Sunday 7 June 2020 | یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۱۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۲
بازدید: 53

روایت روزنامه آمریکایی از افزایش تنش‌ها میان واشنگتن و کابل

روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد رییس‌جمهور افغانستان، «زلمی‌خلیلزاد» فرستاده ویژه آمریکا را به حضور نپذیرفته است.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام افغان، گزارش داد که اشرف غنی رییس‌جمهور افغانستان روز چهارشنبه از دیدار با «زلمی‌خلیلزاد» فرستاده ویژه آمریکا که پس از امضای توافق با طالبان وارد کابل شد، خودداری کرد.

بنا بر این گزارش، خلیلزاد با معاون رئیس جمهور منتخب افغانستان یعنی امرالله صالح دیدار خواهد کرد.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، اختلافات و شکاف‌ها میان غنی و ایالات متحده در ماه‌های اخیر رو به افزایش است.

پس از آنکه آمریکا با طالبان پس از گذشت نزدیک به ۱۷ ماه، توافق کرد، غنی اعلام کرد دولت افغانستان تعهدی نسبت به آزادی ۵ هزار زندانی طالبان که در متن این توافق آمده است، ندارد.

پس از این اظهار نظر غنی، دو شب پیش ترامپ در گفت‌وگویی تلفنی با ملابرادر معاون سیاسی طالبان، خبر داد که پامپئو برای رفع موانع پیش‌روی اجرای توافق راهی کابل خواهد شد.

این موضوع سبب شد تا دوباره اختلافات میان طالبان و دولت افغانستان بالا بگیرد؛ به‌طوریکه طالبان اعلام کرد حملات علیه نیروهای نظامی‌افغانستان دوباره از سر گرفته می‌شود.

در نتیجه حملات اخیر طالبان به مواضع دولت، ۱۶ سرباز پلیس روز گذشته در ولایت هلمند جان باختند.

بر اساس آنچه در متن توافق میان آمریکا و طالبان آمده، زندانیان طالبان باید تا تاریخ ۱۰ مارس و قبل از آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آزاد شوند. موضوعی که تاکنون با مخالف ارگ مواجه شده است.

پیش‌تر نیز «حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان در گفت‌وگویی از توافق میان طالبان و کابل انتقاد کرد و با برخی مفاد آن مخالفت کرد.

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of