۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۰

روسیه نیروهای خود در مرز اوکراین را فرا می‌خواند

نیروهای روسی پس از تجمع گسترده‌ای که باعث نگرانی اوکراین و غرب شده است، جمعه به پایگاه‌های دائمی خود بازگشتند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سلامت به نقل از Yahoo، نیروهای روسیه پس از تجمع گسترده‌ای که باعث نگرانی اوکراین و غرب شده است، جمعه به پایگاه‌های دائمی خود بازگشتند.

روز پنجشنبه، سرگئی شویگو  وزیر دفاع روسیه مانورهای گسترده در کریمه و مناطق وسیعی از غرب روسیه را پایان داد و به ارتش دستور داد تا در ۱ مه نیروهای خود را به پایگاه‌های دائمی خود برگردانند.

ولدیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین از این اعلامیه استقبال کرد.

وزارت دفاع روسیه روز جمعه گفت که نیروهای این کشور که در رزمایش‌های گسترده کریمه شرکت داشتند در حال حرکت به سمت پایگاه‌های دائمی خود به وسیله  قطارها، هواپیماهای حمل و نقل و شناورها هستند.

وزیر خارجه اوکراین، دمیترو کولبا گفت که کیف منتظر تایید اطلاعاتی این عقب نشینی است.

آیا روسیه به حرف خود عمل خواهد کرد؟

کولبه روز جمعه در بازدید از رومانی گفت: ما می‌خواهیم ببینیم که اقدامات روسی با کلمات روسی مطابقت دارد. آنچه گفته شد کافی نبود، ما می‌خواهیم ببینیم که این امر عملی خواهد شد و همه این نیروها از مرز ما خارج خواهند شد.

نیروهای روسیه در نزدیکی اوکراین

وی افزود که اگر عقب نشینی تأیید شود، این به معنای کاهش واقعی تنش است.

وی از ناتو و کشورهای اتحادیه اروپا برای ارائه حمایت بسیار قاطع و فوری از اوکراین تشکر کرد.

شویگو هنگام فراخواندن پرسنل نظامی، دستور داد که سلاح‌های سنگین آنها در غرب روسیه برای یک تمرین گسترده به نام Zapad (West) 2021 در اواخر امسال نگهداری شود.

مسکو نگرانی اوکراین و غرب را رد کرد و استدلال کرد که در استقرار نیروهای خود در هر نقطه از خاک روسیه آزاد است. اما کرملین همچنین به مقامات اوکراینی نسبت به تلاش برای استفاده مجدد از زور برای بازپس گیری کنترل شورشیان شرقی به شدت هشدار داد و گفت این کشور می‌تواند برای محافظت از غیرنظامیان در آنجا مداخله کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در پاسخ به این س سوال که آیا کرملین فکر می‌کند که عقب نشینی نیروهای روسی می‌تواند به کاهش تنش با ایالات متحده کمک کند، گفت: این مسائل به هم ربط ندارند.

پسکوف در تماس با خبرنگاران گفت: ما گفته‌ایم که هرگونه جابجایی نیروهای روسی در سرزمین روسیه هیچ تهدیدی ایجاد نمی‌کند و تشدید را نشان نمی‌دهد. روسیه آنچه را که برای سازماندهی نظامی و آموزش نیروها ضروری است انجام می‌دهد.

 

مترجم: سید محمد معین حبیبی پاسدار

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x