Sunday 31 May 2020 | یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۰ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۱
بازدید: 64

روشی جدید برای مطالعه اثر HIV روی مغز

محققان دانشگاه پنسیلوانیا در آمریکا، روش جدیدی برای مطالعه اثر ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) روی مغز پیدا کرده‌اند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، اگرچه از پیامد عفونت ویروس نقص ایمنی انسانی با استفاده از درﻣﺎن ﺿﺪ رﺗﺮووﻳﺮوﺳﻲ (ART) کاسته می‌شود، پیشرفت‌های پزشکی هنوز نتوانسته است متوجه شود این ویروس چگونه موجب کاهش اثرات شناختی در افراد مبتلا می‌شود.

نیمی از افراد مبتلا به HIV، گرفتار اختلال‌های شناختی-عصبی هم می‌شوند که این اختلال‌ها به شکل‌های مختلفی، از فراموشی و گیجی گرفته تا تغییرات رفتاری و نقص‌های حرکتی، خود را نشان می‌دهند.

محققان دانشگاه پنسیلوانیا در آزمایشگاه خود با استفاده از سه نوع سلول مغزی –عصب‌ها، آستروسیت‌ها و میکروگلیا- که به‌ نظر می‌آید در صدمه زدن به مغز نقش دارند، مدلی آزمایشگاهی طراحی کردند.

این مدل تمام ویژگی‌های مهم چگونگی اثر عفونت ویروس HIV و اثر درمان‌های ﺿﺪ رﺗﺮووﻳﺮوﺳﻲ روی مغز را نشان می‌دهد.

این محققان می‌گویند، هنوز در بررسی اثرات ویروس HIV، نقاط ضعف بسیاری وجود دارد اما این مدل طراحی‌شده به آنها اجازه می‌دهد که تعاملات انواع سلول‌های مختلف بدن را به‌خوبی بررسی کنند.

اعضای این گروه تحقیقاتی می‌خواهند با استفاده از این مدل، علاوه بر مطالعه ویروس HIV، نگاهی هم به آن دسته از مکانیسم‌های عصب‌شناختی بیندازند که موجب بیماری‌هایی چون شیزوفرنی، آلزایمر و حتی مسن شدن طبیعی مغز می‌شود.

این محققان نقش میکروگلیا، سلول‌های دستگاه عصبی مرکزی، را بررسی کردند تا تغییرات مکانیسمی موجود در آنها را در بیماران مبتلا به شیزوفرنی مشاهده کنند.

آنها در بررسی بیشتر دریافتند، ویروس HIV، مستقیما عصب‌ها را آلوده نمی‌کنند. در واقع آستروسیت‌ها که تغذیه و حفاظت سلول‌های عصبی را به عهده دارند، با ارسال عوامل التهاب‌زا به فضای بین سلول‌ها به نام سیناپس‌ها موجب تخریب سلول‌های عصبی می‌شوند. از طرفی میکروگلیا هنگام وجود ویروس HIV به جای مراقبت از سلول‌های دستگاه عصبی مرکزی، آنها را ملتهب کرده و صدمه می‌زند.

محققان دانشگاه پنسیلوانیا می‌گویند، این مدل طراحی‌شده آنها می‌تواند به آنها در بررسی اثرات ویروس HIV روی مغز و همچنین دستگاه عصبی مرکزی و التهاب و عفونتی که موجب می‌شوند، کمک کند.

به گزارش طبنا، شناخت دقیق عملکرد ویروس HIV به دانشمندان در یافتن روش‌های درمانی بهتر بیماری ایدز کمک بسیاری می‌کند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of