۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵

روحانی: خروج از برجام به معنای عهدشکنی و تروریسم اقتصادی است

رئیس جمهوری با تاکید بر این که فشار اقتصادی در سال ۹۷ با خروج از برجام کلید خورد، خاطرنشان کرد: خروج از برجام به معنای پیمان شکنی، زیرپا گذاشتن قانون و مقررات بین المللی و تروریسم

به گزارش گروه سیاسی طبنا(خبرگزاری سلامت) حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در مراسم گرامیداشت روز صنعت دفاعی و رونمایی سامانه موشکی “باور ۳۷۳” ضمن تبریک هفته دولت و روز صنعت دفاعی ضمن تبریک ایام بسیار پربرکت عید غدیر خم، میلاد با سعادت امام هفتم حضرت موسی بن جعفر (ع)، هفته دولت و روز صنعت دفاعی افزود: این روز را به سفرا و وابستگان نظامی خیر مقدم می گویم و امیدوارم روابط ایران با همه کشورهای دوست از لحاظ سیاسی، ‌امنیتی و دفاعی، اقتصادی و فرهنگی روز به روز مستحکم تر باشد.
وی ادامه داد: همیشه در روز صنعت دفاعی، صنعتگران دفاعی ما هدیه بسیار ارزشمند و مناسبی را سالانه تقدیم ملت غیور و شریف ایران می کنند. سال گذشته رونمایی از یک جنگنده “کوثر” کردیم که هم بال و بدنه و هم موتور توسط صنعت دفاعی ما انجام گرفته بود و پرواز این هواپیمای جنگنده هدیه صنعت دفاع کشور به مردم بود.
روحانی یادآور شد: البته در طول سال هم هدایای دیگری از جمله فعالیت زیردریایی و ناوچه های جدید که در زمینه قدرت دفاعی دریایی ما بسیار حائز اهمیت بود، داشتیم.
رییس جمهوری اضافه کرد: اگر بخواهیم سامانه پدافند هوایی جدید را با پدافند هوایی معروف اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ مقایسه کنیم، سامانه ای است که از اس ۳۰۰ قوی تر و به اس ۴۰۰ بسیار نزدیک است. و این کار بسیار ارزشمند و هدیه بسیار بزرگی از سوی نیروهای مسلح و وزارت دفاع ما برای مردم است.
وی در ادامه گفت: آمریکا از سال ۹۶ یعنی حدود دو سال پیش توطئه جدیدی را علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد. در آغاز جنگ روانی و سیاسی و سپس جنگ اقتصادی برنامه ریزی کرد. علامت هایی هم آنها در سال ۹۶ و ۹۷ دریافت کردند که شاید مشوق آنها در این توطئه بود.
روحانی افزود: اما هیچ گاه برابر توطئه هایی دشمنان نه غمناک شدیم و نه دل ما گرفته شد. همیشه با روحیه لازم برابر آن توطئه ها ایستادیم.
رییس جمهوری ادامه داد: در سال ۱۳۹۶ از طریق عواملشان موفق شدند اغتشاشاتی را در خیابان‌های تهران و برخی شهرستان‌ها به راه بیاندازند. تصور آنها این بود که یک اغتشاش چند ماهه ای را در ایران کلید زدند که با تدبیر همه مسئولان، اقدامات نیروهای امنیتی، انتظامی و نظامی و مسئولین نظام این حرکت ظرف ۵ روز درهم پیچیده شد که این موفقیت بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران برابر توطئه بیگانگان بود.

خروج از برجام به معنای عهدشکنی و تروریسم اقتصادی است

روحانی با بیان این که آمریکا در سال ۹۷ فشار اقتصادی را با خروج از برجام کلید زد، گفت: خروج از برجام به معنای عهدشکنی، پیمان شکنی، زیرپا گذاشتن قانون و مقررات بین المللی و تروریسم اقتصادی است.
وی افزود: آمریکا به خیال این که می تواند ایران را در اثر این خروج و تحریم در فشار قرار دهد همه ننگ‌ها را به جان خرید. بسیار محیرالعقول است که کشوری ننگ تاریخ را برای خود برابر هدفی که فکر می کرد به راحتی به دست می آورد بخرد، هدفی که دست نیافتنی است.
رییس جمهوری ادامه داد: آنها گفتند ما عهد را می شکنیم این تخلف سیاسی، حقوقی و اخلاقی و قانون بین المللی را زیر پا می گذاریم این تخلف سازمان مللی و بین المللی، فشار به شرکت های خارجی وارد می کنیم و ظرف چند ماه موفق می شویم.

روحانی یادآور شد: سال گذشته در حاشیه اجلاس سازمان ملل متحد که اوایل مهرماه برگزار می شود، یکی از سران معروف اروپایی به من گفت که رئیس جمهوری آمریکا به من گفته که شما اروپایی ها ۳ ماه صبر کنید، با ایرانی ها در برنامه های اقتصادی مشارکت نکنید و در تحریمی که ما انجام می دهیم به ما کمک کنید،  تا آن زمان نظامی به نام جمهوری اسلامی ایران در منطقه نخواهد بود.
رئیس جمهوری اضافه کرد: البته آن آقا نیمه شوخی و نیمه جدی این مطلب را بیان کرد که من خندیدم و به او گفتم که این آقایی که این ادعا را کرده است، خودش خواهد رفت و حزبش هم از قدرت خواهد رفت، اما جمهوری اسلامی ایران برای صدها سال دیگر مستحکم تر از امروز باقی خواهد ماند. بعد گفتم امتحان آن آسان است. این آقا گفته است ۳ ماه، من ۳ ماه دیگر با شما تلفنی صحبت می کنم مشخص می شود که راست گفته است یا خیر.
روحانی گفت: امروز حدود یکسال از آن زمان گذشته است. سال گذشته یعنی در سال ۹۷ که توطئه اقتصادی را علیه ایران طراحی کردند تا حدی مردم ما را نگران کردند. عدم تعادلی را هم در بازار به وجود آوردند، اما در عین حال مردم با همه آگاهی و هوشیاری مقتدرانه با توجه به این که امسال در سال ۹۸ که تحریم ها شدیدتر از هر زمان دیگری است مقاومت و ایستادگی کردند.

ضعیف تر و منزوی تر از آمریکای فعلی به یاد ندارم

روحانی در ادامه گفت: جالب است ابرقدرتی در دنیا سازمان جاسوسی سیا، خزانه داری، وزارت خارجه، نیروهای امنیتی و همه جاسوسان خود را در منطقه و دنیا بسیج کرده است تا ببیند چه کشتی وارد ایران می شود و چه کشتی از بندر ایران فاصله می گیرد. چه شرکتی جنس وارد می کند و چه شرکتی جنس خارج می کند.
رییس جمهوری تاکید کرد:  ضعیف تر و منزوی تر از آمریکای فعلی از لحاظ سیاسی و حقوقی در تاریخ به یاد ندارم.
روحانی ادامه داد: چند روز پیش آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل رفت، غم و غصه سال آینده خود را اظهار کرد و گفت؛ اگر برجام بماند طبق این معاهده و قطعنامه ۲۲۳۱ سال آینده تمامی تحریم های تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران برداشته می شود و بنابراین ایران می تواند به شکل علنی سلاح بفروشد و بخرد و یک تنگنایی که سالها برای ایران درست کرده بودند از پیش روی ایران برداشته می شود.
وی گفت: با چه غم و غصه ای این مساله را وزیر خارجه آمریکا در شورای امنیت ابراز کرد، علیه برجام و ایران حرف زد در حالی که کسی در شورای امنیت با آمریکا موافق نبود. از این بیچارگی بیشتر آمریکا در تاریخ خود ندیده است.
رئیس جمهوری یادآور شد: سال گذشته در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در مهرماه آمریکایی ها به جای وزیر خارجه خود رئیس جمهوری آنها حضور پیدا کرد در حالی که همه ۱۴ عضو (شورای امنیت)  با آمریکا مخالفت کردند و همه به او لبخند تمسخر آمیز زدند. هیچ وقت نبوده در تاریخ آمریکا که رئیس جمهوری در مجمع سازمان ملل حضور پیدا کند و همه نمایندگان دنیا که آنجا هستند به او لبخند تمسخرآمیز بزنند، بنابراین آمریکا شکست خورده است و ما موفق این میدان هستیم.
روحانی اضافه کرد: امروز تمام شاخص های داخلی نشان می دهد وضع ما از سال گذشته در این زمان به مراتب بهتر و آرامش مردم و ثبات بازار اقتصادی بیشتر است. این را هم آمار تورم چند ماهه اخیر، هم صادرات غیر نفتی و هم بورس که بیش از ۱۴۰ درصد در چند ماه اخیر رشد داشته به ما می گوید، البته صادرات غیرنفتی ما در ماه اول کاهش داشت در ماه دوم و سوم افزایش پیدا کرد.

در زمینه های مختلف پیشرفت قابل ملاحظه داشته ایم

روحانی گفت: در یکسال گذشته با همه شرایطی که برای ما به وجود آوردند ۱۱ سد ملی، ۳۰ تصفیه خانه فاضلاب و ۶ تصفیه خانه آب را افتتاح کردیم. چند هزار مگاوات بر برق کشور افزوده ایم. امروز در تاریخ ایران چه قبل و بعد از انقلاب، بالاترین صادرات برق، گاز و فرآورده های نفتی را به کشورهای همسایه داریم.
رییس جمهوری یادآور شد: سال گذشته این موقع هنوز ما در بنزین قدرت صادرات نداشتیم و تقریبا به سمت خودکفایی می رفتیم. امروز ما بنزین، گازوئیل و گاز صادر می کنیم و در کنار آن تابستانی را می گذرانیم که یک لحظه خاموشی برق نداشتیم.
روحانی اضافه کرد: امسال شرایطی را می گذرانیم که مردم ما در سراسر کشور مشکل آب نداشتند که البته به برکت بارش های آسمانی و همچنین ایجاد فرهنگ صرفه جویی در جامعه بوده است. همه آمار و ارقام به ما می گوید که در زمینه های مختلف پیشرفت قابل ملاحظه داشته ایم.
وی گفت: در شرکت های دانش بنیان هر روز و هر ماه شرایط ما از ماه ها و سال های گذشته بهتر است. زمانی طبق آمار منتشره ۱۵۰۰ تا ۲ هزار شرکت دانش بنیان داشتیم ولی امروز ۴ هزار و ۴۰۰ شرکت دانش بنیان داریم که نشان می دهد در حال پیشرفت هستیم.

در روز خطر نخستین فراری از منطقه آمریکایی‌ها هستند

روحانی با بیان این که فشار اقتصادی بر روی مردم و زندگی آنها فشار آورده است، گفت: در عین حال این موضوع فرصت های بسیار خوبی هم برای ما وجود آورد.
رییس جمهوری در ادامه افزود: روشن شد که آمریکا در هیچ برنامه ای در منطقه ما موفق نیست و هیچ کس در این زمینه تردید ندارد. حتی همسایگان جنوبی ما که خیلی به آمریکا دل خوش کرده بودند الان این به این موضوع رسیده اند. چرا که می گویند فهمیدیم که در روز خطر آنها به جای اینکه از ما دفاع کنند زودتر از ما فرار می کنند.
رئیس جمهوری با اشاره به حوادث چندماه اخیر ادامه داد: حوادثی که در این چندماه اخیر پیش آمد نشان داد که در روز خطر نخستین فراری از منطقه ما، خود آمریکایی‌ها هستند. آن بیچاره ها به ناوچه‌ها، ناو هواپیمابر، هواپیماها و پهپادها تکیه کرده بودند که همه آرزوهایشان بر باد رفت و دیدند که چنین چیزی نیست.
وی یادآور شد: به قول آن آقایی که به یکی از سیاسیون ما گفته بود که آمریکایی‌ها به ما که می‌رسند شیر هستند روبروی شما که ظاهر می شوند، خرگوشند. البته ما در فارسی نمی گوییم خرگوش، و می گوییم موش در برابر شیر، ولی تعبیر آن آقا این بوده است.
روحانی خطاب به آمریکایی ها گفت: آیا شما جایگاهتان در منطقه را تقویت کردید؟ یا اینکه می‌خواستید رژیم صهیونیستی را در شرایط جدید قرار بدهید، آیا توانستید این کار را انجام بدهید؟ شما می‌خواستید در منطقه تروریست‌ها را به عنوان ابزار نگهدارید که هر زمانی می‌خواهید از آنها استفاده کنید، آیا موفق شدید؟ شما در کجا موفق شدید؟
رئیس جمهوری افزود: گفتید به زودی از عراق می روید، دروغ گفتید و نرفتید. شما چند سال است که می گوئید از خلیج فارس می‌روید ولی دروغ گفتید و نرفتید. شما گفتید از افغانستان به زودی می روید ولی نرفتید. گفتید در کشتار مردم دخالت نمی کنید. در تمامی فجایع منطقه، شما یا طراح آن بودید یا مجری آن، و یا کمک کار متخلفین و متجاوزین بودید. شما از سال ۲۰۰۰ تا به امروز برای این منطقه چه کار کردید؟ در افغانستان و عراق چه کار کردید؟ در لبنان چه کار کردید؟ نسبت به مردم فلسطین چه کاری کردید؟ برای مردم سوریه و یمن چه کاری انجام دادید؟
وی افزود: هر روز مشکلی را بر مشکلات افزودید، حالا ما باید چکار کنیم؟ به نظر من دعوای اصلی ما نه دعوای نظامی است و نه دعوای اقتصادی، بلکه ما مشکل تفکر، دیدگاه، آینده نگری، جهان بینی و استراتژیک با آمریکا داریم.

رئیس جمهوری در ادامه گفت: به عنوان یک مسلمان و ایرانی فرهنگ دوست معتقدم که هر ملتی اولا باید به فکر منافع و امنیت ملی خودش باشد زیرا که حق آن ملت است. و ثانیا حق تجاوز به دیگران را ندارد. به حقوق دیگران هم باید احترام بگذارد. آمریکایی ها ادعا دارند که همه دنیا فدای آمریکا و هر چه ما اراده کردیم همان است،  این نگاه برای دنیای امروز غیرقابل قبول است.
روحانی یادآور شد: دوستان خود آمریکا هم حرف آمریکا را نمی پذیرند. آلمان، انگلیس، فرانسه و کانادا امروز حرف آمریکا را قبول ندارند. روس و چین هم آمریکا را قبول ندارند بنابراین این حرف نادرست است.
وی اضافه کرد: تفکر آمریکایی ها این است که باید همه زمین های عالم را یا به زور بگیرند یا بخرند. اخیرا نیز پیشنهاد دادند که جزیره عظیم و بزرگی را بالای کشور دانمارک (گرینلند) بخرند یا به زور بگیرند. چنین تفکری در دنیای امروز جای ندارد.
رییس جمهوری گفت: اعتقاد ما بر این است که در روزگاری زندگی می کنیم که همه ملت ها صاحب احترام هستند و باید به حقوق همه ملت‌ها و مردم در منطقه و خارج منطقه احترام بگذاریم. معتقدیم که مردم هر کشوری حاکم آن هستند و نه هیچ کس دیگر.
روحانی با بیان این که از ابتدا نظام جمهوری اسلامی برمبنای رای استوار بوده است،  گفت: در هیچ انقلابی در دنیا سابقه ندارد که یک انقلابی رخ داده شود و ۴۷ روز بعد مردم پای صندوق، آزادانه نسبت به نوع آن نظام،  اسم و ویژگی آن نظام رای داده باشند.

وی با بیان اینکه مبنای ما رأی و نظر مردم و احترام به آراء و افکار مردم در همه جای دنیا است، اظهار داشت: امروز با کشورهایی مواجه هستیم که این مبانی را قبول ندارند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: آمریکایی که برای رأی مردم احترام قائل نیست و وقتی به افغانستان حمله و این کشور را اشغال می‌کند از مردم آن اجازه نمی‌گیرد، برای حمله به عراق و حضور در این کشور از مردم آن اجازه نمی‌گیرد،  برای بمباران سوریه نظر مردم را نمی‌پرسد و برای کشتارهایش در یمن از مردم آن اجازه نمی‌گیرد، دموکراسی را قبول ندارد و فقط به منافع خود فکر می کند.

روحانی تصریح کرد:  تفکر آمریکایی‌ها این است. آنها می‌گویند اگر بخواهیم نفت بخریم و آن را از تنگه هرمز عبور دهیم، امنیت تنگه را برقرار می‌کنیم و اگر منافع ما نباشد، کاری به آن نداریم و دیگران اگر می‌خواهند نفت ببرند امنیت را خودشان باید تأمین کنند. اما می‌گوییم آبراه ‌های بین‌المللی باید برای همه امن باشد. در باب‌المندب ما منجی کشتی‌های عبوری بودیم.

رئیس جمهوری با بیان اینکه در مبارزه با تروریسم، ما فقط منفعت خود را در نظر نمی‌گیریم، اظهارداشت: معتقدیم اگر کشور همسایه و دوست ما عراق مورد تجاوز تروریست ها قرار گرفته باید به او کمک کنیم. در این راه منطق ما با آمریکایی‌ها همخوان نیست و ما رو در روی هم قرار داریم. اساس جهان‌بینی ما با یکدیگر متفاوت است.

وی با تأکید بر اینکه تا زمانی که دنیا به این منطق برنگردد، امنیت در جهان برقرار نخواهد شد، گفت: کشورها باید به حقوق و منافع دیگر کشورها اهمیت داده و آن را رعایت کنند، اما فعلاً این یک آرزوست و ما باید در شرایط امروز که دشمنان منطق را نمی‌پذیرند، برای تقویت خود بکوشیم. امروز  و در چنین شرایطی نمی توان در برابر زور با منطق جواب دهیم، باید خود را قوی کنیم. نمی‌توان با سخنرانی با پرتاب‌کننده موشک صحبت کرد.

روحانی تأکید کرد: برابر زورگویی باید تمام قدرت خود را بکار بگیریم، اینجا دیگر میز مذاکره جواب نمی‌دهد. وقتی دشمن از موشک و هواپیما علیه ما استفاده می‌کند، ما هم باید به دنبال باور قدرت نظامی خود باشیم و اینجاست که به «باور ۳۷۳» نیاز داریم و باید سیستم قدرتمندی بسازیم که حرکت دشمن را رصد کند و سیستم نظامی آن را قفل کنیم و با موشک آن را هدف قرار دهیم و از کار بیندازیم.

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امروز در قدرت دفاعی از توانمندی بسیار بالایی برخورداریم، گفت: در طول این سال‌ها بارها از وزیران دفاع خواسته‌ام در صنعت دفاعی به هر مقدار که می‌توانند برون‌سپاری کرده و از تمام ظرفیت‌ شرکت‌های خصوصی برای تقویت قدرت دفاعی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه همانطوری که در زمان جنگ همه کارخانه‌ها را برای تأمین نیازهای نظامی و دفاعی خود بکار گرفتیم، امروز هم باید هر چقدر می‌توانیم در صنعت دفاعی از ظرفیت شرکت‌های خصوصی استفاده کرده و برون‌سپاری کنیم و هر جا که نیاز داریم و می‌توانیم از صنایع غیرنظامی کمک بگیریم.

در جنگ اقتصاد همه باید در کنار هم باشیم

رییس جمهوری گفت: در تحریم اخیر، در خودروسازی دچار مشکل شدیم طبق قرارداد باید قطعاتی را به ما تحویل می دادند که انجام ندادند. بنابراین یکی از  جاهایی که صنعت دفاعی ورود کرد قطعه سازی برای خودرو بود؛  تولید قطعه با کیفیت و شرایط خوب. مفهوم آن است که در جنگ اقتصادی همه باید در کنار هم باشیم و در صنعت دفاعی و در همه عرصه ها از همدیگر استمداد کنیم. این گام بسیار مهمی است که باید انجام شود.

روحانی با تاکید بر لزوم همکاری با سایر کشورها افزود: با هر کشوری چه منطقه ای  و چه همسایگان که با ما دوست است باید همکاری کنیم این رویکرد کار را آسان می کند ممکن از تولید یک تانک، شنی و موتور آن را ما بسازیم و لوله توپ آن را کشور دیگری تولید کند بدنه را کشور دیگری بسازد. اشکالی ندارد این همکاری در ساخت موشک و هواپیما نیز می تواند صورت بگیرد. تمام دنیا بر همین اساس فعالیت می کند

رییس جمهوری افزود: اگر بتوانیم با کشورهای دوست همکاری کنیم محصولات صنایع دفاعی ما و آنها ارزانتر تولید می شود و همچنین رابطه ما صمیمی تر می شود. ارتباط با همسایگان و کشورهای دوست باید در عمل محقق شود و نتیجه بخش باشد.

وی با تاکید بر اینکه در قرارداد و تفاهم نامه با کشورها باید همکاری مشترک دیده شود، گفت : اصل بر این است که در تجارت و اقتصاد در سرمایه گذاری و صنعت دفاعی بتوانیم مشارکت کنیم فعالیت مشترک انجام دهیم در کنار هم باشیم.

رییس جمهوری بیان کرد: برخی از کشورهای دوست و همسایه در برخی از حوزه ها از ما پیشرفته تر  و در برخی از زمینه ها مشابه ما هستند ولی در بعضی از زمینه ها ما پیشرفته تر هستیم و باید همدیگر را کمک کنیم تا به اهداف مشترک خود برسیم.

برای پیشرفت، اول باید به «باور» برسیم

روحانی تاکید کرد: اقتصاد و فرهنگ، صنعت و قدرت دفاعی به اراده و امید روحیه و نشاط در کشور  بستگی دارد در همه زمینه ها یک ملت اگر اراده خود را حفظ کند و اگر با نشاط و بالنده باشد از همه مشکلات و بحران ها عبور خواهد کرد در غیر این صورت صدها موشک باور ٣٧٣ هم اگر بسازیم به «باور» نمی رسیم.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه برای پیشرفت اول باید به باور و ایمان و اعتقاد برسیم تصریح کرد: بدون تردید ملت ایران در چهل سال گذشته در روزهای سخت و در مسیرهای پیچیده  با همه قدرت به صحنه آمد، همه در کنار هم بودیم و توانستیم موفقیت بزرگ را بدست آوریم و امروز هم می توانیم این کار را انجام دهیم.

آمریکا مسیر اشتباهی را انتخاب کرده است

روحانی بیان کرد: راهی که آمریکایی ها انتخاب کرده اند، اشتباه است و در نهایت هم به ضرر خودشان، دوستانشان و اروپایی ها و چین و کشورهای آسیا تمام می شود و هیچ سودی هم نخواهند برد.

تغییر نظام و حاکم شدن آمریکا در ایران خیال واهی است

رییس جمهوری با بیان اینکه آمریکایی ها از راهی که به ضرر کشورهای منطقه و ملت ایران بود هیچ سودی نبردند،  گفت: اگر آمریکایی ها جلوی صادرات هزار بشکه نفت ایران را بگیرند و صادرات ما را کاهش دهند، اگر مردم ایران را در فشار قرار دهند چیزی جز افزایش کینه در دل ملت های منطقه، مسلمانان و ایرانیان بیش از گذشته نصیبشان نمی شود و راه آینده را کاملا سد می کنند.

روحانی خاطرنشان کرد: این که آمریکایی ها با فشار و تحریم بخواهند نظام ایران را تغییر دهند و به این کشور بازگردند و مانند گذشته دوباره حاکم بشوند و منافع مردم را چپاول کنند. یک خیال واهی و خواب آشفته است که همان چهل سال پیش تمام شد.

رییس جمهوری با اشاره به شکست اهداف و برنامه های آمریکا در ایران اظهار داشت: آمریکایی ها در درک واقعیت جمهوری اسلامی ایران دیر به نتیجه می‌رسند و در این زمینه عقب مانده اند، سیستم های تحلیل و کامپیوترهای آنها دچار مشکل است

روحانی تاکید کرد: تنها راهی که آمریکایی ها اگر می خواهند در منطقه خلیج فارس امنیت وجود داشته باشد و کمتر پول خرج کنند -اگر چه دوشیدن شیر از آن گاو شیرده برای مخارج آن ها در این منطقه هرگز کافی نیست- راه حق و عدل و منطق و ادب و کرامت مردم و تواضع در برابر انقلاب اسلامی و مردم ایران است.
ملت ایران در برابر زور و تحریم تسلیم نمی شود

رییس جمهوری اظهار داشت: اگر آمریکا تحریم را بردارد و تصمیم بگیرد به حقوق و راه ملت ایران احترام بگذارد شرایط فرق خواهد کرد، ملت ایران در حال ظلم و تجاوز و زور و تحریم و فشار تسلیم نمی شود آمریکایی ها مسیر را اشتباه انتخاب کرده اند.

روحانی با تاکید بر اینکه امنیت منطقه بدون ایران امکان پذیر نیست افزود: امنیت منطقه بدون ایران نه تنها تضمین نمی شود بوجود هم نخواهد آمد. ایران یک قدرت بسیار بزرگ و تاثیر گذار و سرنوشت ساز در منطقه خاورمیانه و به ویژه خلیج فارس تنگه هرمز و دریای عمان است

رییس جمهوری تاکید کرد: ایران به شرط آنکه آمریکایی ها دست از تجاوز بردارند و مسیر صحیح را انتخاب کنند، برای تامین امنیت در آبراه های بین المللی آماده است. آنها باید از تشویق متحدان خود در منطقه برای نداشتن رابطه صمیمانه با جمهوری اسلامی ایران دست بردارد.

روحانی با بیان اینکه ثبات و امنیت  و روابط دوستانه و همزیستی مسالمت آمیز به نفع همه کشورهای منطقه است گفت: ما برای همکاری و مذاکره و رفع سو تفاهم ها با همه همسایگان و دوستان خود با همه کشورهای مسلمان، آماده هستیم.

رییس جمهوری تاکید کرد: آبراه های امن از دریای سرخ و مدیترانه تا جبل الطارق، تنگه هرمز  و اقیانوس هند و تمام آب‌های بین‌المللی در هر جای دنیا باید برای همه امن باشد.  امنیت در آبراه های بین اللملی برای شرایط اقتصادی کنونی دنیا ضروری است و ملت های دنیا و منطقه همین را می خواهند.
رییس جمهوری اظهار داشت : جمهوری اسلامی ایران برای دفاع و دوستی و همچنین برای مقابله و ایستادگی برابر  هر نوع تجاوز  آماده است و هر گونه متجاوز را با قدرت دفع می کند.(ایرنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of