۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۸

زردچوبه، طلای خالص برای ورزشکاران

بنا بر بررسی‌های محققان بریتانیایی، زردچوبه می‌تواند به افراد کمک کند تا فعال بمانند و همچنین شرایط بدنی ورزشکاران را در بهترین حالت قرار دهد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، زردچوبه یکی از ادویه‌هایی است که هزاران سال است در آسیا استفاده می‌شود. هندی‌ها بیش از ۵۰ نام روی آن گذاشته‌اند که هر کدام از این اسامی، یکی از ویژگی‌های زردچوبه را نشان می‌دهد.

اخیرا این ادویه توجه افراد بسیاری را، از ورزشکارها گرفته تا باغبان‌ها، در بریتانیا به خود جلب کرده است. همچنین زردچوبه در بیشتر مکمل‌های تولید‌شده در بریتانیا، نقش مهمی ایفا می‌کند.

ماده فاعل در زردچوبه، کورکومین «Curcumin» است که جذب آن به‌وسیله بدن بسیار سخت است. بنابراین مصرف پودر معمولی زردچوبه‌هایی که در فروشگاه‌ها به فروش می‌روند نمی‌توانند روش خوبی برای بهره بردن از فواید آن باشد.

محققان بریتانیایی به بررسی مکمل‌های حاوی زردچوبه پرداختند تا اثربخشی آن را بررسی کنند. کورکومین برخی از این مکمل‌ها تا ۳۰ برابر از زردچوبه استاندارد می‌تواند جذب بدن شود. البته به بیشتر این مکمل‌ها، ویتامین C هم افزوده می‌شود تا تولید کولاژن در بدن را که برای غضروف‌سازی مهم است، افزایش دهند.

این محققان دریافتند که مکمل‌های حاوی زردچوبه به‌گونه‌ای تولید شده‌اند که می‌توانند کورکومین بیشتری به بدن افراد برسانند و البته با افزودن ماده لسیتین ( lecithin‌) به این مکمل‌ها می‌توان از بروز مشکلات گوارشی ناشی از مصرف این مکمل‌ها هم پیشگیری کرد و در عین حال کورکومین بیشتری جذب بدن شود.

کورکومین از ساقه زیرزمینی زردچوبه به‌دست می‌آید و تاکنون ثابت کرده است که فواید بسیاری دارد. این ترکیب شیمیایی در درمان آرتروز زانو، درمان اختلالات خودایمنی مانند دیابت نوع۱، بیماری‌های روده و آرتریت موثر است و افراد میانسالی که کورکومین مصرف می‌کنند، کمتر به آلزایمر مبتلا می‌شوند. آن همچنین ضد سرطان است.

اکنون محققان بریتانیایی می‌گویند، مصرف مکمل‌های حاوی زردچوبه می‌تواند توانایی فیزیکی افراد را افزایش دهد و ورزشکاران می‌توانند از این نوع مکمل‌ها فایده بسیاری ببرند.

به گزارش طبنا، این محققان می‌گویند، اگر می‌خواهید زندگی فعالی داشته باشید، در کنار رژیم‌های غذایی سالم و مقوی، مکمل‌های زردچوبه را هم از یاد نبرید.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments