۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۱

روشی جدید برای شناسایی بیماری هانتینگتون

محققان دانشگاه‌های ساوت‌همپتون و کمبریج بریتانیا، تکنیکی برای شناسایی بهتر بیماری هانتینگتون ایجاد کرده‌اند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، محققان دو دانشگاه بریتانیایی، با استفاده از بررسی تغییرات بیوشیمیایی بدن ناشی از بیماری هانتینگتون، موفق به تشخیص زودهنگام این بیماری شدند و آنها معتقدند که می‌توانند با این تکنیک‌های جدید، درمان‌های بهتری هم به‌کار برند.

بیماری هانتینگتون به سلول‌های عصبی مغز صدمه می‌زند و معمولا بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی رخ می‌دهد. فرد مبتلا به این بیماری روی حرکت‌های خود کنترلی ندارد، توانایی شناختی خود را از دست می‌دهد و از نظر خلق‌وخو، بی‌ثبات است.

تاکنون تشخیص و ارزیابی پیشرفت این بیماری با استفاده از علایم آن، مانند وجود مولکول‌هایی خاص در خون، بسیار سخت بوده است. زیرا علایم این بیماری معمولا شبیه علایم بیماری‌هایی است که در دوران کهولت یا بیماری‌های خاص دیگر رخ می‌دهد.

این محققان، در بررسی‌های خود، از دو نوع طیف‌بینی (بررسی مولکول‌ها با استفاده از نور) برای بررسی نمونه‌های خون بیماران مبتلا به هانتینگتون استفاده کردند. بدین ترتیب آنها توانستند الگوهایی بیابند که نشاندهنده وجود این بیماری در فرد باشد.

تعیین الگوهایی برای این بیماری، به محققان کمک می‌کند تا بتوانند علایم بیوشیمیایی خاص این بیماری را به خوبی تشخیص دهند. این شناسایی دقیق می‌تواند موجب تشخیص و کنترل بهتر شروع بیماری هانتینگتون شود.

همچنین این روش تشخیص می‌تواند پایه‌ای برای تولید ارزیابی آن دسته از روش‌های درمانی شود که بتوانند از سرعت این بیماری بکاهند.

در حال حاضر پزشکان برای تشخیص بیماری هانتینگتون، روی علایم فیزیکی چون حرکات غیرارادی بیماران متکی هستند. اما این روش جدید می‌تواند علایم و ویژگی‌های مخصوص این بیماری را با ارزیابی تغییرات بیوشیمیایی ایجاد شده در بدن بیمار تشخیص داده و بررسی دقیق‌تری از وضعیت جسمی فرد مبتلا داشته باشد و بدین ترتیب بتواند جلوی پیشرفت این بیماری را بگیرد.

برای تشخیص سریع و آسان بیماری هانتینگتون با این روش جدید، فقط به یک قطره از سرم خون بیمار نیاز است.

اکنون این محققان قصد دارند مطالعات خود را روی افرادی انجام دهند که ژن ابتلا به بیماری هانتینگتون را دارند اما هنوز نشانه‌هایی از این بیماری در آنها دیده نشده است.

به گزارش طبنا، محققان بریتانیایی در نظر دارند، ابزاری قابل حمل برای آزمایش و تشخیص بیماری هانتینگتون و کنترل پیشرفت آن ساخته و در اختیار جامعه پزشکان قرار دهند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments