثی و تاریخی متناسب با سازه و قدمت بنا باشد تا احتمال آسیب پذیری کاهش یابد.

عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: بدون تردید باید از ساختمان‌های میراثی و تاریخی مراقبت شود. همچنین ایمنی سازه‌ها را باید مالکان، سازمان میراث فرهنگی، شهرداری تهران و یا هر سازمان دیگری که در خصوص ایمنی ساختمان‌های میراثی نقش دارند، تامین کنند.

خلیل آبادی یادآور شد: تعدادی از ساختمان‌های میراثی هم اکنون در اختیار بعضی ادارات مانند بنیاد مستضعفان، اوقاف، شهرداری، آموزش و پرورش و …است به همین منظور بر اساس قانون همه این ادارات و نهادها موظف هستند آثار میراث فرهنگی را حفظ و نگهداری کنند.

او گفت: اگر این ادارات و سازمان‌ها به ساختمان‌های میراث فرهنگی آسیبی وارد کنند طبق قانون آیین دادستری، مجرم شناخته می‌شوند لذا باید از نظر حقوقی، فرهنگی و هویتی واجتماعی به این مسوولیت دقت داشته باشند تا آسیبی به تاریخ و هویت کشور وارد نشود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments