۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۰

روز جهانی شهرها یک رخ داد دیپلماسی شهری است

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: روز جهانی شهرها را می توان به عنوان یک رخ داد دیپلماسی شهری در نظر گرفت و برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد فرایندی است که سعی در بهبود وضعیت جهان دارد.

به گزارش خبرنگار شهری طبنا (خبرگزاری سلامت)، محسن هاشمی در آیین گرامیداشت روز جهانی شهرها و چهارمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران با اشاره به اینکه دیپلماسی شهری یکی از زیرمجموعه های دیپلماسی عمومی است، اظهار کرد: سیاست خارجی ما از دو طریق دیپلماسی کلاسیک و دیپلماسی عمومی مسائل را دنبال می‌کند.

وی با بیان اینکه دیپلماسی رسانه ای، مدنی و شهری از متعارف ترین موارد مربوط به دیپلماسی عمومی هستند، افزود: استفاده از افکار عمومی و رسانه های داخلی و خارجی می‌تواند تاثیرگذاری زیادی در جوامع مختلف داشته باشد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه از نظر جهانی مورد بی رحمانه ترین تحریم ها قرار گرفته‌ایم، گفت: می توانیم از روش دیپلماسی شهری استفاده کنیم اما وزارت امور خارجه از این ظرفیت برای رساندن صدای شهرهای ایران به جهان استفاده نکرده است.

هاشمی اضافه کرد: قابلیت فراوانی در دیپلماسی شهری وجود دارد به همین دلیل از مقامات دولتی و وزارت امور خارجه تقاضا دارم از این طریق صدای شهرهای ایران را به گوش جهان برساند.

وی با بیان اینکه تاثیر دیپلماسی رسانه ای در دنیا بسیار مضاعف است، عنوان کرد: متاسفانه هنوز در جهان از آن استفاده خوبی نداشته ایم‌.

رییس شورای اسلامی شهر تهران به دیپلماسی شهر تهران اشاره کرد و افزود: استفاده از مدیریت محلی و مدیریت شهرها در ارتباطات بین المللی در این دیپلماسی می کنند.

هاشمی اضافه کرد: سیاست شهرها شبیه به دیپلماسی شهرها نیست و حتی اختلاف نظرهایی از نظر ایده، تفکر و روش بین دولت مرکزی و محلی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه مدیریت شهری تهران این آمادگی را دارد که در زمینه دیپلماسی شهری مسیر جدیدی را برای پیشبرد منافع کشور و حمایت از حقوق ملت ایران بگشاید، گفت: روز جهانی شهرها را می توان به عنوان یک رخ داد دیپلماسی شهری در نظر گرفت و برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد فرایندی است که سعی در بهبود وضعیت جهان دارد.

رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه برنامه ویژه ای برای هوشمندسازی در شهر تهران آغاز شده است که نمونه بارز آن سامانه تهران من است، تصریح کرد: البته که در زمینه تاب آوری از جمله سیل و زلزله نیازمند افزایش توجه هستیم.

هاشمی گفت: در حوزه زیست پذیری شهری می توانیم از الگوی TOD استفاده کنیم که توسعه شهری مبتنی بر حمل و نقل عمومی است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments