۰۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۲

روشی برای درمان بهتر زنان مبتلا به سرطان تخمدان

بنابر بررسی محققان اسپانیایی، با استفاده از داروی نیراپاریب (niraparib)، می‌توان بیماران مبتلا به سرطان تخمدان را بهتر از گذشته درمان کرد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، محققان دانشگاه ناوارا از اسپانیا و مرکز تحقیق سرطان تخمدان اسپانیایی در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیدند، استفاده از داروی نیراپاریب پس از شیمی‌درمانی در زنانی که در مرحله پیشرفته سرطان تخمدان قرار دارند، بقای آنها را بهبود داده و از خطر عود سرطان و مرگ حتمی تا حد زیادی می‌کاهد.

محققان می‌گویند، استفاده از داروی نیراپاریب پس از عمل جراحی برداشت تخمدان‌ها و شیمی‌درمانی مربوط به آن، می‌تواند شانس بهبود و پیشگیری از عود این بیماری را تا ۴۰ درصد افزایش دهد.

هر سال حدود ۲۰۵هزار زن مبتلا به سرطان تخمدان شناسایی می‌شوند و این سرطان پنجمین سرطان مرگبار زنان است. اگرچه تعداد زنان ۳۰ ساله مبتلا به سرطان تخمدان بسیار است، این سرطان بین ۴۵ تا ۷۵ سالگی تشخیص داده می‌شود.

سرطان تخمدان ناشی از تومورهای بدخیم تخمدان است که به دلیل نبود تکنیک تشخیص زودهنگام، بیماری بیشتر افراد مبتلا به سرطان تخمدان، فقط در مرحله پیشرفته‌شان تشخیص داده شده و بدین ترتیب درمان‌شان سخت می‌شود.

بیماری بالغ بر ۸۰ درصد از مبتلایان به سرطان پیشرفته تخمدان که تحت عمل جراحی و شیمی‌درمانی پس از آن قرار می‌گیرند، عود می‌کند و آنها در خطر مرگ قرار می‌گیرند.

محققان اسپانیایی برای یافتن استراتژی‌ها و روش درمانی جدید سرطان تخمدان به بررسی  ۷۳۳ زن مبتلا به سرطان تخمدان پرداختند. بیماری این زنان در مرحله پیشرفته قرار داشت و سرطان تمام بافت‌ها و دیواره داخلی رحم آنها را دربرگرفته بود.

سپس محققان بعد از اولین مرحله شیمی‌درمانی پس از عمل جراحی، داروی نیراپاریب برای این زنان تجویز کردند. این دارو نوعی بازدارنده آنزیم PARP است. این آنزیم معمولا در تعمیر DNA و مرگ سلولی نقش دارد.

داروی نیراپاریب نشان داد که می‌تواند جلوی عود بیماری را تا ۴۰ درصد بگیرد. البته این دارو در زنانی که مبتلا به نوعی نقص در تعمیر DNA بودند هم بررسی شد و معلوم شد آن می‌تواند از پیشرفت و عود این بیماری در زنان مبتلا به سرطان تخمدان که همزمان به نقص در تعمیر DNA مبتلا هستند، حتی تا ۵۷ درصد پیشگیری کند.

به گزارش طبنا، محققان اسپانیایی امیدوارند، استفاده از داروی نیراپاریب، به عنوان اولین گزینه درمانی پس از جراحی و شیمی‌درمانی، بتواند شانس بقای زنانی که سرطان تخمدان آنها در مرحله پیشرفته قرار دارد، افزایش دهد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments