۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶

روشی جدید برای درمان اختلال استرسی پس از سانحه

درمان افراد مبتلا به اختلال استرسی پس از سانحه معمولا سخت است. اما به‌تازگی محققان دانشگاه لینشوپینگ در سوئد، روشی برای درمان بهتر این اختلال پیدا کرده‌اند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوزتودی، تاکنون محققان بسیاری به بررسی داروها و درمان‌های روانشناختی مختلف پرداخته‌اند تا برای اختلال استرسی پس از سانحه درمان مناسبی بیابند. اما به دلیل نبود تحقیقات مقایسه‌ای، آنها به نتیجه مطلوبی دست نیافته‌اند.

روانپزشکان معمولا هنگام درمان این اختلال از روش روان‌درمانی قرار دادن مکرر فرد در معرض خاطرات مربوط به آن حادثه استفاده می‌کنند و امیدوارند که به مرور فرد مبتلا دیگر از روبه‌رو شدن با خاطرات ناگوار خود دچار ترس و وحشت نشود. اما متاسفانه اختلال استرسی برخی از افراد با این روش، درمان نمی‌شود.

اخیرا محققان سوئدی توانستند با ترکیب دو نوع روش درمان، دارویی و روانشناختی، درمانی جدید برای این اختلال پیدا کنند. آنها با تجویز دارویی که روی سیستم اندوکانابینوئید (endocannabinoid) اثر می‌گذارد و ترکیب آن با روان‌درمانی به درمان این بیماری پرداخته‌اند.

سیستم اندوکانابینوئید، با استفاده از ماده میانجی شیمیایی اناندامید بدن، احساساتی مانند ترس، اضطراب و نگرانی را کنترل می‌کند.

این محققان به بررسی داروی خاصی پرداختند که آنزیم هیدرولاز آمید اسید چرب را مسدود می‌کند  و باعث افزایش مقدار ماده شیمیایی اناندامید می‌شود و به مغز فرد در کنترل ترس و نگرانی کمک می‌کند.

این دارو که بازدارنده آنزیم هیدرولاز آمید اسید چرب است، پیش از این به عنوان مسکن استفاده می‌شد اما برای درمان درد چندان مناسب  نبود.

محققان این دارو و دارونما را روی ۴۵ داوطلب آزمایش کردند. به ۲۹ نفر دارونما و ۱۶ نفر داروی اصلی به مدت ۱۰ روز داده شد. تمام این مدت هم این افراد تحت روان‌درمانی قرار داشتند. نتایج این بررسی نشان داد که اختلال استرسی این افراد بهبود یافت و در عین حال دارو هیچ نوع عارضه جانبی خاصی روی آنها باقی نگذاشت.

به گزارش طبنا، این محققان می‌گویند برای اثبات نتایج مثبت این روش درمانی به بررسی‌های بیشتری نیاز هست و در صورت تایید نهایی، این روش درمانی به کمک بیماران مبتلا به اختلال استرسی پس از سانحه می‌آید.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of