۲۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۳

روسیه بخاطر پرونده ناوالنی ممکن است با اتحادیه اروپا قطع رابطه کند!

وزیر امور خارجه روسیه هشدار داد كه مسكو می‌تواند در پاسخ به تحریم‌های خود در مورد مسمومیت ناوالنی تماس خود را با اتحادیه اروپا مسدود كند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سلامت به نقل از Yahoo، وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه هشدار داد که مسکو می‌تواند در پاسخ به تحریم‌های خود در مورد مسمومیت الکسی ناوالنی رهبر مخالفان روسیه، تماس خود را با اتحادیه اروپا مسدود کند، تهدیدی بی‎سابقه که نشان دهنده فشار تلخ روسیه و اتحادیه اروپا است.

بیانیه سخت سرگئی لاوروف یک روز پس از توافق وزیران خارجه اتحادیه اروپا برای اعمال مجازات علیه مقامات و سازمان‌های روسی که مسئول مسمومیت ناوالنی با یک عامل اعصاب دوران اتحاد جماهیر شوروی بودند، اعلام شد.

لاوروف در یک کنفرانس سیاست خارجی با حضور کارشناسان در مسکو گفت: ما احتمالاً فقط باید به طور موقت صحبت با کسانی را که مسئول سیاست خارجی هستند و نیازی به گفتگو با احترام متقابل ندارند، متوقف کنیم.

وی به طور خاص به اظهارات اخیر اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، مبنی بر عدم مشارکت با روسیه اشاره کرد و گفت اگر این خواسته اتحادیه اروپا باشد، این سناریو اجرا می‌شود.

لاوروف افزود: روسیه می‌خواهد درک کند که آیا در شرایط فعلی می‌توان با اتحادیه اروپا تجارت کرد.

فرانسه و آلمان در برابر روسیه

در نشست روز دوشنبه در لوکزامبورگ، فرانسه و آلمان از شرکای اتحادیه اروپا خواستند دارایی افراد مظنون به دخالت را مسدود کرده و سفر آن‌ها به اروپا را تحت تحریم‌ها برای مبارزه با استفاده و گسترش سلاح‌های شیمیایی ممنوع کنند.

فرانسه و آلمان در برابر روسیه

ژوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جزئیاتی در مورد اینکه چه کسی ممکن است با مجازات روبرو شود یا چه زمانی اقدامات لازم را اجرا کند، ارائه نداد، اما گفت که کار فنی برای آماده سازی این اقدام اکنون ادامه خواهد داشت.

ناوالنی، محقق مبارزه با فساد و مشهودترین مخالف ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور، در تاریخ ۲۰ اوت هنگام پرواز داخلی در روسیه بیمار شد. وی دو روز بعد برای معالجه به آلمان منتقل شد و همچنان در آنجا در حال بهبودی است.

هفته گذشته، آزمایشات انجام شده در آزمایشگاه‌های تعیین شده توسط سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تأیید کرد که سم مورد استفاده در پرونده ناوالنی عامل عصبی Novichok است. ناوالنی ادعا کرد که مسمومیت وی فقط می‌تواند به وسیله مدیرانی انجام شود که بدون دخالت پوتین چنین تصمیماتی نمی‌رفتند.

کرملین اتهامات ناوالنی را رد کرد و آن را کاملاً بی‌اساس و غیر قابل قبول دانست.

کرملین همچنین تکرار کرد که قبل از انتقال ناوالنی به بیمارستان Charite در برلین، آزمایشگاههای روسیه و بیمارستانی در شهر Omsk در سیبری هیچ نشانهای از مسمومیت پیدا نکردند. مسکو خواستار ارائه مدارک خود از آلمان و OPCW شده است.

 

 

مترجم: سید محمد معین حبیبی پاسدار

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x