۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۶

سازمان ملل از شیوع کروناویروس در سوریه خبر داد

سازمان ملل هشدار می دهد که فاجعه‌ای در سوریه تنها بخاطر کروناویروس ایجاد خواهد شد، چراکه این کشور بعد از جنگ‌های پی در پی از تجهیزات پزشکی مناسبی برخوردار نیست.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از Yahoo، رئیس امور بشردوستانه سازمان ملل روز چهارشنبه گفت که بیش از ۴۰ مورد کووید-۱۹ و حداقل سه مرگ در سوریه گزارش شده است، با بیان اینکه مشکلات پس از نه سال جنگ که باعث شده سیستم مراقبت های بهداشتی کشور نابود شود، ممکن است با فاجعه‌ای بزرگ همراه باشد.

نگرانی سازمان ملل برای سوریه در همه‌گیری کروناویروس

سازمان ملل از ابتلای سوریه به کروناویروس خبر داد

مارک لوکاک به شورای امنیت ایالات متحده آمریکا گفت که اگرچه این تعداد در مقایسه با سایر کشورها کم به نظر می رسد، اما آزمایشات و تجهیزات در سوریه بسیار محدود است. در همین حال فرستاده ویژه ایالات متحده برای سوریه خواستار آتش بس پایدار برای نبرد در این کشور شد. وی با بیان اینکه میلیون ها نفر در مکان‌هایی شلوغ و بدون بهداشت کافی آواره شده اند، گفت: نمی توان انتظار داشت سوریه با بحرانی روبرو شود که توانسته حتی ثروتمندترین کشورها را نیز به چالش بکشد. تلاش هایی برای ایجاد مناطقی برای قرنطینه در اردوگاه های جابجایی و مراکز بهداشتی و درمانی در سوریه انجام می شود، اما اقدامات با هدف مهار این ویروس در حال حاضر عوارض جانبی مانند بالا رفتن قیمت مواد غذایی در برخی مناطق را داراست.

لوکاک گفت که واردات تجهیزات ضروری پزشکی باید به داخل کشور مجاز باشد و باید گذرگاه مرزی عراق به شمال شرقی سوریه بازگشایی شود. گذرگاه مرزی در ژانویه با اصرار روسیه بسته شد  و او گفت تحویل تجهیزات پزشکی به شمال شرقی دمشق، این شکاف را پر نکرده است.

کردهای سوریه در سال ۲۰۱۲ یک منطقه خودمختار را در شمال شرقی تأسیس کردند و در جنگ با گروه افراطی دولت اسلامی با آمریکایی‌ها شریک بودند. یک حمله ترکیه در ماه اکتبر علیه شبه نظامیان کرد سوریه، باعث شد ایالات متحده آمریکا متحدان کرد خود را رها کند که به انتقاد شدید از واشنگتن و آنکارا منجر شد.

دبیرکل آمریکا، آنتونیو گوترس، خواستار آتش بس همه درگیری ها در سراسر جهان در ۲۳ مارس برای مقابله با بیماری همه‌گیر کروناویروس شد و در جلسات جداگانه شورای امنیت روز چهارشنبه درمورد وضعیت سیاسی و بشردوستانه سوریه، حمایت گسترده ای از درخواست تجدید نظر وی صورت گرفت.

مترجم : معین حبیبی

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x