۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۵
در گفت و گوی خبرگزاری سلامت با یک فیزیوتراپ مطرح شد؛

زندگی ماشینی سن سالمندی در ایران را کمتر می‌کند

رضا همتی: سبک زندگی نه فقط در ایران بلکه در کل جهان به دلیل ماشینی شدن زندگی‌ها بر بروز مشکلات توانبخشی اثر گذاشته است. اگر با همین روند پیش برویم دور از ذهن نیست که سن سالمندی در ایران کاهش یابد.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت، در رضا همتی؛ فیزیوتراپ از شایع‌ترین علت‌های مراجعه به فیزیوتراپی گفت: تقریبا همه مردم در طول زندگی احساس درد در اعضای بدن را تجربه می‌کنند. شایع‌ترین مشکلی که همه به نوعی تجربه می‌کنند؛ کمردرد است. ممکن است یکی از دلایلی که پزشک بیمار را برای تکمیل فرایند درمان به فیزیوتراپی ارجا می‌دهد هم همین کمردرد باشد.

او افزود: اما گستره عملکرد فیزیوتراپی بسیار وسیع است. فیزیوتراپ‌ها حتی در بیمارستان‌های سوانح و سوختگی و روماتولوژی هم حضور دارند. در آی سیو تنفسی هم فیزیوتراپ‌ها نقش دارند. مراجعه و کمک فیزیوتراپی در ارتوپدی به خصوص پس از جراحی‌ها بسیار شایع است. دسته‌ای از بیماران که فیزیوتراپی می‌تواند به آن‌ها کمک کند، بیماران نورولوژی و مغز و اعصاب هستند. این دسته تعداد بسیار زیادی از بیماران ایران را تشکیل می‌دهند که شامل ضایعات نخاعی، ضربه به سر پس از تصادف، MS و سکته می‌شود. با توجه به روند رو به رشد جمعیت چیزی که در ایران گسترش خواهد داشت، سالمندی و مشکلاتی است که سالمندان با آن مواجه می‌شوند.

همتی اظهار داشت: کار کردن و ارائه خدمات به بیماران سالمند راحت‌تر از جوان ۲۰ تا ۳۰ است. چون فکر می‌کنم افرادی که برای نسل‌های قدیم هستند بدن سالم‌تری دارند. چراکه پیشرفت تکنولوژی در زمان آن‌ها به اندازه امروز نبوده و تحرک بیشتری داشتند. گاهی خودشان می‌گویند من هر روز از خیابان ولیعصر تا شهرری پیاده می‌روم. اما کار کردن با بیمار ۲۰ ساله سخت‌تر است چون همیشه با یک گوشی تلفن همراه بوده و با ماشین تردد کرده است. سبک زندگی نه فقط در ایران بلکه در کل جهان به دلیل ماشینی شدن زندگی‌ها بر بروز مشکلات توانبخشی اثر گذاشته است. در درمان‌های توانبخشی جوانان چندان علاقه‌ای نشان نمی‌دهند که درمان همراه با حرکات ورزشی و تمرین باشد. صرفا دوست دارند درمان با دستگاه‌های دیجیتالی ولیزر انجام شود. دوست دارند اتفاق معجزه‌آسایی ببافتد و دردشان تسکین یابد. اگر با همین روند پیش برویم دور از ذهن نیست که سن سالمندی از ۷۰ سالی که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است، کمتر شود. این اتفاق به دلیل اوج ناتوانی‌هایی که ممکن است در مردم به وجود بیاید، می‌افتد. در آن زمان است که ارزش حرکت و راه رفتن ساده بیشتر درک می‌شود.

گفت‌و گو: پرستو خلعتبری

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of