۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۱

ساخت قلب رباتی تا سال ۲۰۲۸

محققانی از دو کشور هلند و بریتانیا، قلبی رباتی «نرم» ساخته‌اند که مواد مصنوعی آن با لایه‌های رشدیافته از سلول‌های انسانی ترکیب می‌شود.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، دانشمندان به‌تازگی قلبی رباتی نرم ساخته‌اند که می‌تواند تا ۸ سال دیگر به پیوندهای قلب انسان پایان دهد. این قلب رباتی نرم می‌تواند به‌خوبی، خون را در کل بدن پمپاژ کند.

محققان قصد دارند تا سه سال آینده، اولین نمونه از قلب رباتی‌شان را در یک حیوان آزمایش کنند و در صورت موفقیت، آن را ۵ سال بعد در بدن انسان کار بگذارند.

این قلب رباتی، یکی از ۴ پروژه‌ای است که در صورت موفقیت در تغییر روش درمان بیماری‌های قلبی می‌تواند جایزه‌ای معادل ۳۰میلیون یورو نصیب خود کند.

همچنین بهترین محققان قلب و عروق دنیا از جمله، محققان دانشگاه‌‌های آکسفورد، امپریال‌کالج‌لندن، هاروارد و شفیلد با این تیم تحقیقاتی همکاری می‌کنند.

از پروژه‌های دیگر که در حال انجام شدن هستند و در فهرست برندگان احتمالی جایزه قرار دارند، می‌توان به  تولید نوعی واکسن برای درمان بیماری قلبی، نوعی درمان ژنتیکی نقایص قلب و تولید بهترین فناوری پوشیدنی که می‌تواند سکته‌های قلبی را پیش از وقوع پیش‌بینی کند، اشاره کرد.

به گفته محققان سازنده قلب رباتی، قلب و بیماری‌های گردش خون، اولین عامل مرگ‌ومیر در جهان است.

این پروژه قلب هیبریدی –که با هدایت محققان هلندی در حال انجام است- می‌تواند انقباض‌های قلب را تقلید کند و با لایه‌های سلولی انسان که در آزمایشگاه تولید شده است ترکیب شود و کاری کند که سلول‌های ایمنی بدن بیمار، آن را پس نزند.

انرژی این قلب با نوعی باتری بی‌سیم تامین می‌شود که آن نیز به‌وسیله ابزاری قرار گرفته در ژاکت یا جلیقه شارژ می‌شود. این قلب رباتی نرم می‌تواند جان انسان‌های بسیاری را نجات دهد.

این دانشمندان امیدوارند بتوانند در آینده‌ای نزدیک، این قلب را جایگزین پیوندهای قلب انسانی کنند و بیماران قلبی-عروقی بسیاری را از مرگ حتمی نجات دهند.

هر سال، فقط در بریتانیا، ۲۰۰ نفر تحت جراحی پیوند قلب قرار می‌گیرند و بسیاری از بیماران هم پیش از انجام جراحی و زمانی که در لیست انتظار هستند، فوت می‌کنند.

همچنین قلب پیوندی برای کودکانی که با نارسایی قلبی متولد می‌شوند، بسیار کم است. زیرا برای اهدای چنین قلبی، باید کودک دیگری فوت کرده باشد.

این قلب رباتی که اولین نوع از قلب رباتی نرم است می‌تواند تمام مشکلات پیوند قلب را کنار زده و بهترین درمان برای بیماران قلبی باشد.

به گزارش طبنا، محققان امیدوارند، حداقل ۸ سال دیگر اولین قلب رباتی نرم خود را در بدن بیماران نیازمند پیوند قلب کار بگذارند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of