۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۱
روان درمان و متخصص روانشناس بالینی:

زنان خانه دار با افسردگی مواجه هستند/ خودخوری فکری و آرامشی که در مغز شکل نمی گیرد

روان درمان و متخصص روانشناس بالینی گفت: یکی از علت هایی که موجب شده تا زنان خانه دار و به طور کلی کسانی که برنامه هدفمندی ندارند دچار افسردگی و اضطراب بیشتری شوند، خودخوری فکری است.

دکتر نادر اباذری روان درمان و متخصص روانشناس بالینی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت، افزود: به طور کلی به منظور علت شناسی در اختلالات مختلف روانی، عوامل متعدد و متنوعی معرفی و مورد ارزیابی قرار گرفته است، به عنوان مثال عوامل زیستی که به زمینه های ژنتیکی و فیزیولوژیک اشاره دارند، عوامل اکتسابی همچون آموزش و یادگیری، عوامل خانوادگی و یا سابقه خانوادگی که فرد از نظر وجود یا عدم وجود نشانه های بالینی با آن زندگی کرده است.

وی ادامه داد: همه این عوامل به صورت کلاسیک وجود داشته و به شکل تحولی مورد ارزیابی قرار گرفته و با توجه به تحقیقات جدیدتر رشد و توسعه یافته و کامل تر شده اند. این در حالی است که این روزها وسواس و افسردگی و اضطراب، خود را با علت های تازه تری بروز می دهند که به شکل عجیبی شیوع پیدا کرده و از آن جا که شکل تازه ای از بروز اختلالات روانی است، کمتر مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است.

اباذری معتقد است: این روزها در فضای کلینیکی و درمانی مشاهده می شود که زنان در جایگاه های مختلف به خصوص زنانی که خانه دار هستند، با افسردگی و اضطراب و وسواس رو به رو شده اند. حال باید به این موضوع فکر کنیم که زنان خانه دار که در شرایط آرام تری، در خانه و به دور از تشنج های فضای بیرون از خانه زندگی می کنند، چرا سطح بالایی از افسردگی و اضراب و وسواس را بروز می دهند که متاسفانه مقاوم به درمان هم هستند؟

روان درمان و متخصص روانشناس بالینی گفت: «مگر می توان به چیزی فکر نکرد؟» جمله شایع و تکراری ای است که از بسیاری از مراجعان شنیده می شود و کاملا صحیح است هیچ وقت نمی توان به هیچ چیز فکر نکرد، چرا که مغز با فکر کردن پویایی و فعالیت خود را حفظ کرده و به حیات روانی خود تداوم می دهد، از این رو حتی اگر ما به چیزی فکر نکنیم، مغز ما به صورت خودکار موضوعی را برای فکر کردن پیدا کرده و به آن فکر می کند، حتی اگر فکری که مغز انتخاب کرده هیچ اهمیتی در زندگی فرد نداشته باشد.

وی تصریح کرد: مکانیزم روانی مغز به این ترتیب است که اگر ما به طور خودخواسته موضوعی برای فکر کردن داشته باشیم، مغز به درستی فعالیت های خود را انجام داده و در زمان مناسب به فکر کردن پایان می دهد، اما اگر ما به صورت خودخواسته موضوعی برای فکر کردن نداشته باشیم، مغز از دم دستی ترین موضوعات برای فکر کردن استفاده می کند و از این رو است که هر چقدر که بیکارتر و بی برنامه تر باشیم و دغدغه شخصی مشخص و هدفمندی نداشته باشیم، جولان دادن بخش ناهشیار در مغز ما تشدید می شود.

اباذری گفت: به نظر می رسد یکی از علت هایی که موجب شده تا زنان خانه دار و به طور کلی کسانی که برنامه مشخص و تدوین شده و هدفمندی ندارند، افسردگی، وسواس و اضطراب بیشتری را بروز دهند، همین موضوع است که این افراد موضوعات مشخص، مداوم، شخصی و هدفمندی را پیگیری نمی کنند و اغلب فعالیت های روزانه آنها از روی عادت شکل می گیرد که در واقع عادت ها هم تحریکی برای مغز فراهم نمی آورند.

این روان درمان و متخصص روانشناس بالینی افزود: به نظرمی رسد اگر این دسته از افراد که از حالت هایی شبیه به افسردگی، وسواس یا اضطراب رنج می برند، پیش از زیر سوال بردن توانمندی ها، ویژگی های مثبت خود و اطرافیان و البته نقاط روشن زندگی خویش، برای یک بار هم که شده به طور هوشیارانه و منطقی و البته بدون سوگیری قبلی، سبک زندگی که در پیش گرفته اند را مورد ارزیابی قرار دهند، شاید همه علامت های ظاهرا بالینی که از خود بروز می دهند ناشی از سبک زندگی اشتباه آنها باشد نه یک اختلال کامل روانپزشکی.

خبرنگار: محمدسیاح

۰ ۰ vote
Article Rating

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments