۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۶
روح الامینی در گفتگو با خبرگزاری سلامت:

بازگشایی، رونق اقتصادی و سلامت؛ باید در یک مسیر مدیریت شوند

در هفته‌های اخیر میزان ابتلا به بیماری کرونا براساس اعلام وزارت بهداشت سیر صعودی را تجربه کرده است، در این میان عده زیادی هم جان‌شان را از دست داده‌‌اند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری سلامت، یکی از نگرانی هایی که امروز در جامعه شکل گرفته این است که بازگشایی و کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی باعث بدتر شدن شرایط شیوع کرونا شود. در همین زمینه خبرگزاری سلامت گفتگویی با دکتر عبدالحسین روح‌الامینی، نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم داشته که در ادامه می خوانید.

تا چه زمانی باید پروتکل‌های بهداشتی رعایت شوند؟

بسیاری از کارشناسان معتقدند که ما هنوز از موج اول بیماری کرونا هم عبور نکرده‌ایم و در واقع افزایش مبتلایان و موارد فوتی جدید کرونا به احتمال زیاد با موضوع بازگشایی‌های سریع و همه جانبه و بدون رعایت دستورالعمل‌ها مرتبط است. البته مشکل بازگشایی نیست بلکه عدم رعایت دستورالعمل‌ها است، بازگشایی‌ها بدون رعایت تمهیداتی مانند رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از تجهیزات پیشگیری یا توجه به کمبود امکانات در استفاده از حمل و نقل عمومی ‌به سرعت انجام شد. همچنین با کاهش محدودیت‌های برگزاری مراسم و بازگشایی رستوران‌ها و مکان‌های عمومی، جمعیت در کنار هم قرار گرفتند.

می‌توان گفت دستورالعمل‌های بهداشتی به درستی رعایت نمی‌شود؟

به نظر می‌رسد باید نسبت به رعایت دستورالعمل‌ها جدیت بیشتری صورت بگیرد، نکته‌ای که در رابطه با عموم وجود دارد این است باید نسبت به شدت نگرانی‌ای که مردم به لحاظ سواد رسانه‌ای در حوزه بهداشت و درمان و رعایت نکات ایمنی پیشگیری از کرونا داشتند؛ اهتمام ویژه‌ای داشت تا عادی سازی ذهنی در جامعه صورت نگیرد. رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید با همان شدتی که مردم در ماه‌های گذشته رعایت می‌کردند و به یکدیگر در این رابطه تذکر می‌دادند انجام شود ضمن اینکه آموزش‌های رسانه‌ای دستگاه‌ها هم تقویت شود. هر دو مسیر بازگشایی و رونق اقتصادی کسب و کارها و رعایت دستورالعمل‌ها باید با هم مورد توجه قرار بگیرند.

کادر درمانی با مشکلاتی از قبیل قرارداد و دستمزد روبرو است، برای حل این موضوعات چه باید کرد؟

باید بودجه‌های لازم برای اولویت‌های ضروری مانند تامین تجهیزات و پرداخت حق‌الزحمه کادر درمانی مانند پزشک، پرستار و پیراپزشک اختصاص یابد. بودجه مورد نیاز این کار هم یک میلیارد یورویی است که از صندوق توسعه برداشت شده است و بر اساس شنیده‌ها طرح توزیع این مبلغ را سازمان برنامه و بودجه برعهده گرفته تا به جاهای مختلف اختصاص ‌دهد. البته چندهزار میلیارد آن توزیع شده و ظاهرا نزدیک دوسوم آن باقی مانده و به نظر می‌رسد اولویت مصرف این مبلغ در تمامی ‌‌زمینه‌های حوزه بهداشت و درمان اعم از تامین تجهیزات و جبران خدمات پرسنلی در رده‌های مختلف بویژه نیروهایی که با حقوق‌های پایین تری مشغول به ارائه خدمات هستند، است. اگر این کار با دقت و با اولویت صورت نگیرد باید آماده روبرویی با موج دومی‌ کرونا در شهریور و پاییز همزمان با آنفلوانزای فصلی باشیم.

بازگشایی، رونق اقتصادی و سلامت؛ باید در یک مسیر مدیریت شوند

آیا تا زمان وقوع موج دوم بیماری کرونا مبلغ یک میلیارد یورو کفاف هزینه‌های مبارزه با این بیماری را خواهد داد؟

یک میلیارد یورو پول کمی‌نیست که به این موضوع اختصاص داده شده است، اما ممکن است قسمتی از این پول به بخش‌های دیگری داده شود، به نظر می‌آید که سازمان برنامه و بودجه باید با انتشار جدول درباره اینکه مبالغ توزیعی تا امروز به چه محل‌هایی تخصیص یافته و در چه بخش‌هایی مصرف شده شفاف‌سازی کند تا هم اگر صاحب نظران نکاتی در ارتباط با مبلغ توزیع نشده دارند، مورد توجه قرار بگیرد و هم کسانی که در این زمینه زحمت کشیدند امیدوار شوند و هم اینکه با خلاء امکانات و پشتیبانی مواجه نشویم.

در وضعیت کرونا کسب و کارهای زیادی آسیب دیده یا شغل شان را از دست دادند، چه اقداماتی برای جبران خسارت این افراد خواهد شد؟

بخشی از همین یک میلیارد یورو که تبدیل به ریال می‌شود برای جبران همین خسارت‌ها در نظر گرفته شده است، اما همان‌طور که عرض کردم باید در این مورد شفاف‌سازی صورت بگیرد که چه بخشی برای تامین تجهیزات و چه بخشی برای بازپرداخت هزینه خسارت مشاغل آسیب دیده‌اند، در نظر گرفته شده و این موضوع مهمی‌ هم به لحاظ توزیع کشوری و استانی است. کما اینکه گزارش‌های نظارتی دیوان محاسبات در بحث ۵۰۰ میلیون یورویی که دو سال قبل برای موضوع دارو وزارت بهداشت با اجازه از مقام معظم رهبری دریافت و مصرف کرد انحراف مسیر در توزیع این اعتبارات دیده شده است. اگر شفافیت در مورد یک میلیارد یورو چه برای پرداخت‌های پرسنلی و چه برای خرید تجهیزات و چه برای موارد دیگر و حتی عدالت در توزیع استانی انجام نشود، ممکن است باز همان اتفاق رخ دهد. در گزارش‌های قبلی دیده شده که برخی از استان‌های شمالی برداشت بیشتری داشتند در حالیکه باید سرانه جمعیت، بهداشت و درمان و جداول توزیع آن با سایر شاخص‌ها هم تراز شود. نباید برخی به خاطر نزدیکی به مسوولان بودجه بیشتری گرفته و در معرض اتهام قرار بگیرند.

بازگشایی، رونق اقتصادی و سلامت؛ باید در یک مسیر مدیریت شوند

برای پیشگیری از بروز چنین انحرافاتی در بودجه یک میلیارد یورویی چه باید کرد؟

الان حدود ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومان از مبلغ یک میلیارد یورو توزیع شده و مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان در شرایطی که مبلغ آن ۱۲ هزار میلیارد باشد، باقیمانده است، این به عنوان مطالبه عمومی‌‌ و نمایندگان مردم باید جدول توزیع هزینه‌ها مشخص و منتشر شود تا شفاف‌سازی صورت بگیرد. ضمن اینکه پیش‌بینی توزیع برنامه در دسترس قرار بگیرد.

آمار ابتلای به کرونا در استان‌های جنوبی و غربی کشور افزایش یافته است، چه اتفاقی افتاده که در این استان‌ها آمارها بیشتر شده است؟

براساس اعلام مسئوولان ستاد ملی مبارزه با کرونا عدم رعایت جدی دستورالعمل‌ها و رفت و آمدها و مسافرت‌ها بخشی از دلایل افزایش ابتلا است. قاعدتا مراکز پرجمعیت‌ و استان‌هایی که سرانه جمعیتی بیشتری دارند، بیشتر در معرض سفر و جابه‌جایی‌ها هستند که به خودی خود با عدم رعایت دستورالعمل‌ها و افزایش سفرها شیوع بیشتر می‌شود. به نظر می‌رسد احتمال نسبی در این موضوعات وجود دارد، اما باید در این مورد مطالعه صورت بگیرد که جابه‌جایی‌ها چقدر در این موضوع سهم دارند.

استان‌های جنوبی کشور همیشه از کمبود امکانات بهداشتی و درمانی گلایه‌هایی داشته و دارند، برای کاهش این گلایه مندی‌ها چه باید کرد؟

به نظرم اگر در بخش دسترسی و توزیع امکانات به جای مساوات عدالت را در نظر بگیریم، بهتر است. در واقع جاهایی که کم برخوردارتر بوده و با استانداردها فاصله دارند    توجه بیشتر و برخورداری بیشتری داشته باشند. مثلاً در توضیح همین یک میلیارد یورو؛ توزیع مساوی آن عادلانه نیست و باید جاهای کم برخوردار سهم بیشتری بگیرند که این به عدالت نزدیکتر است تا شاید بخشی از این فاصله‌ها جبران شود.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments