Wednesday 8 April 2020 | چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱
بازدید: 43

روش جدیدی برای درمان سرطان مغز کودکان

محققان دانشگاه ویرجینیا در آمریکا، موفق به کشفی تازه در مورد شکل نادری از سرطان مغز کودکان شده‌اند که می‌تواند در ارائه درمانی جدید برای آن سرطان موثر باشد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، محققان دانشگاه ویرجینیا، نشان داده‌اند که سرطان مغز مدولوبلاستومای به ظاهر ساده، در واقع می‌تواند شبکه‌ای پیچیده تشکیل دهد و موجب رشد و گسترش خود شود. در واقع برخی از سلول‌های سرطانی این نوع سرطان به انواع سلول‌های دیگر تبدیل می‌شوند.

این کشف می‌تواند به دانشمندان کمک کند جلوی رشد سلول‌های سرطانی این سرطان مهلک مغز و احتمالا انواع سرطان‌های دیگر را بگیرند.

این محققان می‌گویند، احتمالا تشکیل چنین شبکه پیچیده‌ای که به رشد بیشتر سلول‌های سرطانی کمک می‌کند در انواع سرطان‌ها رایج است. در واقع، سرطان درست مانند یک اندام جدید به وسیله مجموعه‌ای از انواع سلول‌ها تشکیل شده است که این سلول‌ها با یکدیگر در ارتباط هستند و همدیگر را پشتیبانی و تنظیم می‌کنند. بنابراین وجود چنین شبکه‌ای می‌تواند در انواع سرطان‌‌ها وجود داشته باشد و صرفا خاص یک نوع سرطان نباشد.

سرطان مغز مدولوبلاستوما، یکی از مهلک‌ترین سرطان مغز کودکان است و محققان توانستند شبکه درونی آن را کشف کنند و بدین ترتیب دید بهتری نسبت به انواع سرطان‌های دیگر پیدا کنند.

محققان می‌گویند، سلول‌های این نوع سرطان مغز، وقتی در بدن بودند، به سرعت رشد می‌کردند، اما وقتی آنها در ظرف آزمایشگاهی قرار می‌گرفتند، رشد بسیار آهسته‌ای داشتند و این مساله نشان داد که سلول‌های دیگری در بدن وجود دارند که موجب رشد سریع این سلول‌های سرطانی می‌شوند.

محققان در بررسی‌های بیشتر دریافتند که سلول‌های سرطانی می‌توانند تغییر ماهیت داده و به نوع دیگری از سلول‌، مانند آستروسیت، تبدیل شوند. آستروسیت، سلولی ستاره‌شکل است که تغذیه و حفاظت سلول‌های عصبی را به عهده دارد.

این آستروسیت‌های جدید، سلول‌های ایمنی به نام میکروگلیا را ربوده و در خدمت تومورهای سرطانی قرار می‌دهند. آنها سلول‌های میکروگلیا را وادار به تولید ماده‌ای حیاتی برای تکثیر سلول‌های سرطانی می‌کنند. در این شبکه، سلول‌های سرطانی دیگر هم می‌توانند به انواع سلول‌های دیگر تبدیل شده و برای رشد و توسعه تومورهای سرطانی، نوع دیگری از سلول را تولید کنند.

به گزارش طبنا، محققان امیدوارند با این کشف تازه بتوانند این شبکه پیچیده تومورهای سرطانی را مختل کرده و انواع سرطان‌های مهلک از جمله سرطان مغز کودکان را درمان کنند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of