۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۵
معاون درمان وزارت بهداشت در سفر به استان مرکزی:

زمان رسیدن به قله موج چهارم کرونا مشخص نیست

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه زمان رسیدن به قله موج چهارم کرونا مشخص نیست، گفت: افراد جامعه باید سعی کنند با ماندن در منزل و رعایت پروتکل های بهداشتی از آلودگی و چرخش بیشتر این ویروس در محیط های عمومی و بین یکدیگر جلوگیری کنند.

 

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همراه دکتر ملک پور رییس مرکز نظارت و اعتباربخشی وزارت بهداشت در سفر به استان مرکزی از بیمارستان امیرالمومنین (ع) و پروژه بیمارستانی در دست احداث سوانح و سوختگی اراک، بیمارستان امام صادق (ع) دلیجان و بیمارستان شهید مدرس ساوه بازدید و به ارزیابی روند ارائه خدمات و شیوه اجرای پروتکل های درمانی پرداختند.

معاون درمان وزارت بهداشت در حاشیه سفر خود به اراک بیان کرد: کرونای انگلیسی در سراسر کشور پخش شده و استان مرکزی نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. تعداد تست ها و میزان مثبت شدن  نتیجه آنان به شدت رو به افزایش است.

دکتر جان بابایی افزود: در اواخر سال ۹۹ و دو هفته سال جاری شرایط پایداری در استان مرکزی حاکم بود، ولی به دلیل عدم رعایت شیوه نامه های بهداشتی استان مرکزی، دچار بحران موج چهارم شده است.

این موج بسیار جدی تر از موج قبلی است

وی تاکید کرد: میزان مثبت شدن تست ها در بیماران مراجعه کننده به کلینیک های تنفسی بیش از ۶۰ درصد شده و در بیماران بستری در بخش بیش از ۸۰ درصد گزارش شده است و این یعنی گرفتار شدن در پیک چهارم.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: این موج بسیار جدی تر از موج قبلی است به طوری که انتشار و قدرت سرایت بسیار سریع و خطرناک تری نسبت به نوع کلاسیک خود دارد، بنابراین افراد جامعه باید سعی کنند، با ماندن در منزل و رعایت پروتکل های بهداشتی از آلودگی  و چرخش بیشتر  این ویروس در محیط های عمومی و بین یکدیگر جلوگیری کنند.

وی با اشاره به اینکه با تمام توان سعی در حل چالش های موجود داریم، خاطرنشان کرد: خوشبختانه خبرهای خوشی از واکسن ایرانی کرونا در راه است و امیدواریم اواخر فصل بهار به مرحله تزریق برسد.

تزریق واکسن تنها شدت بیماری و مرگ و میر را کاهش می دهد

دکتر جان بابایی گفت: تا به امروز گروهی از کادر بهداشت و درمان و سالمندان واکسینه شده و به تدریج با تامین منابع، گروه های پر خطر نیز واکسینه می شوند.

معاون درمان وزارت بهداشت یادآور شد: تزریق واکسن تنها شدت بیماری و مرگ و میر را کاهش می دهد، بنابراین باید تا اتمام این اپیدمی، پروتکل های بهداشتی همچنان با جدیت روزهای نخست رعایت شوند.

دکتر جان بابایی افزود: تا زمان رسیدن جامعه به سطح کامل ایمنی با تزریق واکسن، تنها راه مقابله و کنترل این بیماری و کاهش مرگ و میر، رعایت شیوه نامه های بهداشتی و همکاری مردم است.

دانشگاه علوم پزشکی اراک عملکرد قابل قبولی در سه موج قبلی داشت

وی گفت: با توجه به افزایش صعودی بیماران در موج چهارم و احتمال سرریز شدن بیماران کرونایی در سانتر اصلی این شهر (بیمارستان امیرالمومنین)، به فکر توسعه و گسترش سانتر کرونا علی الخصوص مگا آی سی یو این مرکز هستیم.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: همچنین به منظور پیش بینی اضافه شدن بیمارستان امیرکبیر به سانتر کرونا سعی در اضافه کردن دستگاه اکسیژن ساز برای این مرکز خواهیم کرد.

دکتر جان بابایی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در این بازدید تسلط کادر پزشکی و پرستاری کاملا به چشم می خورد و این نشان از تلاش و برنامه ریزی شبانه روزی، ریی،  معاونین و مدیران و همه همکاران دانشگاه علوم پزشکی دارد.

وی گفت: دانشگاه علوم پزشکی اراک عملکرد قابل قبولی در سه موج قبلی داشت و امیدواریم در این پیک نیز با توجه به استفاده از تجارب ماه های گذشته و توان بالای نیروی انسانی، از این بحران نیز به سلامت عبور کند.

مشکل کمبود تخت در تمام دنیا به یک چالش جدی مبدل شده است

معاون درمان وزارت بهداشت یادآور شد: مشکل کمبود تخت در تمام دنیا به دلیل غافلگیر شدن حوزه سلامت، به یک مشکل و چالش جدی مبدل شده و در کشور ما نیز بر اساس تخت های موجود و ظرفیت های بالقوه، برنامه ریزی شده است چرا که در غیر این صورت سر ریز بیماران منجر به اختلال در روند درمان بیماران کرونایی و سایر بیماران می شود.بنابراین بیش از پیش و با جدیت باید پروتکل های  بهداشتی رعایت شوند.

دکتر جان بابایی ضمن اشاره به اینکه بیمارستان فعلی ولی عصر اراک، بسیار فرسوده و جوابگوی نیاز کنونی شهر اراک نیست، گفت: پروژه ۵۲۰ تختخوابی بیمارستان ولی عصر(عج) اراک یک خواسته به حق مردم این استان بوده و با توجه به محدودیت تخت های درمانی، امید می رود با کمک دولت و وزارت بهداشت بتوانیم امسال شاهد تکمیل و بهره برداری از آن باشیم.

وی همچنین از مرکز سوانح و سوختگی اراک هم بازدید کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی اراک سعی دارد، تجهیز این مرکز که برای استان و کلانشهر اراک بسیار مهم و ارزشمند است را  با کمک و مساعدت سازمان انرژی اتمی، هرچه زودتر به سرانجام برساند که در این راه وزارت بهداشت و معاونت درمان نیز حمایت های خود را متوقف نخواهد کرد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x