Friday 29 May 2020 | جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۲۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۶
بازدید: 142

روشی برای بهبود داروهای ضد سرطان

مهندسان زیست‌پزشکی دانشگاه دوک در کارولینای شمالی برای رفع نقص و نارسایی‌های داروهای درمان سرطان، روش جدیدی پیدا کرده‌اند.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌اکسپرس، مهندسان زیست‌پزشکی برای ایجاد این روش جدید، از مهندسی ژنوم، مهندسی پروتئین و علوم زیست‌مواد استفاده کرده‌ و توانسته‌اند کارآیی و دوام برخی از درمان‌های خاص سرطان را افزایش دهند.

آنها با استفاده از فناوری کریسپر (CRISPR) و مخزنی از نوعی پروتئین که به طور دایم دارو آزاد می‌کند و توانایی پیوند بالایی دارد، توانستند بر سه مشکل اصلی بسیاری از داروهای سرطان غلبه کنند. این سه مشکل عبارت‌اند از: قدرت محدود داروها، حذف سریع آنها از بدن و توانایی ایجاد مقاومت دارویی در سلول‌های سرطانی.

فناوری کریسپر به دانشمندان اجازه ایجاد تغییراتی در دی‌ان‌ای سلول‌ها می‌دهد.

بیش از ۲۰ سال است که محققان، پروتئینی با نام تریل (TRAIL) -لیگاند القاکننده آپوپتوز مرتبط با فاکتور نکروز تومور- شناسایی کرده‌اند که کارش القای مرگ برنامه‌ریزی شده سلول‌هاست و این کار را بدون صدمه زدن به سلول‌های سالم انجام می‌دهد.

تریل به وسیله ایجاد پیوند با گیرنده‌های پروتئینی خاص سلول‌های سرطانی، که به آنها گیرنده‌های مرگ می‌گویند، علایمی به این سلول‌ها برای خودتخریبی می‌فرستد و بدین ترتیب سلول‌های سرطانی خود را نابود می‌کنند.

اگرچه داروی تریل در بررسی‌های آزمایشگاهی نشان داد که برای درمان بسیاری از سرطان‌ها، مانند ملانوما، لنفوم، لوزالمعده، ریه، روده و سرطان سینه موثر است، آن در آزمایش‌های بالینی موفق عمل نکرد.

پس از بررسی‌های بیشتر محققان دریافتند که به دلیل سه مشکل داروهای سرطانی، داروی تریل نمی‌تواند به اندازه کافی موثر باشد. یعنی آن اینکه قدرت کافی ندارد، زود از بدن خارج می‌شود و سلول‌های سرطانی پس از مدتی در برابر آن مقاومت نشان می‌دهند.

اکنون محققان دانشگاه دوک با ترکیب فناوری کریسپر و مخزن پروتئین که دایما در بدن دارو آزاد می‌کند و ویرایش ژن Cas9 – بخشی از کریسپر که قابلیت جستجو، برش زدن و سرانجام نابودی دی‌ان‌ای سلول سرطانی دارد- کارآیی داروهای ضد سرطان را افزایش داده و جلوی ایجاد مقاومت دارویی در سلول‌های سرطانی را گرفتند.

این ترفند می‌تواند راه‌ حلی برای برطرف کردن سه مشکل داروهای ضد سرطان باشد و به بیماران سرطانی شانس دوباره‌ای برای زندگی بدهد.

این محققان توانستند با استفاده از این روش، جلوی رشد تومورهای سرطانی موش‌های مبتلا به سرطان روده بزرگ را بگیرند و این موش‌ها را درمان کنند. این سلول‌های سرطانی از بیماران انسانی گرفته و در بدن موش کاشته شده بودند و در برابر تریل مقاومت دارویی بالایی داشتند.

به گزارش طبنا، محققان امیدوارند این روش درمانی به زودی در اختیار بیماران سرطانی ناامید از درمان قرار بگیرد و آنها را درمان کند.

مترجم:‌ نادیا زکالوند

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of