۰۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۱
محمدبیگی در دیدار با وزیر بهداشت:

سازمان برنامه و بودجه برای جذب کادر درمانی در حوزه مقابله با کرونا بودجه ویژه اختصاص دهد

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس در دیدار با وزیر بهداشت ضمن تشریح مطالبات ملی و استانی خواستار اختصاص بودجه ویژه برای جذب کادر درمانی در حوزه مقابله با کرونا شد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری سلامت به نقل از خانه ملت؛ فاطمه محمدبیگی، عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دیدار و گفت و گو کرد و ضمن تشریح مطالبات ملی و استانی از وزیر بهداشت و درمان خواستار توجه ویژه جهت پیگیری این مطالبات شد.

 وی در این دیدار با یادآوری تماس‌های مکرر شرکت‌کنندگان کنکورهای سراسری طی هفته های اخیر، گفت: بسیاری از شرکت کنندگان آزمون دکترا، ارشد و سراسری طی تماس‌‌ها و پیگیری‌هایی خواستار تعویق کنکور هستند، بی شک در شرایط فعلی باید سلامت شرکت‌کنندگان در کنکور به عنوان مهم‌ترین شاخص در برگزاری هر نوع آزمون مورد توجه جدی قرار گیرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: بسیاری از نیروهای مدافع سلامت از شدت فعالیت و کار در این روزهای کرونایی خسته شده اند بنابراین ضرورت دارد دولت به صورت جدی در حوزه پذیرش نیروهای استخدامی جدید با سهمیه ویژه ورود کند.

وی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه هم باید برای جذب نیروهای بهداشتی و درمانی در حوزه مقابله با کرونا بودجه ویژه اختصاص دهد تا نیروهای تازه نفس وارد میدان کارزار مقابله با کرونا شوند.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس یازدهم بیان اینکه در حال حاضر برخورد ما با کرونا بیشتر حالت دفاعی دارد، عنوان کرد: راه حل خروج از این رویکرد توجه به حوزه پیشگیری و اختصاص اعتبارات ویژه به این حوزه است تا مردم به واسطه سیاستگذاری انجام شده در حوزه پیشگیری در معرض کرونا قرار نگیرند.

محمدبیگی یادآور شد: در این مسیر افزایش نیروهای بهداشتی از یک سو و فعالیت‌های ویژه در حوزه پیشگیری بسیار حائز اهمیت است؛ در حال حاضر وزارت بهداشت و درمان اکثر موارد مورد پذیرش را در حوزه درمان قرار داده که ضرورت دارد در حوزه پذیرش و اضافه کردن در حوزه پیراپزشکی نیز ورود جدی داشته باشد.

سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس ادامه داد: با پر رنگ‌ کردن حوزه پژوهش و پیشگیری، آرایش جنگی ما در مقابله با ویروس کرونا باید تغییر یابد و اگر بتوانیم حوزه های آموزش بهداشت، پیشگیری و غربالگری را تقویت کنیم می‌توانیم بر ویروس کرونا پیروز شویم.

وی با تاکید بر ضرورت پرداخت مطالبات حوزه بهداشت و سلامت، گفت: در حال حاضر مدافعان حوزه سلامت به شدت در تنگنای نیرویی هستند و نباید آنها را تنها گذاشت، باید کارانه‌های آنها به موقع پرداخت شود تا با پشتیبانی و حمایت عملی و پرداخت مطالبات حوزه سلامت بتوانیم بستر حمایت از آنها را تقویت کنیم.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس با اشاره به مطالبات حوزه بهداشت و درمان استان قزوین، گفت: استان قزوین با وجود فعالیت شرکت‌های بسیار در حوزه تجهیزات دارویی و بهداشتی از داشتن دانشکده داروسازی محروم است، ضرورت دارد وزارت بهداشت مجوزهای لازم را برای تاسیس و راه اندازی دانشکده داروسازی در استان قزوین ایجاد کند.

محمدبیگی افزود: همچنین استان قزوین می‌تواند در حوزه توریسم سلامت به عنوان پایلوت فعالیت پژوهشکده‌های جدید در حوزه سلامت باشد، چرا که یکی از استان‌های مهم در حوزه فناوری‌های نو به شمار می‌آید اما با این وجود هنوز نتوانسته به جایگاه واقعی خود در حوزه سلامت دست یابد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه قزوین با دارا بودن صنایع غذایی و بهداشتی از یک‌سو و ظرفیت دشت قزوین نیازمند پژوهشکده در حوزه غذا و دارو است، گفت: وزارت بهداشت باید بستر لازم را برای تقویت حوزه طب گیاهی، کشت و صنعت گیاهان دارویی در استان قزوین فراهم کند.

 وی تأمین نیروهای تخصصی در حوزه بهداشت و درمان در سطح استان قزوین را یک ضرورت بزرگ دانست و گفت: در حال حاضر در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی قزوین، آبیک و البرز شاهد کمبود نیرو هستیم و همچنین عدم دسترسی مردم مناطق مختلف از جمله مهرگان به مراکز بهداشتی درمانی و کمبود پایگاه‌های اورژانس در سطح شهرهای مختلف استان قزوین از جمله تاکستان و بویین زهرا از دیگر مشکلات این حوزه است.

نماینده مردم عزیز قزوین، آبیک و البرز یادآور شد: استان قزوین معین پایتخت و محل تردد بیش از یازده استان همجوار است و به عنوان هاب استراتژیک نقش مهمی در کریدور شمال به جنوب و غرب به شرق دارد. از وزیر بهداشت و درمان مطالبه جدی در راستای تامین نیروی انسانی متخصص در حوزه بهداشت و درمان در استان قزوین داریم تا با رفع کمبودهای این حوزه، نیروهای تازه نفس در استان قزوین فعالیت داشته باشند و زمینه دسترسی به عدالت در حوزه سلامت در استان قزوین تقویت شود همچنین تقاضا داریم به مطالبات و نیازهای حوزه بهداشت و درمان استان قزوین پاسخ مثبت داده تا این استان از محرومیت در حوزه سلامت خارج شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments