۱۴ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۳

زیرساخت های بهداشتی و درمانی آذربایجان شرقی از میانگین کشوری بهتر است

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: استان آذربایجان شرقی در مدیریت کرونا به ویژه مراقبت های ویژه و همچنین غربالگری و حوزه بهداشت، عملکرد مناسبی داشته و در این استان ۷هزار و ۸۸۶ تخت بیمارستانی فعال است و وضعیت زیرساخت های درمانی این استان از میانگین کشوری بهتر است.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر قاسم جان بابایی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در آذربایجان شرقی که با حضور وزیر بهداشت در سالن ذکریای رازی دانشکده داروسازی تبریز برگزار شد، اظهار داشت: تراکم جمعیتی در استان آذربایجان شرقی بالا است که این می تواند بار بیماری، میزان سرایت پذیری و مرگ و میر بیماران را در مقایسه با استانهای با تراکم کم جمعیتی، افزایش دهد.

وی افزود: آذربایجان شرقی دو پیک سنگین بیماری را در در تابستان و پاییز سال گذشته تجربه کرده اما با این تفاوت که طول موج بیماری در این استان همانند اصفهان و خراسان رضوی، طولانی تر از سایر مناطق کشور بود.

معاون درمان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: استان آذربایجان شرقی از سالمندترین استانهای کشور است که این ریسک بیماری و مرگ و میر را افزایش می دهد و در این استان، بیماران بدحال تر از استانهای جوان تر بودند چون ساختار جمعیتی این استان سالمند است.

دکتر جان بابایی یادآور شد: ۷۷ درصد از فوتی های کووید۱۹ در آذربایجان شرقی مربوط به گروه های سنی بالاتر از ۶۰ سال بوده در حالیکه میزان کشوری، ۷۳ درصد بوده است. از نظر دیابت، چاقی و فشارخون بالا نیز، استان آذربایجان شرقی جزء استانهای قرمز کشور است که این نیز احتمال خطر را افزایش می دهد.

وی با اشاره به وضعیت بیماری کووید۱۹ در سیستان و بلوچستان و استانهای جنوبی کشور،گفت: دور از انتظار نیست که سایر استانها نیز به زودی گرفتار شوند و نباید در این شرایط منتظر پیک جدید بیماری برای اعمال محدودیت باشیم چون در این صورت ممکن است تعداد بیشتری از مردم را از دست دهیم بنابراین در این شرایط باید به فکر اعمال محدودیت ها برای پیشگیری از موج جدید بیماری باشیم.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments