۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۳

روسیه می‌گوید جمع شدن نیروهای نزدیک اوکراین پاسخی به ناتو است

وزیر دفاع روسیه سرگئی شویگو گفت که مانورهایی در غرب روسیه که کشور همسایه اوکراین را نگران کرده و هشدارهای ناتو را به همراه داشته است، دو هفته دیگر ادامه دارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سلامت به نقل از Yahoo، وزیر دفاع روسیه روز سه شنبه گفت که تجمع گسترده نظامی در غرب این کشور بخشی از تمرینات آمادگی در برابر تهدیدات ناتو است.

وزیر دفاع روسیه سرگئی شویگو گفت که مانورهایی در غرب روسیه که کشور همسایه اوکراین را نگران کرده و هشدارهای ناتو را به همراه داشته است، دو هفته دیگر ادامه دارد.

شویگو در جلسه‌ای با حضور نیروهای برتر ارتش گفت که این تمرین پاسخی به تلاش‌های مستمر ایالات متحده و متحدانش در ناتو برای تقویت نیروهای خود در نزدیکی مرزهای روسیه است.

وی گفت: نیروها آمادگی کامل خود را برای انجام وظایف برای تأمین امنیت کشور نشان داده‌اند.

کاخ سفید گفت که جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده، در مورد تماس روسیه ابراز نگرانی کرده و در هنگام تماس تلفنی روز سه شنبه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، از روسیه خواست که تنش‌ها را کاهش دهد.

در جلسات جداگانه با وزیر امور خارجه اوکراین، وزیر خارجه ایالات متحده آنتونی بلینکن و دبیرکل ناتو جنس استولتنبرگ، حمایت قاطعانه از اوکراین داشته و روسیه را از ادامه فشار برای تشکیل نیروهای خود در امتداد مرز شرقی جمهوری شوروی سابق بر حذر داشتند.

افزایش تنش‌ها میان ایالات متحده و روسیه…

در میان تنش‌های اخیر، ایالات متحده به ترکیه اطلاع داد که دو ناو جنگی آمریکایی در ۱۴ آوریل و ۱۵ آوریل به دریای سیاه می‌روند و تا ۴ مه و ۵ مه در آنجا می‌مانند. کشتی‌های نیروی دریایی ایالات متحده در سال گذشته به طور منظم از دریای سیاه بازدید کرده‌اند و این موضوع مسکو را آزار می‌دهد.

تنش های ایالات متحده و روسیه

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه، آخرین اعزام ناوگان آمریکایی را آشکارا تحریک آمیز دانست و افزود: کشتی‌های آمریکایی در نزدیکی سواحل ما کاری ندارند.

ریابکوف در سخنان آژانس‌های خبری روسیه گفت: آن‌ها قدرت و صبر ما را آزمایش می‌کنند. ایالات متحده با دیدن خود به عنوان ملکه دریاها، باید درک کند که خطرات حوادث مختلف بسیار زیاد است. ما به ایالات متحده هشدار می‌دهیم که باید برای منافع خود از کریمه و سواحل دریای سیاه ما دور شود.

استولتنبرگ در طی یک کنفرانس خبری روز سه شنبه با وزیر خارجه اوکراین، حمایت بی‌دریغ اتحاد نظامی غرب از اوکراین را ابراز کرد و جنبش‌های روسیه را غیرموجه، غیر قابل توضیح و عمیقا نگران کننده خواند.

کرملین استدلال کرده است که روسیه آزاد است نیروهای خود را در هر کجا که بخواهد در خاک خود مستقر کند و بارها ارتش اوکراین را به اقدامات تحریک آمیز در امتداد خط کنترل در شرق و برنامه ریزی برای بازپس گیری کنترل مناطق شورشی با زور متهم کرده است.

ریابکوف روز سه شنبه مجدداً تأیید کرد که در صورت بروز هرگونه تشدید، ما همه کار را برای تأمین امنیت خود و شهروندان خود در هر زمان انجام خواهیم داد و افزود: کیف و متولیان غربی آن تمام مسئولیت عواقب آن تشدید فرضی را بر عهده خواهند داشت.

 

مترجم: سید محمد معین حبیبی پاسدار

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x