۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۸

روش‌های مراقبت از قلب

بنا بر توصیه‌های متخصصان قلب و عروق، با روش‌های مختلف و بهبود سبک زندگی می‌توان از ابتلا به بیماری‌های مهلک قلب و عروق پیشگیری کرد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، با پیروی از روش‌های ساده زیر و بهبود سبک زندگی می‌توانید سلامت قلب خود را حفظ کنید.

ترک سیگار

مصرف سیگار، یکی از اصلی‌ترین عواملی است که موجب بیماری‌های قلبی، به‌ویژه تصلب‌ شریان می‌شود. بنابراین برای کاهش این خطر، سیگار را ترک کنید.

کنترل فشار خون

حداقل هر دو سال یکبار از پزشک‌ بخواهید، فشار خون‌تان را کنترل کند. فشار خون مطلوب برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی ۱۲۰ (سیستولیک) و ۸۰ (دیاستولیک) که با واحد میلی‌متر جیوه سنجیده می‌شود، است.

کنترل چربی خون

از دهه ۲۰ سالگی به‌ بعد و حداقل هر ۵ سال یکبار باید چربی خون‌تان (کلسترول) را با کمک پزشک بررسی کنید. به‌ویژه اگر در خانواده‌تان فردی به چربی خون بالا مبتلا شده باشد. کلسترول بالای خون می‌تواند افراد را به بیماری قلبی مبتلا کند. چربی خون‌تان باید کمتر از ۱۳۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد.

دیابت کنترل‌شده

اگر به بیماری‌ دیابت مبتلا هستید، باید تا جایی‌که امکان دارد، قند خون‌تان را در شرایط مناسب حفظ کنید تا از خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کاسته شود.

تحرک

ورزش می‌تواند نقش موثری در حفظ سلامت قلب داشته باشد. با ورزش‌های منظم روزانه می‌توانید فشار و چربی خون‌تان را در وضعیت مناسبی نگهدارید و همچنین دچار اضافه وزن نشوید. در ضمن اگر به دیابت مبتلا هستید، ورزش می‌تواند این بیماری را به‌خوبی کنترل کند و قند خون‌تان را در وضعیت ثابت و مطلوبی حفظ کند. مجموعه این عوامل، جلوی ابتلا به بیماری‌های قلبی را می‌گیرد.

مصرف غذاهای سالم

غذاهای مناسب قلب که سرشار از میوه‌ها، سبزیجات و گندم کامل هستند، مصرف کنید. در ضمن از خوراکی‌هایی استقبال کنید که چربی اشباع‌شده، سدیم و شکر افزوده‌شان بسیار کم باشد. بدین ترتیب وزن، قند، فشار و چربی خون‌تان در وضعیت مطلوبی قرار می‌گیرد و گرفتار بیماری‌های قلبی نمی‌شوید.

وزن ایده‌آل

اضافه وزن داشتن، فرد را در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار می‌دهد. شاخص توده بدنی‌تان را به کمتر از ۲۵ برسانید و مراقب باشید دور کمرتان بیشتر از ۸۹ سانتی‌متر نشود.

مدیریت اضطراب

تا جایی‌که می‌توانید از اضطراب دوری کنید. از تکنیک‌های مدیریت اضطراب، مانند آرامش‌سازی ماهیچه و تنفس عمیق استفاده کنید.

درمان افسردگی

افسردگی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را تا حد زیادی افزایش دهد. بنابراین چنانچه افسرده هستید، برای درمان خود، از روانشناسان حرفه‌ای کمک بگیرید.

بهداشت مناسب

از افراد مبتلا به بیماری‌های عفونی مانند سرماخوردگی دور بمانید. در فصل شیوع آنفلوآنزا، واکسن بزنید. دست‌هایتان را مرتب بشویید. به بهداشت دهان و دندان‌تان اهمیت بدهید.

به گزارش طبنا، با رعایت موارد فوق و البته معاینه‌های مرتب قلب می‌توانید از ابتلا به بیماری‌های مهلک قلبی پیشگیری کنید.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x