Thursday 9 April 2020 | پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۵
بازدید: 141

روشی جدید برای درمان سرطان پوست

محققان مدرسه پزشکی پرلمان در دانشگاه پنسیلوانیا (آمریکا) روشی برای درمان سرطان پوست پیدا کرده‌اند و امیدوارند به زودی با این روش درمانی مبتلایان را از خطر مرگ نجات دهند.

به گزارش گروه سلامت طبنا(خبرگزاری سلامت) از ایی.کنسر، لایه بیرونی پوست هر دو تا ۴ هفته، یک‌بار کاملا عوض می‌شود. اما وقتی این فرآیند مسدود می‌شود، سلول‌های سرطانی پوست رشد می‌کنند. محققان دانشگاه پنسیلوانیا توانسته‌اند تنظیم‌کننده اصلی، به نام LSD1، را که موجب مسدود شدن فرآیند جایگزینی پوست می‌شود، شناسایی کنند و در عین حال روشی بیابند که با اصلاح ژنتیکی از این انسداد پیشگیری کنند و پوست بتواند به رشد خود ادامه دهد.

این اولین تحقیقی است که نشان می‌دهد، تنظیم‌کننده «LSD1» به سلول‌های والد می‌گوید که چه نوع سلول‌های خاصی باید تولید کنند و در رشد سلول‌های سرطان پوست غیرملانومایی نقش دارد. محققان می‌گویند با استفاده از این تنظیم‌کننده می‌توان به درمان سرطان رایج پوست که در دنیا شیوع بسیاری دارد، پرداخت.

کارسینوم سلول-سنگفرشی، نوعی سرطان غیرملانومی و یکی از اشکال شایع سرطان پوست است که بر اثر رشد ناهنجار سلول‌های پوست به وجود می‌آید. این سرطان و سرطان پوست دیگری به نام سرطان سلول پایه‌ای که نوعی تومور بدخیم است و بیش از ۸۰ درصد تومورهای پوستی را شامل می‌شود، بیش از سرطان‌های دیگر، انسان را به خود گرفتار می‌کنند.

بیشتر تومورهای سرطانی پوست افراد مبتلا را می‌توان با عمل جراحی برداشت، اما متاسفانه برای برخی از بیماران این امکان وجود ندارد و آنها به روش‌های درمانی دیگری نیاز دارند. در بررسی‌های گذشته مشخص شده بود که هنگام رشد پوست، بدن متوجه این سلول‌های بدخیم پوست نمی‌شود و آنها در کنار سلول‌های سالم پوست رشد می‌کنند. اما محققان پنسیلوانیا می‌گویند، با هدف قرار دادن تنظیم‌کننده LSD1، می‌توان سلول‌های پوستی را در مسیری قرار داد که سلول‌های سالم را از نوع ناهنجار آن تشخیص دهند.

با این روش می‌توان کاری کردن که سلول‌های بدخیم و تومورهای پوستی، به سلول‌های سالم‌تر و طبیعی‌تری تبدیل شوند.

LSD1 در انواع بسیاری از سرطان‌ها دیده می‌شود و بازدارنده‌های متعددی وجود دارد که می‌توانند آن را هدف قرار دهند. اما تاکنون کسی نتوانسته بود، نقش آن را در سرکوب ژن‌هایی که پوست برای تولید سلول‌های سالم نیاز دارد، شناسایی کند.

به گزارش طبنا، محققان دانشگاه پنسیلوانیا می‌گویند، می‌توان با از کار انداختن فعالیت LSD1، موجب تولید سلول‌های سالم در افراد مبتلا به سرطان پوست غیرملانومی شد و آنها را درمان کرد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of