۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴

روشی برای درمان عفونت‌های نوزادی

بسیاری از نوزادان نارس در معرض ابتلا به عفونت‌هایی هستند که جان‌شان را به خطر می‌اندازد. اکنون محققان دانشگاه آلاباما در آمریکا، مدلی برای درمان موثر این عفونت‌ها ارائه داده‌اند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، عفونت‌های نوزادی معمولا به سرعت و معمولا پس از ۳ روز ابتلا، از روده نوزادان نارس به تمام بدن او گسترش می‌یابد و نوزاد دچار گندخونی و در نهایت مرگ می‌شود.

محققان دانشگاه آلاباما با بررسی موش‌های آزمایشگاهی، مدلی جدید برای درمان گندخونی نوزادان ارائه داده‌اند. آنها نشان دادند که اختلال در رشد عادی میکروب‌های روده می‌تواند نوزادان موش‌ها را در برابر بیماری گندخونی به شدت حساس کند. همچنین محققان متوجه شدند که با افزودن باکتری‌های محافظتی خاص به روده این نوزادان، می‌توان جلوی عملکرد مضر باکتری بیماری‌زای کلبسیلا پنومونیه (Klebsiella pneumoniae ) را گرفت.

این محققان با طراحی منطقی و آزمایش درمان‌های پروبیوتیک، در نظر دارند از نوزادان نارس که در خطر ابتلا به عفونت‌های مرگبار هستند، مراقبت کنند.

بررسی‌های بالینی نشان می‌دهد که رشد بیش از حد یک گونه باکتریایی که موجب ناترازشدن همزیستی می‌شود می‌تواند نوزاد را به گندخونی مبتلا کند. پدیده ناترازشدن همزیستی، با به هم ریختگی تراز و تعادل  میکروبیوم‌ها(ریزاندامگان‌ها)یی که بر روی بدن یا درون آن زندگی می‌کنند، رخ می‌دهد.

مدل جدید محققان آمریکایی، می‌تواند مکانیسم‌هایی به کار اندازد که میکروبیوم‌های روده را به سرعت رشد داده و جلوی ناترازشدن همزیستی روده نوزادان و در نتیجه ابتلا به گندخونی را بگیرد. همچنین این مدل از این حقیقت که روده نوزادان نارس هنوز در روند رشد قرار دارد، استفاده کرده و میکروبیوم‌های روده را توسعه می‌دهد.

محققان در بررسی موش‌های آزمایشگاهی مشاهده کردند که تغییر جمعیت میکروبیوم نوزادان موش‌ها، از حساسیت آنها به ناترازشدن همزیستی کاسته و آنها در برابر گندخونی مقاوم می‌کند.

از طرفی در بررسی‌ها مشخص شد که مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها اثرات مختلفی روی مادران باردار و نوزادان آنها خواهد داشت. برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها، مانند جنتامایسین، نوزادان را به بیماری گندخونی به شدت حساس می‌کند و به نظر می‌رسد که این وضعیت ناشی از اثر آنتی‌بیوتیک روی جمعیت میکروبیوم روده است.

به گزارش طبنا، محققان قصد دارند پس از تکمیل مدل درمانی خود و بررسی‌های بیشتر آن، این روش درمانی را در اختیار جامعه پزشکی قرار دهند.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments