۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۹

روابط شاه اردن و نتانیاهو به پایین ترین سطح رسیده است

" اسحاق لیوانوون" سفیر پیشین صهیونیست‌ها در مصر روز سه شنبه اذعان کرد که روابط "عبدالله دوم" شاه اردن با "بنیامین نتانیاهو" در پایین ترین سطح قرار دارد.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، وی در مقاله ای که در روزنامه “اسرائیل هیوم” (اسرائیل امروز) نوشته و پایگاه خبری “عربی ۲۱” آن را ترجمه کرد، افزود: صلح اسرائیل با اردن با موضوع صلح تل آویو و قاهره مختلف است، با وجود برقراری صلح با مصری‌ها که روابط ما با آنان چندان گرم نیست، اما این مسأله می‌تواند اهداف خود را محقق کند، بیش از ۴۰ سال از این توافق صلح میان تل آویو و قاهره می‌گذرد، بدون آن که یک درگیری نظامی‌میان دو طرف صورت گیرد.

لیوانوون که به عنوان پژوهشگر در اندیشکده “هرتزلیا” فعالیت دارد، ‌افزود: صلح اسرائیل با اردن با هدف اجرای طرح‌های اقتصادی مشترک که منافع هر دو طرف را تأمین کند، انجام شد، از طرف دیگر،مرز اسرائیل با اردن از مرز آن با مصر بیشتر است، اما بخش اندکی از چشم اندازهای صلح میان أمان و تل آویو تأمین شده است.

وی اضافه کرد: طرح‌های مشترک اسرائیل و اردن بسیار اندک است،‌اتحادیه‌های کارگری اردن مانع از هرگونه ارتباط با اسرائیل می‌شوند و پارلمان اردن نیز خواستار لغو توافق صلح با تل آویو هستند و سفیر اسرائیل را نیز از أمان بیرون کردند،‌ علاوه بر آن، رسانه‌های اردنی همواره منتقد روند صلح با اسرائیل هستند، حتی میزان اعتماد میان رهبران دو طرف به پایین ترین سطح رسیده است.

سفیر پیشین رژیم صهیونیستی در مصر نوشت: با وجود آن که أمان و تل آویو اذعان دارند، توافقنامه صلح با توجه به ناآرامی‌های خاورمیانه، توانسته است منافع دوجانبه را محقق کند،‌اما دو طرف به اندازه کافی برای تقویت آن و جلوگیری از نابودی اش اقدامی‌نمی‌کنند.

لیوانوون اضافه کرد: اسرائیل باید علاوه بر توسعه پروژه‌های مشترک در زمینه انرژی و علوم و دادن تسهیلات به اردنی‌ها برای استفاده از بندر حیفا برای صادرات و واردات در سایه بسته بودن مرزهای زمینی اردن با سوریه، در کنار واشنگتن، روابط خود با أمان را تقویت کنند، چرا که آمریکا اکنون، سفیری در اردن ندارد.

سفیر پیشین رژیم صهیونیستی در مصر در پایان افزود: پادشاه اردن مأموریت‌های بزرگی نسبت به اسرائیل بر دوش دارد،‌وی باید زمینه سفر تاجران و بازرگانان اردنی به اسرائیل را فراهم کند، همچنین زمینه لازم برای تمدید اجاره زمین‌های کشاورزی به اسرائیلی‌ها را فراهم نماید، از شدت انتقادات نسبت به این رژیم بکاهد و برای افکار عمومی‌منافع صلح با تل آویو را تشریح کند،‌به همین خاطر توصیه می‌شود، تیمی‌از وزرای خارجه دو طرف تشکیل شود تا مواردی که ممکن است، سبب تیرگی کوتاه مدت روابط دو طرف شود،بررسی کنند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments