۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰

روشی برای پیشگیری و درمان بهتر ویروس ایدز

محققان دانشگاه کارولینای شمالی در آمریکا، ابزاری برای تزریق دایمی دارو در بدن افراد مبتلا به HIV (ویروس ایدز) تولید کرده‌اند که می‌تواند از شدت علایم این بیماری بکاهد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، محققان دانشگاه کارولینای شمالی برای افرادی که به دلیل ابتلا به ویروس ایدز،‌ برای پیشگیری یا درمان به مصرف داروی روزانه نیاز دارند، راه حل امیدوارکننده‌ای پیشنهاد داده‌اند.

آنها پس از بررسی ۷ ساله روی حیوانات توانستند ابزاری برای تزریق دایمی دارو در بدن ایجاد کنند تا بتواند ترکیبی از داروها را به بدن تزریق کرده و عملکرد آنها را به مدت طولانی حفظ کند. این روش می‌تواند موثرتر از روش‌های فعلی پیشگیری و درمان ویروس HIV باشد.

تاکنون هیچ نوع ابزار مطمئنی که بتواند عملکرد داروی ضد ویروس HIV در بدن را به مدت طولانی حفظ کند، تولید نشده بود. این اولین بار است که محققان توانستند به این هدف دست یابند.

برای پیشگیری از بروز علایم ایدز ناشی از ویروس HIV، فرد مبتلا به این ویروس، با استفاده از این ابزار جدید فقط‌ سالی یک یا دو بار باید تزریق داروهای ضدویروس پسگرد (رتروویروسی) داشته باشد. این روش می‌تواند از عذاب آنها برای استفاده از داروهای منظم روزانه بکاهد.

محققان می‌گویند، این فناوری می‌تواند برای بیماری‌های دیگری که به مصرف روزانه دارو نیاز دارد هم به‌کار گرفته شود.

معمولا برای مقاومت در برابر ویروس HIV و جلوگیری از ایجاد مقاومت دارویی در این ویروس مهلک، ترکیبی از داروهای ضد ویروس پسگرد به‌کار برده می‌شود و افراد مبتلا مجبور به مصرف منظم و روزانه این داروها هستند.

متاسفانه موانع مختلفی برای مصرف این داروها به صورت منظم وجود دارد. گاهی اوقات برخی از افراد توانایی تهیه این داروها را ندارند. همچنین خطای انسانی، مانند فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، می‌تواند در مصرف درست داروها، اختلال ایجاد کند. این وضعیت باعث می‌شود که داروهای ضد ویروسی پسگرد، آنگونه که باید موثر نباشند.

مهم‌ترین مساله در پیشگیری از عوارض ویروس HIV، رسیدن منظم دارو به بدن است. به همین دلیل ابزار جدید محققان آمریکایی می‌تواند بسیار موثر باشد. این ابزار که به صورت تزریق در بدن کاشته میشود، از سه جزء حلال آلی، نوعی پلیمر و دارو یا داروهای مورد نیاز بیمار تشکیل شده و زیر پوست بدن بیمار کاشته می‌شود. حلال در بدن حل می‌شود و پلیمر و داروهای آن باقی می‌مانند و سپس به مرور زمان وارد جریان خون فرد می‌شوند. بدین ترتیب دارو به طور دایمی و منظم به بدن می‌رسد و از بروز علایم ویروس HIV پیشگیری می‌کند.

به گزارش طبنا، محققان قصد دارند این ابزار را بهبود بخشیده و در اختیار افراد مبتلا به ویروس HIV یا هر بیماری که به استفاده منظم از داروهای درمانی نیاز دارد، قرار دهند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments