۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
یک متخصص زنان در گفت‌وگو با طبنا:

زنان باردار از لکه بینی دوران قاعدگی نترسند

یک متخصص زنان و زایمان گفت: بیش از حدود 25 درصد زنان در چهار ماه اول بارداری دچار لکه بینی می‌شوند اما بسیاری از این لکه بینی‌ها خطرناک نیستند.

مریم قاسمی در گفتگو با خبرنگار سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب، افزود: بیش از حدود ۲۵ درصد زنان در چهار ماه اول بارداری دچار لکه بینی می‌شوند

وی افزود: در برخی از زنان باردار این خونریزی در ابتدای بارداری رخ می‌دهد معمولاً نسبت به خونریزی قاعدگی سبک‌تر است و رنگ آن از صورتی و قرمز تا قهوه‌ای متفاوت است.

این متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه نباید از لکه بینی دوران بارداری ترسید اضافه کرد: اکثر زنانی که دچار لکه بینی در دوران بارداری می‌شوند بدون مشکل فرزند خود را به دنیا می‌آورند.

وی اضافه کرد: زمانی که جفت در دیواره رحم می‌چسبد، ممکن است لکه بینی رخ دهد. درواقع، فکر کردن در مورد این‌که چگونه لکه بینی اتفاق می‌افتد، شگفت‌آور است که اکثراً خونریزی لانه گزینی زیاد اتفاق نمی‌افتد.

قاسمی با اشاره به اینکه یکی دیگر از دلایل لکه بینی در دوران بارداری پولیپ گردن رحم است تأکید کرد: برخی از سلول‌ها به‌طورمعمول در رحم و یا کانال گردن رحم به سطح دهانه رحم وجود دارند. ازآنجایی‌که این سلول‌ها نسبت به سلول‌های معمولی که در سطح گردن رحم قرار دارند ظریف‌تر هستند، آن‌ها تمایل به خونریزی و تحریک بسیار کمی دارند.

این متخصص زنان با تأکید بر اینکه در زنانی که درگذشته زایمان طبیعی داشته‌اند این حالت بیشتر دیده می‌شود تصریح کرد: کسانی که قرص‌های ضدبارداری برای مدت طولانی مصرف کرده‌اند، نیز این حالت شایع‌تر است.

قاسمی تأکید کرد:‌ بسیاری از مردم می‌ترسند که لکه بینی در اوایل دوران بارداری نشانه سقط‌جنین باشد، اما اگر این لکه بینی‌ها در هفته اول و دوم بارداری باشد امکان سقط‌جنین بالا است اما در ماه‌های بالاتر خطر کمتر است.

۰ ۰ vote
Article Rating

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments